kojs

kps

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Ciekawe propozycje maszyn do prac polowych na 2019 rok

Tomasz Kodłubański

Nowy sezon 2019 zbliża się szybkimi krokami więc dobrze zrobić przegląd najciekawszych maszyn używanych również przy uprawie warzyw.

 

Ciekawe maszyny do prac polowych przy warzywach na nowy sezon 2019 przygotowała firma Weremczuk.

 

Nowe sadzarki

 

Jedną z ciekawszych propozycji wśród maszyn do upraw warzywnych jest sadzarka PATRYK-2 (na zdjęciu głównym). Sadzarki do rozsady „PATRYK - 2” zostały skonstruowane w sposób umożliwiający użytkowanie maszyny jako sadzarki karuzelowej. Głównymi zespołami sadzarki są: trzypunktowy układ zawieszenia, do którego przyspawana jest belka nośna. Na belce nośnej przymocowane są za pomocą śrub jarzmowych koła: podporowe i napędowe. Rozstawienie kół można zmieniać dopasowując do rozstawu kół ciągnika. Do belki nośnej mocowane są poszczególne sekcje sadzarki, których rozmieszczenie można ustalać dowolnie, uzyskując rozstaw rzędów w zakresie 50–120 cm.

 

Wzdłuż belki nośnej zabudowany jest wałek transmisyjny. Napęd roboczy przekazywany jest za pomocą łańcuchów rolkowych od koła napędowego na wałek, a z wałka na poszczególne sekcje. Na belce nośnej sadzarek 4-rzędowych zabudowany jest wysuwnie znacznik z mechanizmem ręcznego sterowania. Sadzarki z modułem karuzelowym przeznaczone są do wysadzania rozsady z multiplatów (z bryłką ziemi). Obsługę sadzarki stanowi operator ciągnika, oraz osoby obsługujące sekcje sadzarki. Multiplaty mogą być mocowane na obrotowych rusztach-wieszakach lub na dwupoziomowych stołach. Szerokość międzyrzędzi uzyskujemy poprzez zmianę położenia sekcji na belce nośnej. Aby zmienić położenie sekcji na belce nośnej należy poluzować jarzma mocujące sekcję do belki, przesunąć sekcje na żądany wymiar i dokręcić jarzma mocujące. W celu przesunięcia wałka należy wykręcić śrubę blokującą wałek w tulei widelca koła biernego, a następnie przesunąć wałek transmisyjny.

 

Dla sadzarki 6-sekcyjnej śruby blokujące znajdują się na skrajnych sekcjach. Zmianę odległości pomiędzy wysadzanymi sadzonkami, dla sadzarek karuzelowych, uzyskujemy poprzez wymianę kół łańcuchowych (zmianę przełożenia), przy kole napędowym. Ustawienie głębokości wysadzania należy dokonać poprzez obrót śrubą regulacyjną ustawienia płozy, znajdującą się w środkowej części sekcji sadzarki. Odczytu głębokości ustawienia dokonuje się na listwie wskaźnika głębokości - czynności te należy wykonać dla każdej sekcji sadzarki.

 

Duży wybór przyczep i platform

 

Firma CAMARA jest jedną z większych firm w Europie sprzedającą swoje maszyny rolnicze na terenie m.in.: Francji, Włoch, Belgii, Holandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Firma oferuje bardzo różnorodne maszyny rolnicze. Są produkty takie jak: wozy asenizacyjne, wozy paszowe, przyczepy, przyczepy przeładunkowe, platformy, siewniki oraz szeroką gamę innych produktów w zależności od wymagań klienta.

 

IMG 4171

 

W lipcu 2014 zostało otwarte rolnicze centrum handlowe w siedzibie firmy w Sieradzu. Firma produkuje także rozrzutniki obornika o ładowności do 30 ton. Klient zamawia w firmie przyczepę ze specyfikacją zgodną z jego wymaganiami i wpłaca część kwoty za maszynę. Firma dostarcza zakupioną maszynę w ciągu około 6 tygodni. Materiał musi być najwyższej jakości. Blacha maszyn firmy Camara jest bardzo wytrzymała. Jest dużo wzmocnień, na burtach ma 4 mm grubości, oraz specjalne ranty, które wzmacniają burty do załadunku szuflą. Dużym zainteresowaniem cieszą się rozrzutniki obornika o ładowności do 12 ton. 

 

IMG 4172

 

Szeroki wybór kosiarek

 

Jednymi z najbardziej niezbędnych w gospodarstwie maszyn to kosiarki. Rolnicy wykorzystują je zarówno do prac polowych jak i ogrodniczych. Odrębną kategorią są kosiarki mniejsze gabarytowo stosowane do cięcia roślin zbożowych, do czyszczenia sadów oraz do koszenia traw. Kosiarki Zanon firmy Goldoni należą do tej właśnie kategorii. Projektowane są do agregowania z ciągnikami o małych i średnich mocach taki jak mikrociągnik jednoosiowy DAKR Panter FD-3, ciągnikiem Sauerburger, z silnikiem Perkins 113 KM czy wreszcie z mikrociągnikiem DAKR Panter FD-2. Kosiarki te są używane przez rolników do koszenia kukurydzy, słomy, ogólnie roślin, traw w sadach czy w winnicach.

 

DSC03316

 

Bezawaryjną pracę zapewnia zwarta stalowa konstrukcja oraz elektronicznie balansowany rotor umieszczony na samocentrującym i idealnie zabezpieczonym łożysku. Napęd przenoszony jest paskiem poprzez smarowaną przekładnię stożkową umieszczoną w żelaznej osłonie. Istnieje także możliwość dopasowania z ostrzami uniwersalnymi, krzyżowymi lub młotkowymi zależnie od środowiska pracy. W skład wyposażenia standardowego kosiarek Zanon wchodzą: młotki lub ostrza, ślizgi wspierające regulowane na wysokość i poziomowane rolki regulowane na wysokość. Dużą skuteczność cięcia zapewniają przeciwległe ostrza, regulowany napinacz, mechaniczny przesuw boczny oraz przekładnia ze sprzęgłem. Kosiarki Zanon posiadają również otwierany tylny daszek.

 

Opryskiwacze z Italii

 

Firma Maschio Gaspardo oferuje Campo grupę opryskiwaczy przyczepianych. Maszyny te są oferowane przez producenta w dwóch grupach: Campo 32 P oraz Campo 44 S. Maszyny mają zbiorniki główne mieszczące 3200 oraz 4450 l.  Wielką zaletą modelu Campo 32 P jest silne zawieszenie równoległoboczne belki polowej, o możliwości podnoszenia do 1,5 m. System jest amortyzowany poprzez akumulatory gazowe wypełnione azotem. Co dodatkowo istotne, w tej wersji opryskiwacz może współpracować z belkami 5-, 7- i 9-sekcyjnymi o szerokości od 18 do 28 m. Opryskiwacze te są wyposażane w pompy o maksymalnym wydatku 250 l./min. przy ciśnieniu do 20 barów.

 

Innym mniejszym modelem jest Campo 42. Dysponuje on nieco mniejszą pojemnością zbiornika głównego - 4450 l. Maksymalna szerokośc belki wynosi w tym przypadku 27 metrów. Opryskiwacze Campo można wyposażyć w system elektronicznego sterowania z funkcją dostosowania belki do zmiennej geometrii podłoża czy systemem kontroli poszczególnych sekcji. Z kolei model Campo 44 S jest przystosowany do pracy z belkami polowymi z liczbą sekcji 7 lub 9, o szerokości od 24 do 32 m. W opryskiwaczu tym montowane są identyczne pompy jak w Campo 32 P.

 

Znacznie większym zbiornikiem cieczy roboczej dysponuje zaczepiany opryskiwacz Campo 65. W tym wypadku mamy zbiornik o pojemności 6,5 tys. litrów, na czystą wodę mieszczącym 480 l i 15 l wody do mycia rąk. Campo 65 może współpracować z belką polową o szerokości do 30 m. Sercem instalacji są dwie pompy o wydajności 265 l, przy ciśnieniu dochodzącym do 20 barów i czteropoziomowy system filtracji. Składanie i kontrola położenia belki polowej odbywa się z wykorzystaniem instalacji hydraulicznej, natomiast za automatyczny skręt kół odpowiada układ elektroniczny.

