Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Obfite plony, dobra jakość. Rolnicy powinni być zadowoleni

Redakcja

Jak wynika z relacji naszego eksperta, tegoroczne żniwa jak na razie są bardzo owocne dla polskich rolników. Obfite plony rzepaku i pszenicy w połączeniu z dobrą jakością ziarna zbóż mogą satysfakcjonować gospodarzy. Niemniej na wysokie ceny w skupach na razie nie ma co liczyć.

 

Komentarz do aktualnej sytuacji rynkowej przedstawiciela firmy zajmującej się produkcją mąk:

 

- Żniwa trwają w najlepsze. W regionach w których się poruszam, nie ma problemu ani z wydajnością, ani z jakością. Natomiast na południu kraju i w regionach gdzie tego deszczu było więcej, pojawiają się kłopoty. Gdzieniegdzie pszenica szybciej dojrzała i tam liczby opadania zaczynają się korygować. O dziwo żyto nie było dojrzałe i liczyliśmy, że tutaj skorygują się liczby opadania poniżej 200. Okazuje się, że żyto wychodzi dobrze, a pszenica zaczyna łapać 220-240. Także pszenica szybciej doszła niż żyto.

 

Rolnicy narzekają na wydajność, ale dlatego, że przerosła ona oczekiwania. Taka sytuacja ma miejsce tak w rzepaku jak i pszenicy. To oczywiście zależy od regionu. Tam gdzie było bardziej sucho, to plony są bliskie średnich, ale większość regionów nie narzeka. Jak mówi przysłowie, od przybytku głowa nie boli, ale w tym przypadku urodzaj oznacza niskie ceny w skupach. Plony, które monitorowałem, są znakomite: parametry idealne i zarazem różnorodne. Jest i wysoki gluten, jest i niski gluten. Oczywiście na ceny pszenicy i rzepaku ma wpływ także Matif, który ostatnio ciągnie stawki w dół.

 

Na tę chwile są regiony kraju, gdzie żniwa się pokończyły. Obecnie jestem pod Bydgoszczą i na polach stoi jeszcze mnóstwo zboża. Dzisiaj mijałem kombajny, to są miejsca gdzie dopiero młócą rzepak. Tutaj też sypie dobrze. W jednym z gospodarstw usłyszałem, że takich plonów nie mieli od 7-8 lat i z gospodarstwa wyszła im średnia 4,4 t/ha. Gdzieś pod Radziejowem słyszałem, że rolnik zebrał 3,3 t/ha, a tam okres posuszny trwał dłużej. Były pola gdzie było dwa z haczykiem, a były takie gdzie sypnęło 5 t/ha. Tak czy owak rolnik zadowolony, bo spodziewał się 2,5 t/ha. Jedynie nieco narzekań słychać jeśli chodzi o zaolejenie rzepaku.

 

Reasumując, rolnicy powinni być raczej usatysfakcjonowani. Jak zbiorą z pola 9-10 t/ha pszenicy, a ceny nawet jeśli będą po 700 zł/t, to chyba nie ma na co narzekać.

 

Może zainteresuje Cię również:

Koniec dobrej passy na rynku zbóż?

- O ile w Paryżu luty zamknie się dużym wzrostem (w skali mi

Rzepak i zboża najdroższe od niemal ośmiu lat

Notowania zbóż i rzepaku są teraz najwyższe od kwietnia-maja

Ceny pszenicy w portach w granicach 1015-1020 zł/t

- W ostatnich dniach znacznie wzrosły ceny pszenicy i rzepak