kowalczyk

kojs

CenyRolnicze
18 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7050 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 5.2657 DKK DKK - 0.6088
Archiwum


17.05.2021 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,00 zł/kg, średnia: 6,72 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni)

17.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-214,50 (-1,61%), kukurydza CZE21-250,50 (-0,20%), rzepak SIE21-541,00 (-1,23%) [euro/t]

Dodaj komunikat

zm skiba

zm skiba

Czy Elewarr jest w stanie regulować krajowy rynek zboża?

Redakcja

Wielu rolników sprzedaje zboża już w trakcie żniw, głównie ze względów finansowych jak i ze względu na brak powierzchni magazynowych. Wg samorządu rolniczego, podmioty skupowe wykorzystują ten fakt, zaniżając cenę. Czy państwowa spółka Ellewar jest w stanie regulować mechanizmy rynkowe w handlu zbożem?

 

- Wydaje się, że należy przeanalizować aktualną sytuację na rynku zbóż i podjąć działania i podjąć działania mające na celu odpowiednio szybkie niwelowanie niekorzystnych zjawisk na rynku. Państwowa spółka, jaka jest Elewarr, powiększając możliwości skupowe oraz skupując zboże w korzystniejszej cenie dal rolników, będzie miała realny wpływ na rynek i będzie wyznacznikiem dla innych podmiotów skupujących zboże – czytamy w piśmie Krajowej Rady Izb Rolniczych do Jacka Sasina – ministra aktywów państwowych. KRIR zwrócił się do Sasina o interwencję w celu zapobiegania obniżkom cen na rynku.

 

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, Elewarr Sp. z o.o. jest podmiotem, który m.in. skupuje zboże od rolników w okresie żniwnym, przechowuje je w swoich elewatorach i sprzedaje z marżą w okresie następnym spełniając również przy tym wymóg rotacji rezerw strategicznych Agencji Rezerw Materiałowych. Spółka Elewarr posiada obecnie 17 obiektów (elewatorów i magazynów płaskich) o łącznej powierzchni magazynowej 692 tys. ton w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko–pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, lubelskim i podkarpackim.

 

 

Resort rolnictwa podaje, iż w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony producentów zbóż Spółka stara się powiększać swoje możliwości skupowe. W 2019/2020 roku Elewarr Sp. z o.o. zrealizowała w Rzeszowie pierwszy etap inwestycji tj. powiększyła swoją powierzchnię magazynową o 9 tys. ton. W planach jest również drugi etap inwestycji w Rzeszowie na 11 tys. ton powierzchni magazynowej oraz modernizacja i rozbudowa magazynu w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) do 8-10 tys. ton powierzchni magazynowej. Należy zaznaczyć, że spółka nie wyklucza także zakupu elewatorów od innych podmiotów po analizie rentowności takich przedsięwzięć.

 

Jednocześnie odnosząc się do sytuacji cenowej na rynku zbóż informuję, że ceny ziarna w Polsce w bieżącym sezonie, pomimo rekordowych zbiorów, pozwalają na osiągnięcie znaczącego wzrostu dochodowości z ich uprawy. Do wzrostu cen przyczynia się bowiem m.in. duży popyt eksportowy na polskie zboże. Ceny wszystkich monitorowanych zbóż (wg Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW) na początku stycznia br. były wyższe niż rok wcześniej od 2,6% w przypadku żyta konsumpcyjnego, do 25,7% w przypadku pszenicy konsumpcyjnej, która kosztowała 895 zł/t – czytamy w piśmie ministerstwa.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu