Marzec rozpoczyna się od podwyżek kontraktów na zboża. Rzepak zbliża się do poziomu 500 eur/t

Redakcja

- W Paryżu kontrakty na zboża i rzepak rosły podczas pierwszej marcowej sesji poprawiając swoje wieloletnie maksima. Pszenica z dostawą w marcu osiągnęła poziom 250 eur/t, jednak wiarygodność tych cen maleje wraz ze zbliżaniem się do terminu wygasania serii (10 marca). Termin majowy pszenicy wyceniony został na nieco ponad 230 eur/t (+0,75 eur/t), a ziarno z nowego zbioru pozostało na poziomie 199,75 eur/t – relacjonuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.

 

Ceny unijnego rzepaku zbliżają się do psychologicznego poziomu 500 eur/t po wczorajszym wzroście o blisko 5 euro. Wsparciem dla notowań był powrót do wzrostów na rynku kanadyjskiej canoli, która ma za sobą krótką korektę spadkową z końcówki lutego sprowokowaną historycznymi szczytami.

 

Eksport unijnej pszenicy przyspieszył w ostatnim tygodniu lutego po słabszym okresie i przekroczył 650 tys. ton (tydzień kończący się 26 lutego), podczas gdy średnia tygodniowa w tym sezonie to 501 tys. ton. 

 

Wczoraj weszły w życie podwojone do 50 eur/t cła na eksportowaną z Rosji pszenicę, a to daje szansę na zwiększony popyt u konkurencyjnych dostawców. Jednak szybkie tempo dotychczasowego eksportu ziarna skłoniło SovEcon do poniesienia o 1,2 mln ton szacunków rosyjskiego eksportu do rekordowych 39,1 mln ton w tym sezonie. Dużym problemem dla rosyjskich eksporterów i rolników mogą być dopiero płynne cła eksportowe, które mają dotyczyć nowych zbiorów.

 

Korekta spadkowa z końca lutego przedłuża się w Chicago

 

W poniedziałek notowania amerykańskich zbóż i kompleksu sojowego znacznie spadły pod wpływem redukowania długich pozycji spekulacyjnych. Nie pomogły nawet dobre dla kukurydzy i soi dane o wysyłkach eksportowych, ani bardzo silny popyt krajowy na soję.

 

Zbiory soi w Brazylii nadal zapowiadane na rekord się opóźniają, ale podaż brazylijskiej soi powoli rośnie i wywiera presję na ceny. Wysokie ceny sprawiają, że zanosi się na rekordowy areał trwających właśnie zasiewów brazylijskiej kukurydzy. Odpowiedzą na wysokie ceny powinny być też rekordowe uprawy kukurydzy i soi w USA. 

 

Amerykańskie polisy ubezpieczeniowe upraw (stawki ustalane na bazie cen futures z końca lutego) są najwyższe od siedmiu lat dla kukurydzy i najwyższe od ośmiu lat dla soi.

 

Rolnicy na całym świecie są zachęcani do zagospodarowywania nowych obszarów pod uprawy dochodowych teraz roślin. Jednak popyt globalny stale rośnie za sprawą Chin, a to daje dużą wrażliwość notowań na potencjalne problemy pogodowe w kluczowych regionach upraw zbóż i oleistych.

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 01.03.2021:

 

notowania gieldy 01 03 21 cenyrolnicze pl

 

Źródło: Andrzej Bąk - eWGT

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz