Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Rzepak i zboża najdroższe od niemal ośmiu lat

Redakcja

Notowania zbóż i rzepaku są teraz najwyższe od kwietnia-maja 2013 roku. Po słabych zbiorach w 2020 roku, także perspektywy dla nowych zbiorów rzepaku w UE i u jej wschodniego sąsiada są słabe. Mimo to notowania rzepaku opierały się trendowi wzrostowemu w drugiej połowie ubiegłego roku. Unijny rzepak nadrabia zatem zaległości korzystając z rekordowo drogiej canoli i niewidzianych od wielu lat cen olejów roślinnych.

 

Jak informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej, notowania pszenicy i kukurydzy rosną śladem giełdy w Chicago. Rynek oczekuje na ożywienie unijnego eksportu pszenicy po wejściu w życie kolejnych ceł na eksport rosyjskiego zboża. Marcowe serie obu unijnych zbóż zbliżają się do ostatniego dnia obrotu, stąd zmienność w ich przypadku będzie pozostawać wyjątkowo duża. Dalsze terminy dostawy drożeją wolniej, ale i tak pszenica z nowych zbiorów (seria wrześniowa) zamknęła się wczoraj ceną 203,25 eur/t i przebiła minimalnie styczniowy szczyt.

 

Kukurydza z dostawą w listopadzie zakończyła środę na poziomie 188 eur/t, czyli tylko euro niżej od szczytu z 19-stycznia.

 

W Chicago kontrakty na zboża i soję podążają w kierunku styczniowych maksimów, a olej sojowy bije nowe wieloletnie szczyty. Problemy pogodowe wspierają wzrosty na rynku kukurydzy i oleistych. Przeciągające się opady deszczu na wielu terenach upraw brazylijskiej soi opóźniają zbiory, ale też powodują utrudnienia w transporcie. Wywołuje to efekt domina, ponieważ opóźniają się zasiewy kukurydzy, która wykorzystuje pola po zebranej soi, a co za tym idzie pogarsza się oczekiwana wydajność tego zboża. Mniejsza podaż brazylijskiej soi przekierowuje część popytu do USA, gdzie zapasy się wyczerpują.

 

Drugim motorem napędowym jest bijąca kilkunastomiesięczne rekordy cen ropa, która ciągnie za sobą oleje roślinne, a w konsekwencji ceny nasion.

 

Kolejnym czynnikiem prowzrostowym jest rosnący stale popyt ze strony Chin. O ile Chiny od lat są największym importerem soi na świecie, to w tym sezonie będą również największym importerem kukurydzy (24 mln ton w porównaniu do 7,6 mln ton rok wcześniej). Państwo Środka podwoi również swój import pszenicy (z 5 do 10 mln ton) w tym sezonie, a spora jej część zastąpi drogą kukurydzę.

 

Notowania pszenicy rosną dzięki wzrostom na pozostałych rynkach. W kolejnych raportach USDA pokazuje rosnące wykorzystanie pszenicy na cele paszowe kosztem drogiej i mniej dostępnej kukurydzy. Ostatni atak siarczystych mrozów w USA mógł wyrządzić szkody w uprawach w południowych stanach, a dodatkowo obecne relacje cenowe mogą przekierować część areału pszenicy jarej na kukurydzę.

 

Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 24.02.2021:

 

 

 notowania 24 02 zboza matif cenyrolnicze ewgt

 

Źródło: Andrzej Bąk - eWGT

Może zainteresuje Cię również:

16.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i

Koniec bieżącego tygodnia przynosi kolejną, okazałą podwyżkę

MATIF: Notowania majowej serii pszenicy wzrosły o

- Kontrakty na zboża i nasiona oleiste wzrosły wczoraj odrab

13.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i

W związku z trwającymi pracami polowymi niewielu rolników de