Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Czy Elewarr jest w stanie regulować krajowy rynek zboża?

Redakcja

Wielu rolników sprzedaje zboża już w trakcie żniw, głównie ze względów finansowych jak i ze względu na brak powierzchni magazynowych. Wg samorządu rolniczego, podmioty skupowe wykorzystują ten fakt, zaniżając cenę. Czy państwowa spółka Ellewar jest w stanie regulować mechanizmy rynkowe w handlu zbożem?

 

- Wydaje się, że należy przeanalizować aktualną sytuację na rynku zbóż i podjąć działania i podjąć działania mające na celu odpowiednio szybkie niwelowanie niekorzystnych zjawisk na rynku. Państwowa spółka, jaka jest Elewarr, powiększając możliwości skupowe oraz skupując zboże w korzystniejszej cenie dal rolników, będzie miała realny wpływ na rynek i będzie wyznacznikiem dla innych podmiotów skupujących zboże – czytamy w piśmie Krajowej Rady Izb Rolniczych do Jacka Sasina – ministra aktywów państwowych. KRIR zwrócił się do Sasina o interwencję w celu zapobiegania obniżkom cen na rynku.

 

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, Elewarr Sp. z o.o. jest podmiotem, który m.in. skupuje zboże od rolników w okresie żniwnym, przechowuje je w swoich elewatorach i sprzedaje z marżą w okresie następnym spełniając również przy tym wymóg rotacji rezerw strategicznych Agencji Rezerw Materiałowych. Spółka Elewarr posiada obecnie 17 obiektów (elewatorów i magazynów płaskich) o łącznej powierzchni magazynowej 692 tys. ton w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko–pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, lubelskim i podkarpackim.

 

 

Resort rolnictwa podaje, iż w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony producentów zbóż Spółka stara się powiększać swoje możliwości skupowe. W 2019/2020 roku Elewarr Sp. z o.o. zrealizowała w Rzeszowie pierwszy etap inwestycji tj. powiększyła swoją powierzchnię magazynową o 9 tys. ton. W planach jest również drugi etap inwestycji w Rzeszowie na 11 tys. ton powierzchni magazynowej oraz modernizacja i rozbudowa magazynu w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) do 8-10 tys. ton powierzchni magazynowej. Należy zaznaczyć, że spółka nie wyklucza także zakupu elewatorów od innych podmiotów po analizie rentowności takich przedsięwzięć.

 

Jednocześnie odnosząc się do sytuacji cenowej na rynku zbóż informuję, że ceny ziarna w Polsce w bieżącym sezonie, pomimo rekordowych zbiorów, pozwalają na osiągnięcie znaczącego wzrostu dochodowości z ich uprawy. Do wzrostu cen przyczynia się bowiem m.in. duży popyt eksportowy na polskie zboże. Ceny wszystkich monitorowanych zbóż (wg Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW) na początku stycznia br. były wyższe niż rok wcześniej od 2,6% w przypadku żyta konsumpcyjnego, do 25,7% w przypadku pszenicy konsumpcyjnej, która kosztowała 895 zł/t – czytamy w piśmie ministerstwa.

Może zainteresuje Cię również:

02.03.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i

Dzisiaj na rynku skupu zbóż notujemy niewielkie podwyżki śre

19.02.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i

Tylko od minionego wtorku średnia cena skupu rzepaku wzrosła

Trudno wyciągnąć zboże z gospodarstwa. Na rynku tr

- Na krajowym rynku zbóż jest realizowanych sporo umów kontr