kowalczyk

kps

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

Dodaj komunikat

agrifirm

zm skiba

Zmowa cenowa podmiotów skupujących mokrą kukurydzę?

Paweł Hetnał

Samorząd rolniczy zwrócił się z wnioskiem do ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, o interwencję w sprawie cen ziarna kukurydzy mokrej. Obecna sytuacja na rynku ziarna kukurydzy nosi znamiona zmowy cenowej, ponieważ podmioty skupujące oferują rolnikom ceny poniżej 400 zł/t za kukurydzę o wilgotności 30% podczas, gdy najbliższy kontrakt terminowy MATIF wynosi 720 zł/t dla kukurydzy o wilgotności 15%.

 

- Rolnicy zdają sobie sprawę z konieczności doliczenia kosztów dosuszenia ziarna, ale rozpiętość cen jest nieakceptowalna. Polska, jak i inne kraje europejskie, zostały dotknięte klęską suszy, co również zmniejsza podaż kukurydzy i nie tłumaczy takich niskich cen skupowych. W związku z powyższym zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa o podjęcie odpowiednich działań oraz zawiadomienie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w powyższej sprawie – czytamy w komunikacie KRIR.

 

Również nasze cenniki pokazują, iż ceny skupu mokrej kukurydzy wahają się granicach 350-450 zł/t. W analogicznym okresie ubiegłego roku, nasze cenniki wskazywały, iż punkty skupowe przyjmowały mokrą kukurydzę w przedziale cenowym 450-550- zł/t.

 

W ubiegłym tygodniu sytuację na rynku kukurydzy analizowano w programie telewizyjnym Agrobiznes (TVP). Tam słyszymy, iż ostatnia deszczowa pogoda zdecydowanie przyhamowała prace na polach. Do tego znacząco wzrosła wilgotność ziarna, a to czynnik bardzo niekorzystny zarówno dla rolników, jak i dla odbiorców. Wcześniej wielu rolników wstrzymywało się ze żniwami ze względu na zbyt niskie ceny kukurydzy, choć pogoda była bardzo dobra. Teraz aura płata figle. - Dużym problemem jest to, że ziarno nabrało wody i wilgotność z wrześniowych parametrów nieprzekraczających na ogół 25 procent, wzrosła teraz nawet do 35. A to już powyżej górnej granicy opłacalności suszenia - ocenia Polski Związek Producentów Kukurydzy.

 

Jak podkreślano w popularnym programie Telewizji Polskiej, tak wysoka wilgotność sprzyja też rozwojowi chorób grzybowych. Teraz uprawy atakuje mocno głownia, a za chwilę może pojawić się bardzo groźna fuzarioza, która często eliminuje towar ze sprzedaży.

 

- Na rynku ofert sprzedaży jest dużo, zarówno suchego zeszłorocznego ziarna jak i tego świeżego, zebranego we wrześniu. W transakcjach przede wszystkim króluje mokre ziarno, zresztą jak zwykle o tej porze roku. Realne ceny jakie są w stanie zapłacić kupujący za tegoroczną kukurydzę w magazynie sprzedającego wynoszą od 390 zł/t do 420 zł/t, a suche ziarno można sprzedać w granicach 620-630 zł/t – informuje Agrobiznes.

 

AKTUALNE CENY RZEPAKU I KUKURYDZY - kliknij aby sprawdzić

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu