Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Rosną notowania zbóż. Ceny mąki pójdą w górę?

Redakcja

Ta branża  jest całkowicie nieprzewidywalna. Jak szedłem na urlop to mąka kosztowała x, a jak wróciłem, to było już x-40 zł/t. W tym czasie pszenica w skupach podrożała o 30-40 zł/t. Także po około 40 zł rozjechało się nam w lewo i w prawo. Polski przemysł młynarski i zapewne paszowy tego nie wytrzyma. Mogą nastąpić drastyczne podwyżki mąki, pasz czy otrąb – uważa nasz ekspert od rynku zbóż.

 

- To co aktualnie dzieje się na rynku zbóż nie ma logicznego wytłumaczenia, bądź trudno je znaleźć. Niby mamy rekordowe zbiory, pszenica na rynku drożeje, ale nie widać jej w handlu. Sytuacja światowa jest jaka jest. Kraje takie jak Francja, Ukraina czy Wielka Brytania mają mniejsze zbiory. W szczególności dotyczy się to tego pierwszego kraju, co powoduje, że Matif jest niewspółmiernie wysoki do tego co jest w innych krajach. Obecnie w Polsce sporo zboża jedzie do portów na export. Rynek portowy odstaje od rynku młynarskiego o jakieś 80-100 zł. Przy aktualnych cenach mąki, to ogromny problem. Także albo mąka pójdzie do góry, albo ceny pszenicy spadną – mówi w rozmowie z naszej redakcją przedstawiciel dużego producenta mąk funkcjonującego na rynku krajowym.  

 

- Obecnie rolnicy są zajęci pracami polowymi i nie zajmują się handlem. Niemniej zapotrzebowanie portowe sprawia, że realizują szybciej zaplanowane na październik transakcje.

 

- Generalnie rynek zbożowy jest napompowany. Słyszymy, że kraje bałtyckie mają sporą nadwyżkę eksportową, podobnie jak Rosja i za chwilę Australia. Nie poszło to teraz, to pójdzie później. W każdym razie te ceny w pewnym momencie się cofną. Kiedy? Nie wiem. Może trochę się rynek ustabilizuje jak pojawi się tegoroczna kukurydza. Poza tym we Francji wysoka cena pszenicy, jaką generują notowania na giełdzie Matif, powoduje że tamtejsza pszenica jest niekonkurencyjna w konfrontacji z ziarnem z pozostałych krajów eksportujących na dużą skalę. Rolnik francuski niby się cieszy, że ma zagwarantowany zarobek, ale nie może sprzedać swojego ziarna, a potencjalni odbiorcy importują tańsze zboże z innych krajów. Przypuszczam, że tak jest właśnie we Francji. Takie sztuczne napompowanie ceny nikomu nie służy.

 

- Ta branża  jest całkowicie nieprzewidywalna. Jak szedłem na urlop to mąka kosztowała x, a jak wróciłem, to było już x-40 zł/t. W tym czasie pszenica w skupach podrożała o 30-40 zł/t. Także po około 40 zł rozjechało się nam w lewo i w prawo. Polski przemysł młynarski i zapewne paszowy tego nie wytrzymają. Mogą nastąpić drastyczne podwyżki mąki, pasz czy otrąb. Import raczej nie będzie wchodził w rachubę. Rywalizację przetargową przerywamy z portami o ponad 50 zł/t. W październiku eksport zboża może wynieść ok. 350 tys. ton. Nie wiem tylko skąd niektórzy podają tak optymistyczne zbiory na poziomie 12,7 mln ton. Widzę zapchane magazyny, ale gdyby te dane o rekordowych zbiorach miały być prawdziwe, to ten towar byłby widoczny w handlu, a go nie widać. Nagle rolnik zmieścił zboże po magazynach? Jestem skłonny prognozować 11,7 do 12 mln ton zboża. Firmy skupowe w znacznej mierze są zapchane rzepakiem, jęczmieniem a gospodarstwa pszenicą. Nie widać jednak z tego powodu hałd na podwórkach. Niemniej taki hurraoptymizm poszedł w rynek i spodziewano się obniżek cen. Tymczasem jest na odwrót.

 

- Na rynku światowym raczej powinna być zachowana równowaga. Chiny narzekają na deficyt kukurydzy i będą musieli ją czymś zastąpić. Mogłaby to być pszenica z Francji, ale tam zbiory są niższe. Większe są natomiast w Australii, co wprowadza równowagę. Nawet jeśli nastąpi drugi lock down związany z koronawirusem, to raczej już poszczególne kraje nie będą tak agresywnie kupować na zapas - prognozuje nasz komentator. 

 

Może zainteresuje Cię również:

26.02.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i

Zboża i oleiste nadal drożeją. Tylko od minionego wtorku śre

Koniec dobrej passy na rynku zbóż?

- O ile w Paryżu luty zamknie się dużym wzrostem (w skali mi

Rzepak i zboża najdroższe od niemal ośmiu lat

Notowania zbóż i rzepaku są teraz najwyższe od kwietnia-maja