Komisja Europejska przeanalizowała dane dotyczące wpływu eksportu czterech kategorii produktów rolnych na rynek unijny. Stwierdzono, że dzięki pracom Platformy Koordynacyjnej i wprowadzonym 2 maja 2023 r. rozwiązaniom tymczasowym zniknęły zakłócenia na rynku w 5 państwach członkowskich graniczących z Ukrainą.
Jak podaje Komisja Europejska, „konstruktywne stanowisko wszystkich uczestników platformy pomogło rozwiązać konkretne problemy i zapewniło kontynuację, a nawet wzrost eksportu do krajów trzecich spoza UE”.
W rezultacie uzgodniono, że:
- Obecne środki wygasają 15 września.
- Ukraina zgodziła się wdrożyć w ciągu 30 dni wszelkie środki prawne (w tym np. system zezwoleń na eksport).
- Do tego czasu Ukraina powinna wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu dla 4 grup towarów od 16 września 2023 r., aby zapobiec zakłóceniom na rynku w sąsiadujących państwach członkowskich. Ukraina przekaże plan działań na platformę nie później niż do końca dnia roboczego w poniedziałek 18 września 2023 r.
- Komisja Europejska i Ukraina będą monitorować sytuację za pośrednictwem platformy, aby móc reagować na wszelkie nieprzewidziane sytuacje.
- Komisja Europejska nie będzie wprowadzać żadnych ograniczeń, dopóki skuteczne środki ze strony Ukrainy będą skutecznie stosowane.
Przypomnijmy, że zakaz importu dotyczył ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika. Miało to na celu wyeliminowanie problemów logistycznych związanych z tymi towarami na terenie Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji.
Źródło: latifundist.com