Ceny zbóż gwałtownie rosną pod koniec roku. Przyczyną jest arktyczna fala zimna w USA. Temperatury dochodzące do minus 40 stopni Celsjusza mogą doprowadzić do znacznych strat w uprawie pszenicy ozimej.
Rynki terminowe zareagowały na te obawy znaczącymi wzrostami cen pszenicy. W USA ceny wzrosły o prawie 4% i sięgnęły poziomu z początku grudnia. W Europie ceny pszenicy wzrosły od zeszłego tygodnia o 17 euro do 314 EUR za tonę, a więc doszły do poziomu z początku grudnia.
Temperatury znacznie poniżej zera zagrażają uprawom pszenicy ozimej w USA, szczególnie tam, gdzie słaba pokrywa śnieżna sprawia, że uprawy są podatne na zimno. Analitycy twierdzą, że zagrożenie dla zapasów pszenicy, w połączeniu ze złymi warunkami siewu po bardzo suchej jesieni, może poważnie zaszkodzić uprawom i ich potencjałowi plonowania u jednego z największych eksporterów. Jednak nadal nie jest jasne, jak rozległe mogą być szkody w stadach. Ceny pszenicy na rynku terminowym w USA i w Europie nadal rosną we wtorek.
Rynek będzie zmienny
Analitycy Agritel spodziewają się, że rynki pozostaną w środowisku o dużej zmienności, ponieważ handlowcy postarają się lepiej ocenić ryzyko szkód spowodowanych mrozem w USA. - Jednak prawdopodobnie minie kilka tygodni, zanim dostępne będą wiarygodne wyniki – informuje Agritel.
W Europie mróz na początku grudnia spowodował jedynie niewielkie szkody w uprawach ozimych, poinformowała w zeszłym tygodniu europejska agencja monitorująca uprawy MARS. - Jednak mróz i niskie temperatury w pierwszej połowie grudnia pozwoliły na poprawę tolerancji na mróz – informuje MARS. Mrozoodporność to proces, w wyniku którego ziarna ozime uzyskują tolerancję temperaturową, aby lepiej znosić mrozy występujące w okresie spoczynku zimowego. Poinformowano, że niektóre szkody spowodowane przez mróz były ograniczone do niektórych obszarów w środkowych i wschodnich Niemczech oraz w Polsce. Inni analitycy i obserwatorzy rynku również stwierdzili, że jest mało prawdopodobne, aby okres mrozów w niektórych częściach Europy spowodował duże szkody w uprawach ozimych.
Stosunkowo wysokie temperatury w regionie Morza Czarnego również sprzyjały uprawom, które często są tam wysiewane bardzo późno ze względu na pogodę, ale także sprawiają, że rośliny są podatne na nagłe przymrozki, chociaż obecnie nie przewiduje się takich przymrozków.
- Tymczasem agencja monitorująca zaobserwowała deficyt opadów w regionie Morza Bałtyckiego, w północnych Niemczech, w Polsce, w południowo-wschodniej Hiszpanii i w Turcji. Jednak nie miało to jeszcze znaczącego wpływu na zboża ozime. W północno-zachodnich Włoszech i w całym regionie Maghrebu nadal panują susze, co prawdopodobnie opóźni zasiewy – czytamy w raporcie MARS.
Źródło: Agrarheute