Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Sposób na pozbycie się chwastów bez używania chemikaliów

Paweł Hetnał

Amerykanie testują automatyczne odchwaszczanie na plantacjach warzyw w stanie Michigan. Roboty rolnicze, przypominające wyglądem amfibię, mają docelowo zastąpić stosowanie herbicydów, obniżenie kosztów pracy i zwiększenie wydajności produkcji. Wg zapowiedzi konstruktorów, mają działać niezawodnie przez całą dobę, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i bezproblemowo dostosować się do różnych upraw. Firma twierdzi, że robot może pomóc rolnikom zmniejszyć zależność od chemicznych środków chwastobójczych.

 

Wstępna umowa pomiędzy FarmWise, konstruktorem robotów adaptacyjnych dla rolnictwa, a Roush, dostawcą usług serwisowych z pełnym zakresem usług z siedzibą w Livonia w stanie Michigan, obejmuje opracowanie kilkunastu prototypów robotów w 2019 r. wraz z rozszerzeniem na dodatkowe jednostki w 2020 r.

 

FarmWise twierdzi, że dzisiejsi rolnicy stoją w obliczu konieczności użycia mniejszej ilości środków chemicznych, aby sprostać oczekiwaniom konsumentów i zachować najlepsze właściwości gleby. Tymczasem oporność na herbicydy stała się powodem do niepokoju, który często pozostawia plantatorom niewiele możliwości dalszego zwalczania chwastów, innych niż stosowanie dodatkowych środków chemicznych lub stosowanie ręcznego spulchniania. Jednocześnie rekrutacja pracowników rolnych, zwłaszcza pracowników terenowych, stanowi jeden z największych problemów dla rolników.

 

Według sondażu przeprowadzonego przez California Farm Bureau, 7 na 10 rolników zatrudniających pracowników sezonowych zgłasza niedobór siły roboczej w Kalifornii. Podczas gdy dostępność siły roboczej spada, koszty pracy rosną. W Kalifornii regulacje dotyczące podwyżki płacy minimalnej, płatności za nadgodziny, ubezpieczenia zdrowotnego i świadczeń emerytalnych coraz bardziej obciążają rentowność słabych gospodarstw. Aby pomóc plantatorom rozwiązać te problemy, firma FarmWise zbudowała maszynę do zarządzania kontrolą chwastów.

 

 

Roboty FarmWise wykorzystują system optyczny oparty na monitoringu podłoża, aby uchwycić i przeanalizować obrazy roślin w czasie rzeczywistym. Po przetworzeniu obrazów, maszyny wiedzą, gdzie chwasty są i mechanicznie usuwają chwasty wokół roślin, bez użycia choćby jednej kropli herbicydu.

 

Roboty FarmWise zostały zaprojektowane do obsługi wielu rodzajów upraw. Maszyna może pracować na większości upraw, od sałaty po marchew czy brokuły itd. Aby w pełni wykorzystać potencjał autonomii, każdy robot jest monitorowany dzięki unikalnej współpracy między operatorem terenowym, a usługą teleoperacji z centrum technicznego. Na początku 2019 r. FarmWise planuje osiągnąć wyższy poziom autonomii, w którym jedna osoba będzie mogła zarządzać większą liczbą maszyn.

 

FarmWise ogłasza również, że wkrótce rozpocznie się produkcja następnej generacji maszyn i będzie realizowana przez dużego producenta samochodów z Detroit w stanie Michigan. - Od 2016 roku zdobyliśmy bardzo specyficzną wiedzę w zakresie inteligentnych maszyn rolniczych opartych na współpracy, co pozwala nam budować technologie ogólne dla różnych zadań rolniczych – mówi Sebastien Boyer, współzałożyciel i dyrektor generalny FarmWise

 

Dzięki silnym relacjom z Western Growers Association firma mogła z powodzeniem przeprowadzić w tym roku próby w regionie Salinas Valley i Santa Maria. Chociaż firma koncentruje się obecnie na dużych plantacjach warzyw w Kalifornii, w dłuższej perspektywie ma na celu obsługę średnich i mniejszych gospodarstw, a także producentów w całym kraju i za granicą.

 

Jak na razie nie wiadomo ile taka maszyna mogłaby kosztować. Jak zapewnia producent, na dłuższą metę urządzenie poprawi wydajność procesów w gospodarstwie i w rezultacie wygeneruje większe zyski dla plantatorów.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora: