Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 września 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9412 EUR EUR - 4,3410 GBP GBP - 4,8882 DKK DKK - 0,5813
Archiwum
16.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,88%), kukurydza LIS19 - 163,75 (+ 0,61%), rzepak LIS19 - 388,00 (+ 1,17%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.09.2019 12:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,30 zł/kg (na podstawie informacji z 18 ubojni) +++ +++

Ursus na krawędzi upadku. Dwie fabryki do zamknięcia. Czy rząd zainterweniuje?

Paweł Hetnał

Legendarna marka Ursus, która jednoznacznie kojarzy się przeciętnemu Polakowi z produkcją ciągników, chyli się ku upadkowi. Niedawno dużo mówiło się o kłopotach finansowych spółki, a teraz zapowiedziano zamknięcie dwóch fabryk. Zatrudnienie może stracić nawet ok. 200 osób. Czy polski rząd pomoże uratować Ursusa?

 

Poseł Norbert Kaczmarczyk pisze w kwietniowej interpelacji skierowanej do premiera, iż przed kilkoma tygodniami ukazały się informacje medialne dotyczące egzekucji komorniczej w firmie Ursus. Jeden z wierzycieli domagał się zwrotu 10 milionów złotych długu. Okazuje się jednak, że problemy, z jakimi zmaga się firma, przybierają znacznie większe rozmiary i obecnie planuje się zamknięcie dwóch z trzech fabryk produkujących ciągniki oraz maszyny rolnicze. Konkretnie chodzi o fabryki w Opalenicy i Lublinie, w których zatrudnienie znajduje około 200 osób. Jak informuje poseł klubu Kukiz'15, zyski z redukcji zatrudnienia i sprzedaży zakładów zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań.

 

Pierwsze trzy kwartały przyniosły 44 miliony złotych strat, a obecnie ta kwota zwiększyła się do 100 milionów złotych. Zainicjowany pod koniec roku 2018 plan restrukturyzacji niestety nie sprawdza się. Sytuacja ta może budzić zdziwienie, ponieważ kilka lat temu z powodzeniem rozpoczął się proces odbudowy legendarnej polskiej marki. Zwiększyła się produkcja i sprzedaż ciągników oraz maszyn rolniczych nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Szerokim echem odbiła się brawurowa ekspansja na rynki afrykańskie. Została na przykład otworzona montownia ciągników w Etiopii.

 

Z biegiem czasu nie pozyskano jednak nowych kontraktów, a sprzedaż zaczęła pikować w dół. Dziś sytuacja jest diametralnie odmienna od tej sprzed kilku lat. W niedługim czasie ma dojść do redukcji zatrudnienia o około 200 osób i zmniejszenia asortymentu, a cała produkcja ma być prowadzona w zakładzie w Dobrym Mieście.

 

W związku z tym poseł Norbert Kaczmarczyk zapytał premiera czy zostaną rozważone możliwości podjęcia działań mających na celu wsparcie firmy Ursus? Pytał również czy zostanie podjęta interwencja, aby uniknąć dalszej degradacji legendarnej polskiej marki Ursus i czy rząd udzieli wsparcia finansowego bądź innego firmie, aby uniknąć sprzedaży dwóch z trzech fabryk oraz zapobiec znacznej redukcji zatrudnienia.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Holendrzy za niespełna 7 mln zł kupili część fabry

Holenderski Trioliet zapłaci ok. 6,8 mln zł za część aktywów

Jest szansa na uratowanie Ursusa? Amerykanie wykła

Ursus i zależna spółka Ursus Bus przygotowują się do zawarci

Stracił panowanie nad Ursusem. Ciągnik koziołkował

W Golasowicach w woj. śląskim, 56- letni kierowca Ursusa zje