Wielu rolników nie ma już ziarna w magazynach. Ceny zbóż umacniają się

Redakcja
zboże, ziarno, magazyn

- Koniec kwietnia br. nie przyniósł zmian na rynku zbóż. W całym kraju, rynkowa podaż praktycznie wszystkich zbóż pozostaje wyraźnie uszczuplona. Rosnące ceny zbóż nie sprzyjają handlowi ziarnem. Ponadto, obawy o wpływ niesprzyjających warunków pogodowych panujących w kraju w II połowie kwietnia (niskie temperatury i przymrozki) na tempo wegetacji i stan upraw dodatkowo zniechęciły rolników do sprzedaży ziarna – ocenia aktualną sytuację rynkową Izba Zbożowo-Paszowa.

 

Należy także podkreślić, iż wiele gospodarstw (szczególnie mniejszych rolników) oraz firm handlowych nie ma już ziarna na stanach magazynowych. Prognozowane stopniowe ocieplenie w pierwszych dniach maja spowoduje, iż wielu rolników gremialnie przystąpi do siewów kukurydzy, co będzie utrudniało handel zbożem w I połowie maja br.

 

Zwyżkujące ceny zbóż na giełdach światowych i notowana wyraźnie uszczuplona podaż ziarna w kraju wpływają na umacnianie się cen zbóż zarówno z dostawą do portów jak i na rynku wewnętrznym. W związku ze wzmożonym eksportem ziarna, w kolejny sezon 2021/22 wejdziemy bowiem z mocno uszczuplonymi zapasami zbóż, co będzie stanowiło silne wsparcie cen ziarna w kraju.

 

Należy jednak zaznaczyć, iż szalejący wirus ptasiej grypy w centrum kraju ograniczy popyt na zboża w końcu sezonu. Od początku roku do 21 kwietnia br. w Polsce potwierdzono 225 ognisk wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków. Najtrudniejsza sytuacja pod względem opanowania szerzenia się wirusa nadal jest w woj. mazowieckim (powiat żuromiński), czyli w polskim zagłębiu produkcji drobiu. Na tym terenie jest skumulowanych nieco ponad 600 stad, w których było utrzymywanych ok. 75 mln szt. drobiu. W bieżącym roku, grypa ptaków doprowadziła do konieczności utylizacji ponad 5,5 mln sztuk drobiu, z czego aż 3,1 mln sztuk w woj. mazowieckim.

 

Obecne ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe z dostawą przedstawiają się następująco:

- pszenica konsumpcyjna – 910-980 PLN/t,

- pszenica paszowa – 910-980 PLN/t,

- kukurydza sucha – 920-990 PLN/t,

- żyto konsumpcyjne – 700-760 PLN/t,

- żyto paszowe – 700-750 PLN/t,

- jęczmień paszowy – 820-880 PLN/t,

- pszenżyto – 820-880 PLN/t,

- owies paszowy – 590-660 PLN/t,

- rzepak – 2400-2600 PLN/t.

 

Przedmiotem eksportu drogą morską w dalszym ciągu jest pszenica ładowana przede wszystkim w porcie Gdynia. Z kolei, w porcie Gdańsk w dalszym ciągu trwają załadunki kukurydzy na statki oraz w mniejszym stopniu żyta. W ostatnich dniach, wyraźny wzrost cen zbóż z dostawą do portów wpłynął na większe zakupy ziarna z przeznaczeniem na eksport. Tak więc w maju br., eksport pszenicy i kukurydzy przez porty będzie większy od spodziewanego, ale zapewne mniejszy niż w miesiącach poprzednich. W przeciągu tygodnia, ceny ziarna oferowane przez eksporterów ze zbiorów 2020 z dostawą do portów wyraźnie wzrosły i w końcu tygodnia kształtowały się następująco:

- pszenica konsumpcyjna (12.5% białka) – 990-995 PLN/t (dostawa IV-V),

- żyto (71/120) – 775-780 PLN/t (dostawa V),

- kukurydza – 1010-1020 PLN/t (DON 3000-2000, dostawa IV-V).

 

Z kolei, ceny oferowane przez firmy handlowe za zboża ze zbiorów 2021 roku z dostawą do portów mocno wzrosły, o kilkadziesiąt złotych tydzień do tygodnia i w połowie tygodnia były następujące:

 

 

- pszenica konsumpcyjna (12.5/77/250) – 955-975 PLN/t (dostawa G/G, VIII-X),

- pszenżyto – 860 PLN/t (dostawa G/G, VIII-IX),

- żyto paszowe – 760 PLN/t (dostawa G/G, VIII-IX),

- kukurydza – 880-900 PLN/t (DON 2000, dostawa G/G, X-XI).

 

Eksport zbóż na kołach na rynek niemiecki głównie dotyczy realizacji wcześniejszych kontraktów na dostawy przede wszystkim kukurydzy, pszenicy i żyta. Liczba nowych transakcji jest natomiast niewielka. Polską kukurydzę natomiast chętnie kupują Czesi, oferując 210-215 euro/t, ex-farm na południu kraju. Z kolei, import ziarna z południa Europy (Czechy, Słowacja) w dalszym ciągu jest niewielki i realizowany jest głownie w regionach przygranicznych.

 

Analiza opracowana przez Sparks Polska i Izbę Zbożowo-Paszową

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz