kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
19 października 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9212 EUR EUR - 4.5717 GBP GBP - 5.4084 DKK DKK - 0.6144
Archiwum


18.10.2021 13:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 5,20-6,00 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

18.10.2021 MATIF: pszenica GRU21-274,00 (-0,72%), kukurydza LIS21-245,25 (-0,20%), rzepak LIS21-673,75 (+0,19%) [euro/t]

18.10.2021 SPRZEDAM 30 TON KUKURYDZY, transport firmowy, mazowieckie, ostrowski, 07-320, tel.: 790 338 005

18.10.2021 SPRZEDAM 4 BYKI, hf, 650 kg, podlaskie, sokólski, 16-140, tel.: 510 641 861

18.10.2021 SPRZEDAM 15 BYKÓW, mięsny, 730 kg, kuj.-pom., toruński, 87-140, tel.: 508 131 008

15.10.2021 KUPIĘ 24 TONY SALETRY AMON., transport firmowy, warm.-maz., nidzicki, 13-111, tel.: 601 443 835

14.10.2021 SPRZEDAM 11 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, ciechanowski, 06-460, tel.: 503 123 360

14.10.2021 SPRZEDAM 1 KROWĘ, 680 kg, śląskie, żywiecki, 34-325, tel.: 784 164 148

Dodaj komunikat

zm skiba

agrifirm

Gospodarstwo w telefonie - aplikacje mobilne dla rolnictwa

Hanna Krugiełka

Zewsząd otaczają nas nowe technologie. Przestaje dziwić widok trzylatka, który sam włącza sobie bajki na tablecie, samochód z autopilotem, dron robiący zdjęcia, czy pani domu, która podczas pracy w biurze, przy pomocy telefonu uruchamia domowe urządzenia - pralkę, odkurzacz, czy kuchenkę np. podgrzewającą obiad, aby był gotowy na czas powrotu ze szkoły i pracy rodziny do domu. Telefony komórkowe prawie całkowicie wyparły te stacjonarne. W dodatku dawno już przestały służyć tylko do wykonywania i odbierania połączeń oraz ewentualnego wysyłania wiadomości SMS. „Komórki” wykorzystuje się do zadań praktycznych, takich jak np. transakcje bankowe, nawigacja GPS, odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej, sprawdzanie pogody oraz całe mnóstwo innych. Należy wspomnieć, że telefony przenośne zaczęły również w znacznym stopniu służyć do rozrywki - gier, słuchania muzyki, oglądania filmów oraz korzystania z „dobrodziejstw” portali społecznościowych. A do czego aplikacje mobilne można wykorzystać w rolnictwie? Jak zainstalować je na telefonie? Które z nich warto wybrać?

 

TROCHĘ STATYSTYK

Wzrasta zainteresowanie nowymi technologiami. Komputery stały się powszechne w każdym niemal domu. Często nawet w jednym gospodarstwie domowym znajduje się więcej niż jeden. Według tegorocznych danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce istnieje 10 503 238 gospodarstw domowych wyposażonych w komputer, co stanowi 83,1% wszystkich gospodarstw, a nie posiada komputera 2 132 233 gospodarstw, czyli 16,95%.

Internet stał się ogólnie dostępny, zarówno w miastach, jak i na wsiach. Więcej niż połowa rolników ma smartfony, a niemal wszyscy internet. Według Gazety Agronews z internetu mobilnego korzysta średnio około 35% osób, a na wsi 25%. Użytkowanie przenośnego internetu wiąże się z korzystaniem z aplikacji mobilnych. Posługuje się nimi prawie każdy właściciel telefonu przenośnego.

CELE NOWYCH TECHNOLOGII W ROLNICTWIE

W związku ze wzrostem ludności na świecie i koniecznością ich wyżywienia, rolnictwo zmuszone jest do intensyfikacji, a także szukania nowych rozwiązań technologicznych. Zgodnie z prognozami liczba ludzi ma zwiększyć się o 3 miliardy w ciągu kolejnych 30 lat., czyli o prawie 94 mln każdego roku. Dlatego obliczono, że dla ich wyżywienia do 2050 r. należy zwiększyć efektywność rolnictwa o 60%. Polski rolnik również będzie zmuszony do zwiększenia zbiorów. Aby nie zwiększać powierzchni upraw, będzie musiał zainwestować w lepszą wydajność upraw i wykorzystywać zaawansowane technologicznie maszyny rolnicze oraz komputerowe programy dla rolników. Rolnictwo czeka ewolucja technologiczna.

 

Nowe technologie mają:

 • Ułatwić wykonanie zabiegów agrotechnicznych
 • Zwiększyć wydajność plonów
 • Zwiększyć precyzję działań
 • Zautomatyzować procesy - zarządzanie przez programy i aplikacje
 • Maksymalizować zyski (również poprzez cięcie kosztów w gospodarstwie rolnym)

ZADANIA APLIKACJI DLA ROLNICTWA

Według raportu „Polska Jest Mobi 2018”, aż 64% Polaków posiada smartfony, a według portalu statista.com Google Play w 2018 r. oferował 2,8 miliona aplikacji. Chociaż na co dzień użytkownicy korzystają z 20-30, w ich telefonach często znajduje się nawet ponad 90. Farmerzy są użytkownikami tych popularnych, ale także związanych z ich działalnością.

Zainstalowanie na telefonie odpowiedniej aplikacji umożliwia rolnikowi m.in. prowadzenie gospodarstwa z dowolnego miejsca.

Aplikacje rolnicze można podzielić na kategorie, według pełnionych funkcji. Spełniają one np. następujące zadania:

 • Pomoc w dokumentacji rolniczej
 • Zarządzanie zabiegami agrotechnicznymi na polu
 • Nawigacje GPS dla maszyn rolniczych
 • Kalkulatory zboża, wydajności upraw i pól
 • Wiadomości rolnicze
 • Ogłoszenia usług rolniczych
 • Giełda używanych maszyn
 • Pobieranie i analiza próbek gleby
 • Pomiar areału działek ewidencyjnych i pól
 • Zawierają atlasy upraw, chwastów czy chorób roślin
 • Zawierają poradniki doboru środków ochrony roślin lub nawozów
 • Są pomocne w obrocie stadem

 

NAJPOPULARNIEJSZE APLIKACJE ROLNICZE

W Google Play (czyli w Sklepie Play) znajduje się wiele rolniczych aplikacji, które można zainstalować na urządzeniach mobilnych, takich jak telefony i tablety. Jest ich tyle, że trudno wybrać. Najprościej przyjrzeć się im według poszukiwanej funkcjonalności, a potem zainstalować na własnym urządzeniu i przetestować. Niekoniecznie pierwsza użyta aplikacja musi w pełni zadowalać potencjalnego użytkownika. Wybranie tej, czy tych, które będą w pełni przydatne i przyjazne w obsłudze czasem może wymagać przetestowania użyteczności oraz indywidualnego odbioru kilku z oferty Google Play - dla użytkowników systemu Android, z AppStore - dla użytkowników systemu iOS.

 

Kilka aplikacji dla rolników, z którymi warto się zapoznać:

e-pole - jest to aplikacja dostępna na telefony z systemami Android, iOS i Windows. Pomocna w stosowaniu środków ochrony roślin w uprawach rolniczych, warzywniczych oraz sadowniczych. Zawiera różne funkcje, takie jak np.: atlas chwastów, ofertę wszystkich środków ochrony roślin w odniesieniu do konkretnej uprawy. Można wybrać w niej uprawę oraz gatunek chwastu jaki w niej występuje. Poniżej wybranego chwastu pojawia się zalecany do zwalczania preparat chemiczny. Aplikacja oferuje funkcję opisu środków ochrony roślin, listę zwalczanych chorób, chwastów i szkodników, a także zalecane dawki i następstwa roślin oraz zdjęcia patogenów. Aplikacja zawiera również etykiety środków.

365 FarmNet (365Crop) - wymaga rejestracji. Jest programem służącym do zarządzania całym procesem produkcji w gospodarstwie. Aplikacja złożona, posiada wiele funkcji. Umożliwia m.in. prowadzenie pełnej dokumentacji gospodarstwa, ogólne zarządzanie inwentarzem. Zawiera podstawowe informacje o pogodzie, mapę gospodarstwa i interaktywny kalendarz roczny. Farmer może prowadzić pełną dokumentację swojego gospodarstwa - począwszy od karty pola, przez rejestr pasz, rejestr zabiegów środkami ochrony roślin, po informacje o nawożeniu i bieżącym zbiorze nasion. Po rejestracji na stronie można korzystać z usługi mapowania pól. Dostępna jest darmowa wersja aplikacji (z ograniczeniami do niektórych funkcji) oraz pełna wersja płatna. Ciekawą opcją jest analiza wpisanych przez rolnika danych, np. program sprawdza czy na danym polu nie przekroczyliśmy dawki azotu zgodniej z obowiązującymi przepisami. Program zawiera dodatkowo moduł o nazwie Bydło, ułatwia on zarządzanie stadem. Do aplikacji można wpisać rejestr inseminacji i rejestr kontroli wycieleń. Umożliwia ona automatyczne tworzenie dziennika każdego zwierzęcia oraz posiada jeszcze inne funkcje.

agrobase - ta aplikacja zawiera identyfikator chwastów, chorób i szkodników w uprawach. Umożliwia również przeanalizowanie wydatków na środki ochrony roślin. Wybierając pestycyd można użyć kalkulatora, który wyliczy odpowiednią dawkę preparatu.

pogoda dla rolników - mówi się o niej, że powinien ją posiadać każdy rolnik. Aplikacja pozwala na śledzenie profesjonalnych prognoz oraz specjalistycznych parametrów meteorologicznych ważnych w rolnictwie. Aplikację firmuje New Holland.

próbnik gleby - to nieskomplikowana aplikacja, przeznaczona dla farmerów badających właściwości gleby na swoim polu. Wymaga GPS, gdyż polega na zaznaczeniu miejsca na mapie i indeksowaniu go oznaczeniem próbki pobranej gleby.

wiadomości rolnicze polska - aplikacja polecana jako zdecydowanie najlepszy agregat wiadomości przeznaczonych dla rolników. Można znaleźć tu informacje pogodowe, rynkowe i prawne. Jej zaletą są częste aktualizacje.

 

Przedstawione aplikacje wybrano spośród tych najbardziej polecanych dla rolników. Nie dają pełnego obrazu różnorodności i funkcji. W kolejnych artykułach znajdą Państwo więcej aplikacji, rozbudowanych opisów ich funkcji oraz wymagań systemowych.

PRZYKŁADOWE OBRAZY APLIKACJI MOBILNEJ, CZYLI POSZCZEGÓLNE KROKI W „E-POLE”

1. Ikona aplikacji e-pole na ekranie telefonu:

 

aplikacje w telefonie 2

 

2. Po kliknięciu ikony aplikacji e-pole pojawia się komunikat, który należy zatwierdzić:

 

aplikacje w telefonie 3

 

3. Kolejny ekran pozwala na wybór opcji:

 

aplikacje w telefonie 4

 

4. Widok aplikacji „e-pole” po wyborze opcji „Produkty”:

 

aplikacje w telefonie 5

 

5. Kolejny ekran telefonu - po wyborze produktu:

 

aplikacje w telefonie 6

 

6. Kolejne okno aplikacji -ekran telefonu pojawiające się po wyborze opcji „Opis produktu”:

 

aplikacje w telefonie 7

 

JAK ZAINSTALOWAĆ APLIKACJĘ NA TELEFONIE

Aplikacje mobilne należy pobrać ze źródeł, w zależności od oprogramowania systemowego urządzenia. Dla systemu Android aplikacje dostępne są w Sklepie Play (Google Play), dla iOS- w App Store. Aplikacje można pobierać także ze stron internetowych producentów.

Pierwszym krokiem do pobrania aplikacji w telefonie jest znalezienie ikony sklepu. Następnie przy pomocy umieszczonej w nim wyszukiwarki należy wybrać interesującą nas aplikację (można wpisać konkretną nazwę aplikacji lub hasło np. „aplikacje rolnicze” - ukaże się ich lista). Kolejnym krokiem jest instalacja programu, która odbywa się po naciśnięciu przycisku „Instaluj”. Po instalacji na ekranie telefonu pojawi się ikona aplikacji. Po jej naciśnięciu korzystanie z aplikacji będzie możliwe. Można też nacisnąć ikonę „Otwórz”, która pojawi się wcześniej w oknie instalowania aplikacji.

 

W kolejnych artykułach: opisy i testy funkcjonalności wybranych, przydatnych dla farmerów aplikacji na telefon. Może uda nam się porozmawiać z ich developerami (twórcami)?

Źródła:

1.Własne materiały i testy aplikacji rolniczych.

2.https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/wykorzystanie-technologii-informacyjno-komunikacyjnych-w-jednostkach-administracji-publicznej-przedsiebiorstwach-i-gospodarstwach-domowych-w-2019-roku,3,18.html

3.https://eagronom.com/pl/blog/aplikacje-dla-rolnikow-czemu-rolnicy-chca-prowadzic-gospodarstwo-rolne-w-telefonie/

4.Informacje związane z wybranymi aplikacjami, zamieszczone w Google Play.

 

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu