MTZ Belarus: fabryka - produkcja - najpopularniejsze modele

Hanna Krugiełka

Przyszedł czas na opowieść o popularnych „Białoruśkach”. Belarusy to mocne, wydajne i ekonomiczne ciągniki. Jaka jest ich historia? Jakie są najpopularniejsze modele? Oraz najważniejsze – jak ma się historia mińskiej fabryki Belarus do MTZ i Pronaru? Czy obie produkcje łączą się, czy wykluczają? Na te, nie zawsze proste pytania, a nawet zagadki chciałabym odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

 

MTZ BELARUS - FABRYKA POTĘGA

Mińska Fabryka Traktorów (Минский тракторный завод) została założona 29 maja 1946 roku. Jest producentem światowej marki ciągników rolniczych BELARUS. Swoją produkcję Mińska Fabryka Traktorów rozpoczęła od maszyn gąsienicowych, a następnie – kołowych. Już w 1958 r. z linii produkcyjnej został wypuszczony 100-tysięczny traktor, a 14 lat później milionowy.

 

BELARUS” (biał. „Беларус”) to nazwa czterokołowych traktorów wytwarzanych w Mińskiej Fabryce Traktorów (MTZ) od roku 1950Ciągniki Belarus są dobrze znane w 130-tu krajach na całym świecie. Produkty MTZ stanowią 8% światowej produkcji traktorów. Są wykorzystywane w różnych warunkach klimatycznych i gałęziach gospodarki: rolnictwie, leśnictwie, budownictwie, a także w gospodarce komunalnej.

 

fabryka małe

Fot. Fabryka MTZ Belarus - widok z drona

 

Nazwa „Biełarus” oznacza w języku białoruskim „Białorusin” i używana jest od uzyskania przez Białoruś niepodległości. Wcześniej używana była nazwa „Biełaruś” (biał. Беларус), czyli „Białoruś”.

 

„MTZ” to logotyp firmowy, a „BELARUS” to znak towarowy. Pierwotnie logotyp stanowiły 3 początkowe litery rosyjskiej nazwy fabryki (MTZ) w czarnej elipsie. Kiedy Białoruś uzyskała niepodległość (3 lipca 1996 r.) pojawił się nowy - logotyp MTZ Belarus to znak stylizowany jest na rosyjską literę „Б” (БЕЛАРУС).

 

Modele ciągników Belarus obecnie w produkcji:

- seria Belarus-300 – traktory małogabarytowe

- seria Belarus-500 – głęboka modernizacja traktora MTZ-50

- seria Belarus-600

- seria Belarus-800 – głęboka modernizacja traktora MTZ-80

- seria Belarus-900

- seria Belarus-1000

- seria Belarus-1200

- seria Belarus-1500

- seria Belarus-2000

- seria Belarus-3000

 

Polecam bardzo ciekawy i pięknie zrobiony film o MTZ Belarus. W sam raz na chwilę relaksu i ciemne, chłodne, jesienne wieczory.

 

Film o MTZ Belarus Traktor sp. z o.o. - kliknij. 

MTZ W POLSCE

W Polsce ciągniki MTZ pojawiły się już w latach 50.-tych XX wieku. Od zawsze była ceniona ich niezawodność i solidność wykonania - BELARUS’y są takie do dziś: proste, pozbawione kłopotliwej elektroniki, przez co niezawodne i niedrogie. Ciągniki te wybierają osoby ceniące niskie koszty eksploatacji oraz wysoką wydajność. Warto zaznaczyć, iż niemal 100% ciągników wyposażonych jest we własnej produkcji silniki napędowe marki MMZ (Mинский моторный завод).

 

Najbardziej popularnymi modelami były kolejno: MTZ-50 (produkcja od 1961), MTZ-80 (produkcja od 1974) i MTZ-1221 (produkcja od 1986).

 

MTZ50 małe

Fot. MTZ-50

 

W Polsce w 2017 roku największą popularnością cieszyły się modele w przedziale mocy 90-160 KM, między innymi: 1025, 1221 i 1523.

