Matif: Pszenica w ciągu dwóch sesji podrożała o 7 euro

Redakcja

Notowania amerykańskich kontraktów na zboża i soję rosły w poniedziałek, ponieważ uczestnicy rynku spodziewali się pogorszenia kondycji upraw w publikowanym po sesji raporcie Crop Progress. Unijne kontrakty naśladowały w poniedziałek zachowanie giełdy w Chicago.

 

W Chicago kukurydza w ciągu 4 sesji odrobiła dwutygodniowe spadki z przełomu lipca i sierpnia w efekcie poniedziałkowe zamknięcie wypadło najwyżej od blisko miesiąca. Soja w tym samym czasie (4 sesje) z łatwością przebiła lipcowa maksima zamykając dzień najwyżej od marca tego roku.

 

Ubiegłotygodniowa burza (z 10-08-2020) przetoczyła się przez dużą część pasa kukurydzy, a huraganowe  wiatry wyrządziły szkody na 14 mln akrach upraw w samym stanie Iowa (największy producent kukurydzy w IUSA), który już wcześniej cierpiał z powodu suszy. Niestety wspomniana burza przyniosła tylko niewielkie opady deszczu.

 

Zgodnie z oczekiwaniami poniedziałkowy raport pokazał spadek ocen kukurydzy i soi. W obu przypadkach o 2% spadł areał upraw zaliczonych do dwóch najlepszych kategorii, do 69%-kukurydza i do 72%-soja.  Dodatkowym wsparciem dla kukurydzy i soi są duże chińskie zakupy. W ubiegłym tygodniu 1/3 amerykańskich wysyłek eksportowych kukurydzy (316,8 tys. ton) i 44% soi (347,6 tys. ton) trafiła do Chin.

 

Pszenica drożała, korzystając ze wzrostów notowań kukurydzy. W Chicago kontrakt na pszenicę SRW osiągnął w poniedziałek swoje 2-tygodniowe maksima wspierany wczorajszą sprzedażą 130 tys. ton twardej czerwonej pszenicy ozimej.

 

Giełda w Paryżu:

 

Unijne kontrakty naśladowały w poniedziałek zachowanie giełdy w Chicago.

 

Pszenica w ciągu dwóch sesji podrożała o 7 euro (+4%), do 185 eur/t. Kontrakt wrześniowy powrócił zatem do poziomów z końca lipca tego roku. Oprócz odbicia w Chicago, unijnej pszenicy sprzyjają słabe zbiory we Francji (poniżej 30 mln ton), ale też w Rumunii. Z drugiej jednak strony skala wzrostu ograniczona jest przez bardzo mały popyt eksportowy, któremu nie sprzyja wyjątkowo drogie euro.

 

Kukurydza z dostawą w listopadzie zamknęła poniedziałek ceną 166 eur/t - najwyżej od miesiąca (dla serii listopadowej). W porównaniu z amerykańskim kontraktem, unijna kukurydza podrożała w ostatnich dniach tylko w niewielkim zakresie (+2,25 euro od minionej środy). Zbiory tego zboża w UE, chociaż przycięte nieco w ostatniej prognozie USDA (z 68,3, do 67,8 mln ton), powinny być na wysokim poziomie. Rekordową produkcję zaliczyć powinna też Ukraina, co przy wyjątkowo słabym euro sprzyjać będzie importowi.  

 

Rzepak zyskał w poniedziałek blisko 2 euro, do 377,75 eur/t. Od wielomiesięcznego dołka z 11 sierpnia kontrakt podrożał 4,25 eur/t, a jego notowania stabilizują we wtorek poniżej poziomu 380 eur/t. Rzepakowi pomagało wczorajsze odbicie w notowaniach olejów roślinnych i ropy.

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji  - 17-08-2020:

 

notowania zboza 17 0720 cenyrolnicze pl

 

 

Źródło: Andrzej Bąk - eWGT

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz