Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8665 EUR EUR - 4.5903 GBP GBP - 5.3478 DKK DKK - 0.6173
Archiwum
08.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 238,00 (+ 2,81%), kukurydza CZE21 - 221,25 (+ 0,00%), rzepak MAJ21 - 525,75 (+ 1,40%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.03.2021 12:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++

Matif: Osłabienie euro względem dolara i łagodzi presję spadkową płynącą zza oceanu

Redakcja

W Paryżu pszenica zamknęła wtorek ceną 187,75 eur/t, czyli na poziomie z poniedziałku. Wcześniej kontrakt ten stracił w ciągu trzech sesji 5 euro/t, po tym jak 2-go września wspiął się na kilkumiesięczny szczyt (analogicznie jak w Chicago). Osłabienie euro względem dolara poprawia konkurencyjność unijnego eksportu i łagodzi presję spadkową płynącą w ostatnich dniach z giełdy w Chicago.

 

Unijne kontrakty:

 

Kukurydza z nowych zbiorów konsoliduje się w okolicy 167 eur/t już od dwóch tygodni. Firma doradcza Agritel ocenia produkcję kukurydzy na Ukrainie na 33,5 mln ton. Oznaczać to będzie spadek o prawie 7% w stosunku do ubiegłorocznego rekordu. Przypominam, że jeszcze miesiąc temu USDA oceniał ukraińskie zbiory kukurydzy na rekordowe 39,5 mln ton.

 

Rzepak stracił minimalnie we wtorek na wartości. Notowania serii najbliższej oscylują od dwóch tygodni wokół 383,5 eur/t. Wpływ kilkunastoprocentowej przeceny na rynku ropy (we wrześniu) równoważony jest przez nowe - kilkuletnie maksima notowań kanadyjskiej canoli i soi (nasiona te są najdroższe od połowy 2018 roku). Na razie oleje roślinne nie zareagowały na załamanie cen ropy, a wyceny oleju sojowego i palmowego pozostają w okolicy wielomiesięcznego szczytu z przełomu sierpnia i września.

 

Amerykańskie kontrakty:

 

Tymczasem soja zaliczyła za oceanem we wtorek jedenastą sesję wzrostową z rzędu i jest najdroższa od połowy 2018 roku. Amerykańska kukurydza z dostawą we wrześniu pokonała wczoraj minimalnie szczyty z początku września i lipca, zamykając dzień najwyżej od marca 2020. Notowania obu kontraktów rosły w Chicago na fali silnego popytu eksportowego, ale też w oczekiwaniu na wieczorny raport Crop Progerss i piątkową aktualizację prognoz zbiorów.

 

USDA zaraportował wczoraj dzienną sprzedaż eksportową 101,6 tys. ton kukurydzy do anonimowego odbiorcy i 664 tys. ton soi do Chin.

 

Amerykańska pszenica (SRW) taniała czwartą sesję z rzędu po tym jak zaliczyła pięciomiesięczny szczyt na pierwszej wrześniowej sesji. Oznacza to, że kontrakt stracił już 1/3 silnego wybicia z drugiej połowy sierpnia. Korekta notowań pszenicy zbiega się z korektą spadkową w notowaniach eurodolara. Trwające od początku miesiąca umocnienie dolara pogarsza konkurencyjność amerykańskiej pszenicy na rynku eksportowym. Spadek notowań w Chicago wynika też z rosnących prognoz produkcji pszenicy w Australii, Rosji i korzystnych deszczy w Argentynie (już po okresie siewów).

 

Wczorajszy raport o stanie amerykańskich upraw (ukazał się we wtorek, ponieważ poniedziałek był w USA dniem wolnym) pokazał dalsze, ale już tylko minimalne, pogorszenie kondycji kukurydzy i soi. USDA ocenił 61% upraw kukurydzy w dobrym lub doskonałym stanie, o jeden punkt procentowy mniej niż w poprzednim tygodniu (zgodnie z oczekiwaniami rynku). Oceny soi spadły też o 1%, do ​​65% - doby/doskonały, nieco mniej niż oczekiwali analitycy. Zaawansowanie obu upraw jest szybsze niż zwykle, stąd zbiory rozpoczną się już niebawem i będą wywierać presje spadkową na ceny.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 08.09.2020:

 

 

notownaia gieldy 09 09 cenyrolnicze pl

 

Źródło:  Andrzej Bąk - eWGT

Może zainteresuje Cię również:

Rzepak zbliża się do ceny 520 EUR/t. Ośmioletnie m

Unijny rzepak z dostawą w maju podrożał w skali minionego ty

Ruszyły prace polowe i rolnicy nie mają czasu na h

- Rynkowa podaż ziarna zbóż w kraju w dalszym ciągu pozostaj

Ceny zbóż i rzepaku w portach nadal utrzymują się

- Mimo, że ceny pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie Matif wcz