Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Moskiewska Giełda uruchomiła obrót kontraktami terminowymi na pszenicę

Redakcja

- 21 grudnia 2020 roku Giełda Papierów Wartościowych w Moskwie wprowadziła na parkiet obrót kontraktem terminowym na pszenicę z możliwością dostawy. Pierwsze transakcje zawarto 23 grudnia (patrz wyniki sesji poniżej). Nowy instrument został zaprojektowany we współpracy z VTB Capital, aby zaspokoić potrzeby różnych uczestników rynku, w tym producentów rolnych, przetwórców, eksporterów pszenicy, a także banków, brokerów i ich klientów – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.

 

Kontrakt jest kwotowany w rublach za tonę pszenicy klasy 4. Wielkość kontraktu to 25 ton. Pszenica będzie dostarczana do elewatorów w regionie Woroneża w marcu, wrześniu i grudniu. W momencie uruchomienia kontraktu autoryzowanymi elewatorami do dostawy są Elewator Rossosh i Baza Zbożowa Povorino. W przyszłości lista wind zostanie rozszerzona.

 

 

VTB Capital pełni rolę głównego animatora rynku dla kontraktu. Igor Marich, członek zarządu, dyrektor zarządzający ds. Sprzedaży i rozwoju biznesu na giełdzie w Moskwie, powiedział: „Rosja jest największym eksporterem zboża na świecie, a rosyjska pszenica ma duży wpływ na stabilność globalnego rynku zbóż. Jednak nie ma uniwersalnej wartości odniesienia dla ceny pszenicy w Rosji. Mamy nadzieję, że nowe kontrakty terminowe staną się tym punktem odniesienia i pozwolą na zboże uczestnicy rynku do korzystania z wygodnego i niezawodnego mechanizmu zabezpieczania ryzyka cenowego. ”

 

Atanas Djumaliev, Head of Global Commodities w VTB Capital, powiedział: „Wprowadzenie kontraktów terminowych na pszenicę z możliwością dostawy to kamień milowy w rozwoju rosyjskiego rynku instrumentów pochodnych. Rosja jest głównym producentem i konsumentem pszenicy, dlatego zdecydowaliśmy się na zawarcie kontraktu z dostawami lokalnymi. Niemniej jednak spodziewamy się, że W przyszłości dostępne kontrakty terminowe przyciągną również dużych globalnych graczy poszukujących dodatkowych możliwości zabezpieczenia ryzyka. Kontynuujemy usprawnianie infrastruktury i poszerzanie bazy klientów; jesteśmy przekonani, że międzynarodowa ekspozycja i doświadczenie VTB Capital w sferze finansów i zboża rynki ułatwią stworzenie płynnego kontraktu, który stanie się głównym punktem odniesienia cen rosyjskiej pszenicy zarówno w Rosji, jak i na świecie ”.

 

Rozliczenia są prowadzone przez Krajowe Centrum Rozliczeniowe (NCC), które pełni funkcję centralnego kontrpartnera na rynkach moskiewskiej giełdy.

 

Dostawa odbywa się na rynku spot National Mercantile Exchange (NME, część Moscow Exchange Group). Tylko członkowie handlujący i rozliczający rynku spot NME są uprawnieni do dostarczania w ramach kontraktu. Minimalny wolumen dostawy to 200 ton (osiem kontraktów terminowych). Transakcje rozliczane są przez Krajowy Depozyt Rozliczeniowy.

 

Źródło: Andrzej Bąk – eWGT/Giełda Papierów Wartościowych w Moskwie

Może zainteresuje Cię również:

Ceny zbóż i rzepaku w portach nadal utrzymują się

- Mimo, że ceny pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie Matif wcz

05.03.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i

Dzisiaj nasze zestawienie cen na rynku zbóż i oleistych poka

Matif: Rzepak z łatwością pokonał poziom 500 eur/t

Na wczorajszej giełdzie w Paryżu rzepak z łatwością pokonał