 

Agregaty uprawowe z siewnikami

 

Agregat uprawowo-siewny firmy Kuhn, składa się z brony obrotowej HR 304D, zestawionej z siewnikiem pneumatycznym Venta LC 3000 z sekcjami wysiewającymi. Venta LC Seedflex jest pneumatycznym siewnikiem rzędowym o szerokości roboczej 3 m, wyposażonym w skrzynię nasienną o pojemności 1200 dm3. Dawka wysiewu nasion jest regulowana w szerokim zakresie od 1,5 do 430 kg/ha. Siewnik charakteryzuje się optymalnym stosunkiem masy do szerokości roboczej – średnie zapotrzebowanie mocy na 1 m tej szerokości wynosi 22–29 kW (30–40 KM). Nabudowany na bronę obrotową tworzy kombinację uprawowo-siewną Combiliner.

 

24 dwutalerzowe redlice wysiewające w tym siewniku, skutecznie penetrują glebę niezależnie od prędkości roboczej, usuwają resztki roślinne z rzędu wysiewu oraz precyzyjne umieszczają nasiona w glebie, niezależnie od jej rodzaju i stopnia zanieczyszczenia. Montowane na równoległoboku redlice są przesunięte względem siebie o 35 cm, co przystosowuje sekcje wysiewające do pracy na glebach zakamienionych i o dużej zawartości resztek pożniwnych. Dzięki temu przesunięciu talerzy oraz zamontowanemu na większym z nich poliuretanowego profilu gleba nie blokuje się między nimi.

 

Wykonane z hartowanej stali ramiona równoległoboczne redlic tworzą elastyczną i lekką, a zarazem trwałą konstrukcję, utrzymującą stałą głębokość siewu przy dużej prędkości roboczej. Stabilne oparcie dla redlic zapewniają koła podporowe sekcji wysiewających. Centralna regulacja ich ustawienia umożliwia uzyskanie żądanej głębokości siewu. W agregacie uprawowo-siewnym belka z redlicami wysiewającymi jest oparta na wale. Dzięki temu głębokość pracy redlic jest niezależna od położenia brony obrotowej, co gwarantuje stałą głębokość siewu w każdych warunkach roboczych. Ponadto drgania brony nie są przenoszone na redlice, co jest szczególnie istotne przy pracy z dużymi prędkościami lub na glebach kamienistych.

 

Siewniki z udoskonaleniami

 

Siewniki z pasywnymi narzędziami uprawowymi stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczna jest wysoka wydajność przy relatywnie niskich kosztach siewu. Polem zastosowania jest w coraz większym stopniu konserwująca uprawa gleby. Wraz z AMAZONE Cirrus 6002 rolnik wykorzystuje maszynę o precyzyjnym siewie przy średnim i wysokim plonowaniu oraz odpowiednio dużych wydajności powierzchniowej. Siewnik AMAZONE Cirrus 6002 wyposażony jest w redlice RoTeC+Control. To bardzo pomocna funkcja przy wysiewie. Ze względu na to, że prowadzenie głębokościowe umieszczono obok redlicy, cały zestaw pracuje dokładniej, niż system redlic rolkowych z dołączoną, stałą rolką prowadzenia głębokościowego.

 

Równomierną i dokładnie kontrolowaną głębokość siewu redlic RoTeC+Control gwarantuje plastikowa tarcza Control 25 o powierzchni przylegania szerokiej na dwadzieścia milimetrów. O mniejszy ruch gleby w strefie redlic dba czterystu milimetrowa tarcza wysiewająca wykonana ze stali narzędziowej połączona ze specjalnym formierzem redliny. Tarcza Control 25 pozwala szybko ustawić podstawową głębokość siewu lnu i zbóż, przez zwykły nacisk redlic. Jeśli to konieczne, można w zatrzaskowym segmencie wykorzystać trzy stopnie ustawiania. Redlice RoTeC+Control spokojnie pracują z naciskiem do pięćdziesięciu pięciu kg. Rzeczywisty, skuteczny nacisk redlic AMAZONE jest porównywalnie wyższy, gdyż nie jest dzielony między rolkę prowadzenia głębokościowego a redlicę, lecz działa wyłącznie na redlicę. Dodatkową zaletą wysokiego udźwigu rolki prowadzenia głębokościowego jest stały, wysoki nacisk, zachowywany podczas jazdy.

 

Siewnik Cirrus 6002 i ciągnik Fendt 9821

 

Intensywność przykrywania nasion zagarniaczem lub rolką dociskową można dzięki temu dopasować do okoliczności, całkowicie niezależnie od redlic. W siewniku AMAZONE Cirrus można wybrać rozstaw redlic co dwanaście i pół cm jako rozwiązanie uniwersalne albo co szesnaście i sześć dziesiątych cm do stosowania  tylko na gruntach ornych.  Dwurzędowa bardzo praktyczna brona talerzowa rozluźnia oraz gruzełkuje pole przed  siewem i pozwala wykonać dwie czynności robocze jednocześnie. Nie zauważyłem by pojawiały się zatory powodowane przez słomę lub ciała obce. Intensywność obróbki gleby przez talerze, kierowca może zmieniać podczas jazdy. Przy dodatkowej konserwacyjnej uprawie gleby słoma jest dodatkowo rozdzielana na całej powierzchni.  Dwurzędową bronę talerzową wyróżnia wysoki prześwit ułatwiający przepływ gleby. Teleskopowo zamocowane talerze krawędziowe dbają o czyste przejście do kolejnych przejazdów.  Duży odstęp między drugim rzędem talerzy a wałem klinowym dba o swobodny przepływ masy i spokojną pracę. Przepływ gleby uspokaja się już przed wałem klinowym.

 

Dobre ubicie gleby i pokrycie siewu

 

Przedsiewne klinowe pierścienie oponowe pasmowo ugniatają glebę poniżej poziomu odkładania  nasion. Dzięki przywróceniu podsiąkania, kiełki i młode rośliny otrzymują wystarczającą ilość wody. Przy dużych opadach nadmiar wody przenika przez strefy nieugniecione pierścieniami klinowego wału oponowego. Jest to najlepsza ochrona przed zamulaniem górnej warstwy gleby. Luźna powierzchnia gleby zapobiega także niepożądanemu odparowaniu wody. Mieszanina złożona z gleby ugniecionej i luźnej tworzy także warunki do lepszej wymiany gazowej – gwarantując kiełkom zdrowy, szybki wzrost. W połączeniu z redlicami RoTeC+-Control w siewniku używany jest zagarniacz S z zębami o grubości do piętnastu milimetrów.

 

Zęby zgarniacza są odporne na ścieranie i troszczy się o dobre przykrycie nasion nawet w najcięższych warunkach siewu. Zagarniacz do przykrywania otwartych redlin oraz równania pola, pracuje bez zapychania się nawet przy dużych ilościach słomy. Oddzielne, ułożyskowane obrotowo elementy zagarniacza dopasowują go do nierówności podłoża i równomiernie przykrywają nasiona tak przy dużej ilości słomy jak też przy jej braku. Przy siewie w niekorzystnych warunkach, np. na ciężkich i wilgotnych glebach, zagarniacz sprężynowy pokazuje swoją siłę.  Nacisk zagarniacza jest zmieniany centralnie, dwoma pokrętłami. Przy hydraulicznej zmianie nacisku zagarniacza najpierw, za pomocą przełożenia sworzni ustalana jest wartość minimalna i maksymalna. Tym samym, można jednocześnie jednym zaworem sterującym szybko zmienić podczas jazdy nacisk redlic, zależnie od rodzaju gleby.

 

Przed przystąpieniem do prac uprawowych bardzo ważny jest odpowiedni wybór sekcji roboczej, która zagwarantuje prawidłową uprawę gleby w każdych warunkach w porze wiosennej, letniej jak i na jesień. Prawidłowo przygotowane podłoże siewne gwarantuje optymalne warunki dla prawidłowego wzrostu uprawianej rośliny. Właściwy dobór agregatu podsiewającego do użytków zielonych. Na rynku wybór tego typu maszyn wcale nie jest duży. Z tym większą radością producenci rolni powitają nową propozycję firmy Agro Masz ze Strzelec Małych w woj. łódzkiego agregat przedsiewny GRASS 300.

 

Agregaty przedsiewne

 

Przedsiębiorstwo Agro Masz Paweł Nowak od momentu założenia w 2006 roku rozwija się bardzo dynamicznie, rokrocznie zwiększając liczbę pracowników oraz produkcję. Dzisiaj firma zatrudnia ponad dwieście osób. Firma z okolic Przedborza ma w swojej ofercie produkcyjnej całą gamę maszyn rolniczych począwszy od pługów i bron poprzez agregaty uprawowe, uprawowo-siewne oraz podorywkowe, a skończywszy na siewnikach zbożowych, poplonów pneumatycznych oraz nadbudowanych. Firma wykonuje maszyny na zamówienie odbiorców w kraju i za granicą. W roku 2017 w fabryce w Strzelcach Małych wyprodukowano pięć tysięcy maszyn, z czego około dwudziestu pięciu procent zostało sprzedanych na eksport.

 

IMG 4284

 

Agregat przedsiewny GRASS 300 służy do obróbki użytków zielonych oraz podsiewu traw. Maszyna składa się z czterech sekcji, z których najważniejszą rolę pełnią zęby sprężynowe ułożone w trzech rzędach. Zęby o średnicy dwunastu milimetrów zdzierają wierzchnią warstwę gleby pod wysiew traw lub poplonów, a rząd zębów o średnicy ośmiu milimetrów lekko przykrywa wysiane nasiona. Do agregatu może być zamontowany siewnik SP 200 przeznaczony do poplonów. Wysiewu nasion dokonuje się poprzez specjalny wałek, poprzez który nasiona ze zbiornika o pojemności dwustu litrów dostają się do elementu rozdzielającego, z którego za pomocą hydraulicznej lub elektrycznej dmuchawy trafiają na płytki rozsiewające.

 

IMG 4287

 

Warto dodać, że praca siewnika jest sterowana i kontrolowana przez komputer, którego panel sterowniczy informuje o szybkości, ilości wysiewanego ziarna oraz o ilości ziarna jaka pozostała w zbiorniku. Panel można elektronicznie dostosować do materiału siewnego jaki chcemy wysiewać. Komputer można wykorzystać także w przypadku gdy chcemy dokonać próby kręconej. W tylnej części agregatu znajduje się koło kopiujące za pomocą którego można otrzymać informację o prędkości roboczej agregatu. Dużą zaletą siewnika SP200 jest fakt, iż można go używać również do pracy z innymi maszynami. Ważną rolę w agregacie stanowi listwa zagarniająca regulowana z kabiny kierującego oraz wał regulowany hydraulicznie, którego rolą jest wgniatanie nasion do wnętrza gleby wcześniej odpowiednio przygotowanej przez zęby sprężynowe.

 

Agregat był testowany przez lokalnego rolnika i hodowcę Mariusza Gaika, który używał go do przygotowywania gleby pod użytki zielone. Zdaniem rolnika agregat jest bardzo wydajny przy obróbce pola pod zasiewy trawy oraz poplonów, a także do wyrównywania pola usianego przez kretowiska i do napowietrzania gleby. Cały agregat waży tysiąc czterysta kilogramów, a przewidywana przez producenta szybkość pracy ma wynosić około dziesięciu kilometrów na godzinę, co oznacza wydajność pracy w granicach od dwóch do trzech hektarów na godzinę. Niewątpliwą zaletą agregatu oraz siewnika z dodatkowym wyposażeniem będzie konkurencyjna cena ok. trzydziestu pięciu tys. zł netto. Taki zestaw - agregat przedsiewny GRASS 300 oraz siewnik SP200 będzie dostępny w sprzedaży od czerwca 2018 roku.


Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu