Rolnicy z Podlasia narzekają na niskie ceny kukurydzy. Ministerstwo nie pomoże

Redakcja
ceny kukurydzy, kukurydza, kukurydza z Ukrainy

Samorząd rolniczy w połowie listopada zwrócił się do ministerstwa rolnictwa o podniesienie cen skupu kukurydzy przez państwową spółkę Elewarr. Chodzi przede wszystkim o teren Podlasia, gdzie stawki za ziarno kukurydzy są niższe od pozostałych części kraju nawet o 20%. Co na to resort rolnictwa?

 

Jak czytamy w odpowiedzi MRiRW na wystąpienie samorządu rolniczego, w drugim tygodniu listopada br., zgodnie z danymi ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, średnia cena zakupu kukurydzy paszowej w Polsce wyniosła 1417 zł/t i była 0,8% niższa w porównaniu do ceny sprzed tygodnia, ale 26,3% wyższa niż przed wybuchem wojny na Ukrainie i 33% wyższa niż rok temu. Cena „mokrej” kukurydzy paszowej średnio wyniosła 915 zł/t i była o 3,9% wyższa niż przed miesiącem oraz 40% wyższa niż przed rokiem. Jednocześnie średnia cena zakupu kukurydzy suchej w województwie podlaskim była o 4% niższa od średniej ceny w Polsce, natomiast „mokrej” – o ok. 6% niższa od średniej krajowej, ale wyższa niż np. w województwie mazowieckim.

 

- Należy zwrócić uwagę, że we wschodnich województwach naszego kraju ceny ziarna zbóż, są najczęściej nieznacznie niższe w porównaniu do pozostałej części Polski. Wynika to ze struktury rynku zbóż i większej odległości od portów oraz granicy z Niemcami, gdzie wywozi się najwięcej polskich zbóż – pisze wiceminister Janusz Kowalski.  

 

Z informacji uzyskanej ze spółki ELEWARR wynika, że ceny skupu kukurydzy „mokrej” dostarczanej do elewatorów spółki znajdowały się ostatnio w przedziale od 790 do 940 zł/t w zależności od regionu kraju. Ceny najwyższe, ponad 900 zł/t, są oferowane przez różne podmioty skupowe na obszarze funkcjonowania Oddziału Gądki (zachodnia Polska) i podyktowane są trudnościami w pozyskaniu surowca z uwagi na niskie plony kukurydzy w tym regionie ze względu na panującą na tym obszarze suszę. W pozostałych elewatorach ceny mieściły się w przedziale 800-860 zł/t. Ceny kukurydzy „mokrej” w Bielsku Podlaskim w okresie skupu wahają się od 820 zł/tona do 860 zł/t. Stosowane ceny nie odbiegają od średnich cen płaconych przez inne firmy skupowe, znajdujące się okolicy elewatora Spółki w Bielsku Podlaskim.

 

- Należy zaznaczyć, że kukurydzę mokrą należy wysuszyć. Wg informacji ELEWARR, koszty suszenia (ceny gazu) oraz ubytki wagi z tytułu suszenia wynoszą od 350 do 400 zł/t, natomiast ceny kukurydzy suchej o parametrach eksportowych w polskich portach z dostawą wynoszą średnio ok. 1400 zł/t. Niezależnie od powyższego informuję, że przepisy Wspólnej Polityki Rolnej zobowiązują państwa członkowskie Unii Europejskiej do respektowania jednolitych zasad wspólnej organizacji rynków rolnych i nie przyznają uprawnień do podejmowania na szczeblu krajowym samodzielnych decyzji o zastosowaniu mechanizmów interwencyjnych wpływających m.in. na poprawę cen skupu, np. poprzez wprowadzenie skupu interwencyjnego. Groziłoby to zakłóceniem konkurencji wewnątrz unijnego rynku. Rynki poszczególnych produktów rolnych regulowane są rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/20131 . Obowiązuje ono we wszystkich państwach członkowskich UE – informuje wiceminister Kowalski.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz