kojs

kps

CenyRolnicze
17 kwietnia 2024, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0741 EUR EUR - 4.3353 GBP GBP - 5.0812 DKK DKK - 0.5811
Archiwum


17.04.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,70 zł/kg, średnia: 7,12 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Ukraińskie zboże zaleje polskie porty, a ceny ziarna spadną? Rolnicy pełni obaw

Redakcja
Ukraina, wojna, eksport zboża

- Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę wobec zablokowanych portów mórz Azowskiego i Czarnego, prowadzą przez Polskę i jej porty morskie. Dlatego Polska rekomenduje Ukrainie korzystanie z polskich struktur portowych – czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa. Mniej entuzjazmu w tym zakresie przejawiają rolnicy, obawiając się dużego napływu zboża wyprodukowanego poza unijnymi standardami, które mogłoby znacznie obniżyć ceny na rynku krajowym.

 

Wczoraj odbyły się czterostronne rozmowy, w których uczestniczyli: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyi, sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack oraz komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Po rozmowach odbyła się wspólna konferencja prasowa szefów delegacji. Szef polskiego resortu rolnictwa potępił napaść Rosji na Ukrainę i zwrócił uwagę, że wywołała ona skutki globalne, zakłócając sytuację na rynkach rolnych. – Dlatego też główna część naszych rozmów skupiła się na szukaniu sposobów udrażniania szlaków transportowych produktów rolnych z Ukrainy – poinformował gospodarz spotkania.

 

- Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę wobec zablokowanych portów mórz Azowskiego i Czarnego, prowadzą przez Polskę i jej porty morskie. Dlatego Polska rekomenduje Ukrainie korzystanie z polskich struktur portowych, które stanowią ważne ogniwa wielu międzynarodowych łańcuchów logistycznych i które mają bardzo dobrą siatkę połączeń żeglugowych obsługiwanych przez wiodących na świecie armatorów. Polskie porty morskie o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej (Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście) są w pełni przygotowane do obsługi ładunków ukraińskich. Mają one charakter uniwersalny i dają możliwość obsługi praktycznie wszystkich typów ładunków. Jednocześnie polskie porty morskie są zainteresowane współpracą z ukraińskimi partnerami zarówno w zakresie eksportu zboża, jak i importu paliw, a również handlu dowolnymi innymi produktami. Pozostajemy otwarci na współpracę i będziemy wszechstronnie wspierać stronę ukraińską w tej trudnej sytuacji – czytamy w komunikacie prasowym ministerstwa rolnictwa. 

 

Sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack wyraził pełne poparcie dla wicepremiera Kowalczyka w sprawie potępienia agresji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie wysoko ocenił Polaków, którzy otworzyli swoje domy dla uchodźców oraz Ukraińców, którzy bardzo dzielnie walczą z agresorem. Przedstawiciel administracji USA zwrócił uwagę na sytuację światową. – Jest wiele krajów na świecie, które uzależnione są od ukraińskich dostaw i musimy znaleźć skuteczne rozwiązania tego problemu – stwierdził sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack. Poinformował jednocześnie, że Departament Stanu rozważa kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy i jednocześnie pomocy w pokryciu kosztów pobytu uchodźców. – Jako wspólnota międzynarodowa musimy przyczynić się do przeciwdziałania spekulacjom na rynkach rolnych – dodał sekretarz rolnictwa USA, informując jednocześnie, że jego kraj będzie uczestniczył w odbudowie Ukrainy po zakończeniu działań wojennych.

 

Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyi podziękował za udzielaną przez Polskę, Stany Zjednoczone i Unię Europejską pomoc i wsparcie w tych trudnych czasach. – Najbardziej potrzebujemy możliwości eksportu rolnego, zboża i innych produktów – podkreślił ukraiński minister. Dodał jednocześnie, że Polska jest jednym z kluczowych partnerów w zakresie możliwości eksportowych, zwłaszcza w kierunku Unii Europejskiej. – Bardzo ważne jest wsparcie udzielane przez Polskę, Stany Zjednoczone i Unię Europejską, bo ta wojna już spowodowała problemy na całym świecie – stwierdził minister Mykoła Solskyi.

 

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zwrócił uwagę, że spotkanie jest kontynuacją dialogu, który cały czas trwa. – Musimy uniknąć ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego w wymiarze globalnym – podkreślił komisarz. Dodał, że Unia Europejska ma zagwarantowane bezpieczeństwo żywnościowe, ale wiele państw na świecie jest zagrożonych. – Ostatni komunikat Komisji Europejskiej dotyczył ustaleń w zakresie utworzenia korytarzy solidarnościowych, udostępniania dla nich sprzętu, logistyki i maksymalnych uproszczeń na granicach przy przesyłaniu produktów – przypomniał komisarz Janusz Wojciechowski.

 

- Rozumiem, że Polscy rolnicy w tym sezonie będą mogli liczyć na tanie, niedozwolone środki ochrony roślin z Ukrainy, bo skoro nasze przetwórstwo zaleje zboże z normami produkcji sprzed 25 lat, to nie ma sensu gnębić krajowych rolników wyśrubowanymi normami – zauważa twitterowicz Marek Sakowski. - Proszę spróbować sprzedać kukurydzę w polskich paszarniach. Nie chcą kupować, bo mają towar z Ukrainy – zauważa inny z komentujących podpisane porozumienie.

 

Jako Polski rolnik mam obawy związane z tym tranzytem. Czy minister może nas zapewnić o tym, że ceny zbóż w Polsce nie spadną? Kłody pod nogi rzucacie nam co rusz.  Wycofywanie są kolejne substancji czynne, a z teraz pszenicą z Ukrainy zalewacie nasze porty! (…) Skoro porty będą zakorkowane przez ukraińską pszenicę. to nasz eksport będzie zablokowany. Nie będzie eksportu polskiej pszenicy i to będzie dusiło nasz rynek. Proponuje tranzyt przekierować na Niemcy! – proponuje rolnik.

 

 

Źródło: MRiRW/własne

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu