Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8665 EUR EUR - 4.5903 GBP GBP - 5.3478 DKK DKK - 0.6173
Archiwum
08.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 238,00 (+ 2,81%), kukurydza CZE21 - 221,25 (+ 0,00%), rzepak MAJ21 - 525,75 (+ 1,40%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.03.2021 12:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++

Niepewność tegorocznych zbiorów pszenicy u jej kluczowych eksporterów wspiera ceny tego zboża

Redakcja

W Paryżu kontrakty na nowe zbiory zbóż i rzepaku konsolidują się w tym tygodniu na wyższych poziomach po okresie dwutygodniowych wzrostów. We wtorek Francuzi obchodzili swoje Święto Narodowe, stąd aktywność inwestorów była niewielka. W Chicago pszenica i soja odzyskały wczoraj część poniedziałkowej przeceny, ale kukurydza kontynuowała spadki.

 

Niepewność tegorocznych zbiorów pszenicy u jej kluczowych eksporterów wspiera ceny tego zboża. Kolejne prognozy pokazują coraz to mniejsze zbiory w USA, UE i Rosji (trzej najwięksi eksporterzy na świecie). Do tego dochodzą opóźnienia w basenie Morza Czarnego i niewielka podaż starego ziarna. Dowodem na wyższe ceny był wczorajszy przetarg GASC, na którym Egipt musiał za rosyjską pszenicę zapłacić 8 usd/t więcej niż tydzień wcześniej. Stąd zakup ograniczył się do tylko 114 tys. ton.

 

W tym miejscu trzeba jednak zauważyć, że prognozy w skali globalnej pokazują nadal rekordową produkcję i zapasy pszenicy. Większe niż rok temu zbiory powinny odnotować: Australia (+73%), Indie, Rosja, Argentyna, Kanada, Kazachstan.

 

Notowania kukurydzy na giełdzie w Chicago nadal spadały we wtorek w związku z poprawą warunków pogodowych w pasie upraw tego zboża w USA. Przeceny nie zatrzymał raport pokazujący pogorszenie kondycji, ani olbrzymi (kolejny już) zakup dzienny amerykańskiej kukurydzy przez Chiny (1,7 mln ton). Mimo ostatnich cięć areału (też produkcji) nadal jest szansa na przynajmniej zbliżone do rekordu zbiory, co będzie skutkować olbrzymim wzrostem zapasów w USA. Stąd też inwestorzy spekulacyjni powrócili w ostatnich dniach do sprzedawania kontraktów na kukurydzę, a notowania wróciły do poziomu sprzed dwóch tygodni.

 

Unijny kontrakt na rzepak z dostawą w sierpniu zamknął dzień na poziomie neutralnym - 381,75 eur/t. Ceny rzepaku stabilizują się w okolicy 4-miesięcznych maksimów zaliczonych w czwartek 9-lipca. Rzepak wspierany jest przez pogarszające się perspektywy unijnej produkcji, która powinna spaść poniżej katastrofalnego 2019 roku. Notowaniom nasion rzepaku pomaga trend wzrostowy oleju palmowego. Kontrakt na olej palmowy na giełdzie w Kuala - Lumpur zamknął wtorek najwyżej od końca marca tego roku.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 14.07.2020:

 

giełda MATIF na żywo po polsku

 

 notowania matif cenyrolnicze 15 07 20

 

Źródło: Andrzej Bąk - eWGT

 

Może zainteresuje Cię również:

Rzepak zbliża się do ceny 520 EUR/t. Ośmioletnie m

Unijny rzepak z dostawą w maju podrożał w skali minionego ty

Ruszyły prace polowe i rolnicy nie mają czasu na h

- Rynkowa podaż ziarna zbóż w kraju w dalszym ciągu pozostaj

Ceny zbóż i rzepaku w portach nadal utrzymują się

- Mimo, że ceny pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie Matif wcz