Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7572 EUR EUR - 4.5231 GBP GBP - 5.2396 DKK DKK - 0.6083
Archiwum
01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++

Niepokojąco niskie ceny zbóż. Pomimo solidnych plonów, trudno o optymizm

Redakcja

Jak uważa Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, trwające żniwa pokazują, że plony kształtują się w granicach średniej wieloletniej lub nieznacznie ją przekraczają. Niepokojące są jednak niskie ceny skupu płodów rolnych, wobec rosnących kosztów produkcji roślinnej. 

 

Wypowiedź Tadeusza Szymańczaka z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych w cyklu (O)ceny Rolnicze przygotowanym przez Instytut Gospodarki Rolnej:

 

Na chwilę obecną żniwa trwają. Jeśli chodzi o południe kraju, to one są bardzo zaawansowane i przesuwając się w kierunku północnym dochodzą do pełnej zdolności. Oceniając stan zbóż i plonów możemy powiedzieć, że wegetacja była troszkę spóźniona. Pamiętamy suszę w kwietniu, a także nie najlepsze warunki termiczne, co nieco opóźniło wegetację i ma przełożenie na plony.

 

Plony są w granicach średnich wieloletnich lub też powyżej, z tym że w ostatnim czasie spadła niewielka ilość deszczu w pasie środkowej Polski i żniwa zostały przerwane. Może to mieć wpływ na jakość zbóż.

 

Niepokojącym sygnałem są strasznie niskie ceny. Patrząc na sytuacje dochodową rolników, nie można być optymistycznie nastawionym. Pomimo, że plony są w granicach średniej lub powyżej, to jednak koszty cały czas rosną, a ceny są stabilnie niskie. Będzie to miało wpływ na dochód rolniczy czy zysk z jednostki powierzchni. Martwi mnie również perspektywa, przyszłość. Jak patrzymy na nowy Zielony Ład w Unii Europejskiej i patrząc na budżet, to chcę powiedzieć, że docierają do nas sygnały, że praktycznie nie będzie zmiany w płatnościach obszarowych. One będą na stałym poziomie, co nie jest mile widziane, bo będzie to miało również wpływ na dochodowość. Niepokojącym sygnałem dla nas jest zapowiedź wycofania 50 proc. środków ochrony roślin, 10 proc. odłogowania gruntu czy 20 proc. wycofania nawozów i 25 proc. do 2027 r. udziału gospodarki ekologicznej czy produktów ekologicznych. Jest to w moim przekonaniu, w kontekście budżetu Unii Europejskiej, niemożliwe do wykonania, więc nie jesteśmy optymistami w tym zakresie.

 

Patrzę również na sytuację drobiarzy i całego sektora produkcji zwierzęcej, to eksport praktycznie wyhamował. Tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie na paszę, poprzez co możliwość zbycia naszych produktów będzie ograniczona. Będzie to miało również wpływ na ceny. To nie są dobre sygnały. Powinniśmy dbać i robić wszystko aby zwiększyć eksport drobiu, ponieważ ma to wpływ na produkcję roślinną.

 

Na obradach Porozumienia Rolniczego, które jeszcze działa, zajmowaliśmy się importem soi modyfikowanej, śruty sojowej, która nie może być wyeliminowana. Były plany zastąpienia jej polskim białkiem, co jest praktycznie niemożliwe. Z końcem roku kończy się moratorium, a dzisiaj, już pół roku wcześniej, duże firmy paszowe muszą podpisywać kontrakty. Te wszystkie czynniki, zarówno klimatyczne jak i te zewnętrzne będą powodować, że sytuacja może być niepokojąca na rynku zbóż, tak jak jest niepokojąca na rynku produkcji zwierzęcej.

 

Sprawdź ceny ziarna z nowych zbiorów 2020: 

 

 

AKTUALNE CENY ZBÓŻ KONSUMPCYJNYCH - kliknij aby sprawdzić  

AKTUALNE CENY ZBÓŻ PASZOWYCH
 
- kliknij aby sprawdzić

AKTUALNE CENY RZEPAKU I KUKURYDZY - kliknij aby sprawdzić

AKTUALNE CENY STRĄCZKOWYCH - kliknij aby sprawdzić 

Może zainteresuje Cię również:

Spory popyt na praktycznie wszystkie zboża. Trudny

- Krajowy rynek zbóż w dalszym ciągu operuje w warunkach wyr

26.02.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i

Zboża i oleiste nadal drożeją. Tylko od minionego wtorku śre

Koniec dobrej passy na rynku zbóż?

- O ile w Paryżu luty zamknie się dużym wzrostem (w skali mi