Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 października 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8759 EUR EUR - 4.5774 GBP GBP - 5.0579 DKK DKK - 0.6151
Archiwum
26.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 207,25 (- 1,19%), kukurydza LIS20 - 196,50 (0,00%), rzepak LIS20 - 391,25 (- 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Obfite plony, dobra jakość. Rolnicy powinni być zadowoleni

Redakcja

Jak wynika z relacji naszego eksperta, tegoroczne żniwa jak na razie są bardzo owocne dla polskich rolników. Obfite plony rzepaku i pszenicy w połączeniu z dobrą jakością ziarna zbóż mogą satysfakcjonować gospodarzy. Niemniej na wysokie ceny w skupach na razie nie ma co liczyć.

 

Komentarz do aktualnej sytuacji rynkowej przedstawiciela firmy zajmującej się produkcją mąk:

 

- Żniwa trwają w najlepsze. W regionach w których się poruszam, nie ma problemu ani z wydajnością, ani z jakością. Natomiast na południu kraju i w regionach gdzie tego deszczu było więcej, pojawiają się kłopoty. Gdzieniegdzie pszenica szybciej dojrzała i tam liczby opadania zaczynają się korygować. O dziwo żyto nie było dojrzałe i liczyliśmy, że tutaj skorygują się liczby opadania poniżej 200. Okazuje się, że żyto wychodzi dobrze, a pszenica zaczyna łapać 220-240. Także pszenica szybciej doszła niż żyto.

 

Rolnicy narzekają na wydajność, ale dlatego, że przerosła ona oczekiwania. Taka sytuacja ma miejsce tak w rzepaku jak i pszenicy. To oczywiście zależy od regionu. Tam gdzie było bardziej sucho, to plony są bliskie średnich, ale większość regionów nie narzeka. Jak mówi przysłowie, od przybytku głowa nie boli, ale w tym przypadku urodzaj oznacza niskie ceny w skupach. Plony, które monitorowałem, są znakomite: parametry idealne i zarazem różnorodne. Jest i wysoki gluten, jest i niski gluten. Oczywiście na ceny pszenicy i rzepaku ma wpływ także Matif, który ostatnio ciągnie stawki w dół.

 

Na tę chwile są regiony kraju, gdzie żniwa się pokończyły. Obecnie jestem pod Bydgoszczą i na polach stoi jeszcze mnóstwo zboża. Dzisiaj mijałem kombajny, to są miejsca gdzie dopiero młócą rzepak. Tutaj też sypie dobrze. W jednym z gospodarstw usłyszałem, że takich plonów nie mieli od 7-8 lat i z gospodarstwa wyszła im średnia 4,4 t/ha. Gdzieś pod Radziejowem słyszałem, że rolnik zebrał 3,3 t/ha, a tam okres posuszny trwał dłużej. Były pola gdzie było dwa z haczykiem, a były takie gdzie sypnęło 5 t/ha. Tak czy owak rolnik zadowolony, bo spodziewał się 2,5 t/ha. Jedynie nieco narzekań słychać jeśli chodzi o zaolejenie rzepaku.

 

Reasumując, rolnicy powinni być raczej usatysfakcjonowani. Jak zbiorą z pola 9-10 t/ha pszenicy, a ceny nawet jeśli będą po 700 zł/t, to chyba nie ma na co narzekać.

 

Może zainteresuje Cię również:

23.10.2020 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i

Na rynku skupu zbóż ceny nadal rosną. Najwyraźniej w górę id

Matif: Wysokie notowania cen rzepaku, pszenicy i k

W notowaniach giełdowych nowe długoterminowe szczyty zaliczy

20.10.2020 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i

Na rynku skupu zbóż nadal obserwujemy trend wzrostowy. Tylko