 

BELARUS 1025.3MK,MN

 

1025 male

 

- Moc: 81 kW (110 KM)

- Max. moment obrotowy: 430 NM przy 1600 obr./min

- Pojemność: 4750 cm³

- Przekładnia: 16/8

 

BELARUS 1221.3

 

1221 małe

- Moc: 100 kW (136 KM)

- Max. moment obrotowy: 500 NM przy 1400 obr./min

- Pojemność: 7120 cm³

- Przekładnia: 16/8

 

BELARUS 1523.3

 

1523 małe

 

 - Moc: 116 kW (158 KM)

- Max. moment obrotowy: 600 NM przy 1400 obr./min

- Pojemność: 7120 cm³

- Przekładnia: 16/8

 

MTZ BELARUS A PRONAR - ROZWIĄZANIE ZAGADKI

 

Pronar Sp. z o.o. rozpoczął swoją działalność w 1988 roku. W początkowym okresie zajmował się głównie eksportem artykułów rolno-spożywczych do krajów byłego Związku Radzieckiego. Następnie firma ta zaczęła montaż białoruskich ciągników MTZ-80 ze sprowadzanych z Mińskiej Fabryki Traktorów podzespołów. Z biegiem lat zaczęto wprowadzać nowe typy ciągników o różnych mocach. Importowane zespoły i części zastępowano produkowanymi w kraju, a dotychczasowy montaż przeobraził się w produkcję. W chwili obecnej Pronar nie produkuje już ciągników.

 

Dlaczego? Co się wydarzyło? Zapytałam pracownika wyższego rzędu w tej fabryce. - Jeśli chodzi o produkcję ciągników w Pronarze to cały czas mamy kompletną linię do ich produkowania. Wystarczy decyzja o wznowieniu produkcji i można ruszać. Dlatego bardziej niż zakończenie produkcji ciągników w Pronarze chętniej używamy terminu, że jest po prostu chwilowo wstrzymana  - otrzymałam zdawkową odpowiedź.

 

Zastanawiałam się co się wydarzyło, że na polskim rynku pojawił się bezpośredni importer Belarusów, kiedy to mieliśmy rodzimego producenta MTZ. O wyjaśnienie prosiłam odpowiedzialną za informacje osobę w Belarusie. Oficjalnie dowiedziałam się, że „są to poufne dane firmy”. Nieoficjalnie dowiedziałam się, że zaprzestanie produkcji ciągników w Pronarze wiązało się z decyzją producenta (w 2014 r.) i zawiązaniu nowej spółki. 1 sierpnia 2014r. w Państwowym Rejestrze Holdingów został zarejestrowany holding „MTZ-HOLDING”.

 

W skład holdingu „MTZ-HOLDING” oprócz samego MTZ wchodzi jeszcze 8 innych przedsiębiorstw:

- Fabryka maszyno-produkcyjna w Mozyrzu

- Fabryka Detali i Agregatów w Bobrujsku

- Fabryka Części Zapasowych do ciągników w Witebsku

- Fabryka Kół Zębatych w Mińsku

- Fabryka Agregatów w Smorgonie

- Fabryka naprawczo-mechaniczna w Lepelu

- Fabryka hydro-urządzeń w Chojnikach

- Fabryka hydro-urządzeń w Narowlu

 

MTZ BELARUS TRAKTOR Sp. z o.o. została wyłącznym importerem ciągników rolniczych produkcji Mińskiej Fabryki Traktorów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.Firma ma swoją siedzibę w miejscowości Sokółka.

 

Ciekawostki:

- Mińska Fabryka Traktorów zajmuje teren około 250 ha i zatrudnia na stałe ponad 17 tyś. pracowników.

- Co dziesiąty traktor na świecie pochodzi z Białorusi.

- Przez 71 lat Mińska Fabryka Traktorów wyprodukowała już prawie 4 mln ciągników.

- Coraz większą popularność w Polsce i na świecie zyskuje model 1221 ze względu na moc 136 KM sześciocylindrowy silnik.

 

ŹRÓDŁA:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Belarus
  2. http://www.konedata.net/Traktorit/belarusT150.htm
  3. https://www.topagrar.pl/articles/ciagniki/traktory-o-mocy-80-95-km-z-nizszej-polki-za-lie-mozna-kupic-belarusa/
  4. https://mtzbelarus.pl
  5. http://belarus-tractor.com/
  6. Materiały własne
Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz