Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała jednego z szefów Państwowej Produkcji i Obsługi Konsumentów w obwodzie charkowskim, który zażądał „daniny” od eksporterów zboża. Za łapówki urzędnicy obiecali rolnikom „nieskrępowane” wydanie fitosanitarnego świadectwa zgodności produktów rolnych.
- Uczestnicy organizacji systematycznie żądali pieniędzy od przedstawicieli ukraińskich firm eksportujących krajowe produkty rolne. Według śledztwa, nielegalnej działalności zorganizował szef jednego z wydziałów instytucji państwowej. W celu realizacji przestępczego mechanizmu zaangażował swojego podwładnego – inspektor – czytamy w raporcie SBU. Za łapówki urzędnicy obiecali rolnikom „nieskrępowane” wydanie fitosanitarnego świadectwa zgodności produktów rolnych. Kwota „daniny” wynosiła 100 dolarów za jeden ładunek towarów. W przypadku braku zapłaty urzędnicy grozili maksymalnym przedłużeniem biurokratycznych procedur uzyskiwania pozwoleń.
Pracownicy SBU stopniowo dokumentowali dwa przypadki przyjmowania łapówek przez osoby zaangażowane w „certyfikację” 20 wagonów z ukraińskim zbożem. Stróże prawa zatrzymali organizatora afery podczas odbierania drugiej części łapówki. W związku z tym powiadomiono organy ścigania o podejrzeniu przestępstwa na podstawie części 3 art. 368 Kodeksu karnego Ukrainy (przyjęcie oferty, obietnicy lub przyjęcia nielegalnej korzyści przez urzędnika). Sprawcom grozi do 10 lat więzienia.
Przypomnijmy, że w marcu SBU zlikwidowała korupcję w Wydziale Głównym Państwowej Produkcji i Obsługi Konsumentów w obwodzie odeskim, gdzie żądano pieniędzy od firm eksportujących ukraińskie produkty rolne przez „korytarz zbożowy”. Mechanizm był podobny do tego zaprezentowanego wczesniej. - Za łapówki „ gwarantowano” handlarzom zbożem niezakłócony odbiór fitosanitarnych świadectw zgodności ich produktów. Za odmowę płacenia „daniny” zagrozili maksymalnym przedłużeniem biurokratycznych procedur. Pracownicy SBU udokumentowali dwa przypadki otrzymania równowartości prawie 400 000 hrywien przez pośrednika zaangażowanego przez urzędników do przekazywania łapówek – czytamy w raporcie Służb. Za każdą tonę eksportowanych produktów uczestnicy programu żądali „daniny” w wysokości 40 centów amerykańskich. W ramach postępowania karnego SBU udokumentowała przekazanie pośrednikowi kolejnego „depozytu”.
Źródło: latifundist.com