Ceny na giełdzie Matif gwałtownie spadają. Od początku tygodnia pszenica poszła w dół o blisko 30 EUR/t

Redakcja
matif, giełda, zboża, ceny zbóż, notowania zbóż, notowania rzepaku

Jeszcze w połowie maja notowania pszenicy na giełdzie Matif sięgały wartości 441,50 EUR/t. Na dzisiaj ta stawka jest niższa o 82,50 EUR,t (-18,7%). Od poniedziałkowej sesji do wczoraj wycena tego ziarna w Paryżu spadła o 29,25 EUR/t. Podobna skala obniżek notowana jest w przypadku kukurydzy. Wczoraj wartość rzepaku spadła aż o 33 EUR/t, a od początku tygodnia już o 77,25 EUR/t.

 

Handlowcy przypisują ostatnie spadki presji trwającej już wczesnych żniw w Stanach Zjednoczonych i Europie, a także nadziei, na znacznie większy wolumen eksportu zboża z Ukrainy.  Jednak konsekwencje większego eksportu zboża z Ukrainy dla rynków będą prawdopodobnie znacznie większe, jeśli faktycznie się zmaterializują. Delegacja z Turcji w tym tygodniu będzie gościć w Moskwie, aby wyjaśnić szczegóły funkcjonowania bezpiecznego korytarza morskiego na Morzu Czarnym.

 

Rosyjska agencja TASS potwierdziła toczące się rozmowy w sprawie wznowienia ukraińskiego eksportu zboża drogą morską. Organizacja Narodów Zjednoczonych wielokrotnie apelowała do Rosji, Ukrainy i Turcji o uzgodnienie korytarza. Ankara prowadziła dotychczas rozmowy z Moskwą i ONZ na temat planowanego korytarza.

 

Teraz agencja donosi, że w najbliższych tygodniach w Stambule ma się odbyć spotkanie Turcji, Ukrainy, Rosji i ONZ, być może z udziałem tureckiego prezydenta Erdogana i sekretarza generalnego ONZ Guterresa. Reuters informuje również, że planuje się utworzenie trzech korytarzy z portu w Odessie, aby stamtąd mogły być transportowane zarówno ukraińskie, jak i rosyjskie produkty rolne. Jednak zarówno Ukraina, jak i Rosja podobno postawiły szereg warunków, aby zgodzić się na plan. Moskwa domaga się zniesienia niektórych zachodnich sankcji w celu ułatwienia eksportu zboża i nawozów. Ukraina natomiast chce gwarancji bezpieczeństwa dla swoich portów.

 

Rosja jest największym światowym eksporterem pszenicy, a także głównym producentem i eksporterem jęczmienia. Analitycy spodziewają się, że tego lata Rosja będzie miała bardzo duże zbiory zbóż i prawdopodobnie rekordowe zbiory pszenicy. Przynajmniej tego oczekuje coraz więcej firm analitycznych – w tym Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) i Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC).

 

Rosyjska firma konsultingowa Sovecon poinformowała we wtorek, że podniosła swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w Rosji w 2022 r. o kolejne 0,6 miliona ton do nowego rekordowego poziomu 89,2 miliona ton, ponieważ poprawiły się perspektywy zbiorów pszenicy jarej. Oczekuje się również, że w najbliższych dniach rosyjscy rolnicy zaczną zbierać pszenicę w południowych regionach. Najbliższe tygodnie będą niezwykle ważne dla nowej rosyjskiej uprawy pszenicy. Wkrótce zobaczymy pierwsze wyniki z południowych regionów – powiedział Andrey Sizov, szef Soveconu. W szczególności analitycy Soweconu zwiększyli swoje szacunki dotyczące powierzchni zasiewów pszenicy jarej w Rosji z 12,10 mln do 12,65 mln hektarów, a także zwiększyli prognozę plonów pszenicy jarej w miarę poprawy pogody w regionie Wołgi i Uralu.

 

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 23.06.2022:

 

notowania matif 23 06 22 ewgt cenyrolniczE pl

 

Źródło: Agrarheute/eWGT)

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz