Ceny zbóż na światowych giełdach pod presją wojny i suszy. Bieżący tydzień rozpoczyna się od podwyżek

Redakcja
ceny pszenicy, ceny zbóż, ceny skupu zbóż, ceny skupu pszenicy, ceny kukurydzy

Ceny zbóż na nowe zbiory są wyższe niż kiedykolwiek wcześniej, a nowy tydzień zaczyna się od podwyżek. Na giełdzie Matif notowania pszenicy wzrosły o ponad 5 EUR/t, a stawka za kukurydzę z nowych zbiorów poszła w górę o 4 EUR/t.

 

Ceny zbóż w dalszym ciągu reagują na kryzysową sytuację na rynkach i na spodziewane niedobory i problemy z dostawami. Wpływ na taki stan rzeczy ma szereg czynników: restrykcje eksportowe w Indiach i wyższe podatki eksportowe w Argentynie, straty produkcyjne związane z pogodą w Europie, USA i Indiach, światowe problemy logistyczne oraz konsekwencje wojny na Ukrainie.

 

Ceny pszenicy dla nowej uprawy wahały się w zeszłym tygodniu od 420 euro do rekordowego poziomu 440 euro za tonę na europejskim rynku kontraktów terminowych. Za jęczmień paszowy z nowych zbiorów w piątek na hamburskim rynku hurtowym i porcie eksportowym oferowano prawie 385 euro za tonę. Ceny kukurydzy we wczesnych terminach wynosiły 360 euro za tonę na europejskim rynku kontraktów terminowych i 364 euro za tonę dla nowej uprawy. Na hamburskim rynku hurtowym za kukurydzę zaoferowano prawie 400 euro.

 

Coraz gorsze prognozy zbiorów we Francji

 

- Wskaźnik plonów dla zbiorów pszenicy i jęczmienia we Francji znacznie się pogorszył drugi tydzień z rzędu - podała w piątek agencja rolna FranceAgriMer. Powodem tego jest trwająca od miesięcy susza w związku z ostatnio bardzo wysokimi temperaturami u największego producenta zbóż w Unii Europejskiej. - Tylko 73% francuskiej pszenicy zwyczajnej jest w dobrym lub bardzo dobrym stanie, w porównaniu z 82% w poprzednim tygodniu - podał w raporcie FranceAgriMer. Już w poprzednim tygodniu nastąpił spadek o 7 punktów procentowych. Nowe pogorszenie oznacza, że ​​rating jest teraz również poniżej 79% z poprzedniego roku. Francja odnotowała w maju rekordowe temperatury w niektórych regionach, co spowodowało dalsze wysychanie gleb, które w tym roku otrzymywały bardzo mało deszczu.

 

Wyjątkowo sucha pogoda już spowodowała poważne szkody w uprawach zbóż w niektórych regionach, a analitycy twierdzą, że w nadchodzących tygodniach potrzebne będą obfite deszcze, aby jeszcze bardziej ograniczyć straty na głównych obszarach upraw. W minionym tygodniu mocno spadła również ocena francuskiego jęczmienia.

 

Argentyna przymierza się do podwyższeni ceł eksportowych

 

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez powiedział w piątek, że wyższe cła eksportowe pomogłyby powstrzymać gwałtownie rosnące ceny żywności, ale przyznał, że brakuje mu poparcia w Kongresie, by przeforsować przepisy zwiększające podatki dla dużego producenta zbóż. Dodajmy, że ten kraj Ameryki Południowej, to największy na świecie eksporter przetworzonej soi oraz drugi co do wielkości eksporter kukurydzy i jeden z największych eksporterów pszenicy. Jednocześnie inflacja w kraju wynosi prawie 60%. - Musimy coś zrobić, aby oddzielić ceny krajowe od cen międzynarodowych. Sposobem na to jest taryfa - powiedział Fernandez lokalnym mediom, donosi Reuters.

 

Rząd podniósł już w marcu podatki eksportowe na olej sojowy i mąkę sojową z 31 proc. do 33 proc. i utworzył fundusz stabilizacyjny pszenicy, aby obniżyć lokalne ceny mąki. Jednak wyższe cła na soję, kukurydzę i pszenicę musiałyby zostać zatwierdzone przez Kongres. Cła eksportowe wynoszą obecnie 12% na pszenicę i kukurydzę oraz 33% na soję. 

 

Indie również ogłosiły w zeszłym tygodniu ograniczenia eksportowe na pszenicę, co doprowadziło do nowego wzrostu cen. Ogłoszeniu temu towarzyszyły jednak środki łagodzące, ale fala upałów, która znacząco ogranicza nowe zbiory, w ostatnich tygodniach mocno nadszarpnęła ambicje eksportowe kraju.

 

Ukraina usiłuje zwiększyć eksport zbóż

 

Od początku maja Ukraina wyeksportowała 643 tys. ton zboża, co stanowi znaczny spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy za granicę sprzedano 1,8 mln ton. Ministerstwo w Kijowie podało, że w maju wyeksportowano około 617 000 ton kukurydzy, 16 000 ton pszenicy i 8 000 ton jęczmienia. Przed rosyjską inwazją Ukraina eksportowała od 5 do 6 mln ton zboża miesięcznie.

 

Ukraiński przewoźnik kolejowy Ukrzaliznytsia planuje zwiększyć miesięczny eksport zboża do 1,5 mln ton w ciągu 3-4 miesięcy - oświadczył członek zarządu Wiaczesław Eremin. Eremin powiedział również, że eksport zboża wyniósł 416 000 ton w marcu i 638 000 ton w kwietniu.

 

- Ukraińscy rolnicy prawie zakończyli siew jarych w 2022 roku, a całkowity wskaźnik zasiewów jest o 25% niższy niż w tym samym czasie w 2021 roku - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa.

 

Ukraina planuje w tym roku uprawiać 14,2 mln ha zbóż jarych i kukurydzy, w porównaniu z 16,9 mln ha w 2021 r. Z oficjalnych danych wynika, że ​​rolnicy uprawiali 188 600 ha pszenicy jarej, 927 500 ha jęczmienia jarego i 4,17 mln ha kukurydzy.

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych:

 

ewgt notowania zboza 23 05 22 cenyrolnicze pl

 

 

Źródło: Agrarheute/eWGT

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz