Jak rolnicy kupują maszyny?

Redakcja

Blisko 30 proc. rolników w pierwszej połowie 2018 roku kupiło maszynę lub urządzenie rolnicze. Zapotrzebowanie na sprzęt jest stosunkowo wysokie i stałe w całym roku, dlatego rokowania na dalsze miesiące są optymistyczne. Z badania wynika, że zakup w drugim półroczu planuje kolejne 30 proc. rolników.

 

Profil gospodarstwa a zakup maszyn

Badanie wykazało, że w sprzęt najczęściej inwestują gospodarstwa o profilu produkcji zwierzęcej. Zakup maszyny lub urządzenia w I połowie br. zadeklarowało 54 proc. rolników prowadzących produkcję mleczną. Dla porównania, park maszynowy poszerzył tylko co piąty właściciel gospodarstwa o profilu produkcji roślinnej (20 proc.).

 

Zapotrzebowanie zależy od profilu gospodarstwa – o profilu mlecznym dokonują zakupów maszynowych równomiernie na przestrzeni całego roku, co wynika z cykliczności produkcji. Gospodarstwa nastawione na produkcję żywca dokonują natomiast najwięcej zakupów w pierwszej połowie roku.

 

Jak finansowane są zakupy?

Ankietowani właściciele gospodarstw rolnych wskazali, że najistotniejszy wkład w finansowanie sprzętu rolniczego stanowiły własne środki. Cześć z nich uznaje również wkład własny w finansowanie kredytowe jako środki własne. W II połowie br. środki własne najczęściej przeznaczane są na zakup maszyn uprawowych (79 proc.), przyczep, ładowarek i beczkowozów (71 proc.) oraz rozsiewaczy nawozów i rozrzutników obornika (65 proc.). Największe zapotrzebowanie na zewnętrzne środki ujawnia się w przypadku planów zakupowych ciągników i kombajnów.

 

- Maszyny rolnicze są często kupowane i finansowane w pakiecie z budynkiem, całym gospodarstwem lub innym wyposażeniem. Podczas wizyty w oddziale Banku BGŻ BNP Paribas, rolnicy mogą dowiedzieć się, jak optymalnie dobrać finansowanie inwestycji – mówi Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas. - Bazując na analizie zachowań rolników i ich planów Bank wprowadził dedykowaną ofertę na zakup maszyn zarówno nowych jak i używanych. Możliwe jest również refinansowanie już zrealizowanego zakupu. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w momencie, kiedy potrzebne są środki obrotowe w gospodarstwie, a zostały zainwestowane w maszynę. W ramach nowej oferty Banku, rolnik może otrzymać kredyt w wysokości nawet 300 tysięcy złotych, a finansowanie nie wymaga dodatkowych poręczeń. Kredyt zabezpieczany jest w postaci przewłaszczenia na zakupionym sprzęcie wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej – dodaje Maciej Piskorski.

 

Wysokość inwestycji a rodzaj maszyny

Rolnicy najmniej chętnie wydają duże kwoty na zakup opryskiwaczy oraz maszyn uprawowych, zielonkowych i innych (m.in. przyczep, ładowarek, beczkowozów). Około 55 proc. kupujących znalazło na nie w swoim budżecie poniżej 10 tys. zł.

 

Jeśli badani rolnicy decydowali się na nowy sprzęt, najczęściej był to opryskiwacz, maszyna zielonkowa lub maszyna uprawowa. Nowe urządzenia to przeszło 60 proc. wszystkich zakupów w tych kategoriach. Sytuacja wyglądała nieco inaczej w przypadku maszyn wymagających większego wkładu finansowego. 65 proc. wszystkich zakupionych kombajnów i ciągników stanowiły egzemplarze z drugiej ręki, użytkowane przez ponad 10 lat.

 

Informacja o badaniu

Badanie przeprowadzone przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas między 16 czerwca a 7 lipca 2018 roku, na losowej próbie 535 dorosłych rolników, metodą CAWI. Próba jest reprezentatywna ze względu na klasę wielkości areału gospodarstwa.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz