kojs

kojs

CenyRolnicze
18 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0559 EUR EUR - 4.3309 GBP GBP - 5.0589 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


17.04.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,70 zł/kg, średnia: 7,12 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Co ugrał w Brukseli minister rolnictwa? Czy po 5 czerwca znowu ruszy import zbóż z Ukrainy?

Redakcja
Telus, Agrifish

Podczas wczorajszego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podkreślił, że Polski nie trzeba przekonywać o tym, że pomoc dla Ukrainy jest priorytetem. Stwierdził jednak, że koszty tej pomocy powinny ponosić wszystkie państwa członkowskie, nie tylko te graniczące lub w pobliżu granicy z Ukrainą.

 

Wczorajsze posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli było poświęcone przede wszystkim aktualnej sytuacji na rynkach rolnych w UE oraz projektowi rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Polskiej delegacji przewodniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

 

Zgodnie z porządkiem obrad ministrowie przeprowadzili kolejną debatę nt. sytuacji na rynkach rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem skutków wojny na Ukrainie. W ramach tego punktu delegacja Chorwacji przedstawiła także swój wniosek nt. potrzeby wprowadzenia narzędzi zarządzania kryzysowego w celu wsparcia unijnych rolników w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej.

 

W dyskusji uczestniczył także minister ds. polityki rolnej i żywności rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski, który wyraził wdzięczność za dotychczasowe wspieranie gospodarki Ukrainy, w tym w formie liberalizacji handlu i zaapelował o jego kontynuację.

 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podkreślił, że Polski nie trzeba przekonywać o tym, że pomoc dla Ukrainy jest priorytetem. Stwierdził jednak, że koszty tej pomocy powinny ponosić wszystkie państwa członkowskie, nie tylko te graniczące lub w pobliżu granicy z Ukrainą. – Trzeba analizować horyzontalne skutki i działać w duchu prawdziwej europejskiej solidarności – dodał polski minister rolnictwa.

 

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że Polska niejednokrotnie przestrzegała przed działaniami Rosji, której zależy na destabilizacji rynków rolnych. Minister podkreślił, że konieczne jest posiadanie narzędzi umożliwiających radzenie sobie z takimi sytuacjami. - Korytarze solidarnościowe, którym towarzyszą rozwiązania, takie jak rozporządzenie unijne z 2 maja 2023 r. wprowadzające nadzwyczajne środki ochronne, są właśnie takim narzędziem, także na przyszłość – dodał minister.

 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podkreślił, że dla Polski bardzo ważna jest pozytywna decyzja ws. drugiego pakietu wsparcia. Poinformował, że środki te są bardzo potrzebne i rolnicy na nie czekają, chociaż kwota 100 mln euro dla państw granicznych nie pokrywa strat poniesionych przez rolników.

 

Szef polskiej delegacji wskazał, że Polska na forum UE wielokrotnie okazywała solidarność w sytuacjach potrzeby wsparcia państw członkowskich dotkniętych różnego rodzaju kryzysami. Minister Telus poinformował, że oczekuje podobnego podejścia ze strony innych państw.

 

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na niepokojące sygnały dotyczące zwiększonych zapasów mrożonych owoców miękkich w Polsce, wynikające ze zwiększonego importu z Ukrainy. Poinformował też o problemie aktualnych cen drobiu i jaj konsumpcyjnych, które umożliwiają jedynie pokrycie kosztów produkcji.

 

Minister Robert Telus odniósł się także do potrzeby zapewnienia działań stabilizacyjnych, popierając diagnozę przedstawioną przez Chorwację, dotyczącą wyzwań i podjętych działań zaradczych. Poinformował, że przede wszystkim Polska podtrzymuje postulat przedłużenia przez Komisję Europejską rozporządzenia ws. tzw. środków zapobiegawczych, tj. zakazu importu określonych produktów rolnych do granicznych krajów członkowskich UE . – Środek ten powinien obowiązywać po 5 czerwca 2023 r., do końca tego roku – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Szef polskiej delegacji podkreślił, że ważne jest również, aby Komisja Europejska monitorowała import pozostałych, wrażliwych produktów, które mogą zakłócić równowagę na rynku UE, nawet w skali regionalnej.

 

Minister Robert Telus poinformował, że popieramy debatę nt. usprawnienia instrumentów, które mogą być zastosowane w sytuacjach kryzysowych. Zdaniem ministra przegląd wieloletnich ram finansowych jest dobrą okazją do takiej dyskusji. – W ramach przeglądu wieloletnich ram finansowych należy przedyskutować powołanie dodatkowej rezerwy. Konieczne są dodatkowe środki, bo to pomoże radzić sobie z wyzwaniami, nie tylko wynikającymi z wojny w Ukrainie, lecz także np. z niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi – doprecyzował polski minister rolnictwa.

 

 

Źródło: MRiRW

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu