Podaż ziarna uszczuplona. Oczekiwanie na zbiory kukurydzy

Redakcja
ceny zboża, ceny pszenicy, ceny w portach, ceny zboża z nowych zbiorów

- Tegoroczne żniwa zbóż podstawowych praktycznie zostały zakończone. Lokalnie na południowym-wschodzie, wschodzie i północnym-wschodzie kraju do zebrania są pojedyncze plantacje zbóż. Ziarno, które ciągle jest na polach w najlepszym wypadku będzie mogło być przeznaczone na pasze lub cele przemysłowe – informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

 

W oczekiwaniu na rekordowe zbiory kukurydzy

 

Rynkowa podaż ziarna pozostaje wyraźnie uszczuplona co powoduje, iż zboża kupuje się trudno, szczególnie od rolników. Więcej ofert sprzedaży notuje się natomiast ze strony firm handlowych. Na rynku jest więcej ofert sprzedaży pszenicy paszowej, głównie na północy, ale przede wszystkim tylko na „tu i teraz”, co jest m.in. konsekwencją sporych odrzutów tego zboża w portach nie trzymających parametrów jakościowych, głównie w odniesieniu do gęstości. Ponadto, część podmiotów robi miejsce pod bardzo dobrze zapowiadające się zbiory kukurydzy. Wyraźne uszczuplona pozostaje natomiast rynkowa podaż jęczmienia, mniej niż w poprzednim tygodniu jest także ofert sprzedaży pszenżyta.

 

Wytwórnie pasz z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie zbiorów kukurydzy na ziarno, które mogą być rekordowo wysokie. Obecnie w kraju trwają już zbiory kukurydzy na zielonkę. Lokalnie, zbiory wczesnych odmian kukurydzy na ziarno mogą się rozpocząć już w II połowie września, zważywszy na obecnie notowane sprzyjające warunki pogodowe. Rolnicy przystąpią jednak do głównego zbioru kukurydzy nie wcześniej niż w październiku.

 

W połowie tygodnia, ceny ziarna na rynku krajowym oferowane przez przetwórców i firmy handlowe z dostawą kształtowały się następująco:

- pszenica konsumpcyjna - 1010-1070 PLN/t,

- pszenica paszowa - 950-1020 PLN/t,

- żyto konsumpcyjne – 760-850,

-  żyto paszowe – 750-830 PLN/t,

-  pszenżyto - 850-920 PLN/t,

- jęczmień paszowy – 850-930 PLN/t,

- owies – 630-680 PLN/t,

- kukurydza - 1100-1115 PLN/t (zbiór 2020),

- kukurydza – 850-950 PLN/t (zbiór 2021),

- kukurydza mokra – 580-670 PLN/t,

- rzepak – 2550-2590 PLN/t.

 

Wysokie wymagania jakościowe

 

W porcie Gdynia trwają załadunki kolejnych statków pszenicą w ramach realizacji wcześniej zawartych kontraktów. Oceniamy, iż we wrześniu br. przedmiotem eksportu drogą morską może być około 250 tys. ton pszenicy. W porcie Gdańsk cały czas trwają załadunki starej kukurydzy, a także rozpoczynają się załadunki żyta i pszenżyta. Niemniej jednak, obecnie zakupy ziarna z przeznaczeniem na eksport nie są duże. Z portów cały czas dochodzą informacje, iż sporo partii ziarna pszenicy nie spełnia kryteriów jakościowych, szczególnie w odniesieniu do gęstości, co zniechęca dostawców do sprzedaży ziarna eksporterom. Eksport zbóż na kołach do Niemiec cały czas w znacznej mierze dotyczy realizacji wcześniej zawartych kontraktów. Bardzo wysokie ceny zbóż i wysokie koszty transportu utrudniają eksport zbóż drogą lądową.

 

W końcu tygodnia, ceny ziarna zbóż oferowane przez eksporterów z dostawą do portów kształtowały się następująco:

- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 1085-1090 PLN/t (dostawa G/G/Sz, IX),

- żyto paszowe – 845-865 PLN/t (dostawa G/G, IX-X),

- pszenżyto – 920-930 PLN/t (dostawa G/G, IX), • owies – 710 PLN/t (dostawa G/G, IX),

- kukurydza – 950-965 PLN/t (dostawa G/G, XI-XII).

 

Niewiele zmienia się w kwestii importu zbóż z południa Europy. Cały czas pozostaje on mocno ograniczony. Wysokie ceny ofertowe za węgierską czy słowacką pszenicę nie gwarantują opłacalności.

 

Analiza opracowana przez Sparks Polska i Izbę Zbożowo-Paszową

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz