Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 lutego 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9255 EUR EUR - 4,3355 GBP GBP - 5,0657 DKK DKK - 0,5802
Archiwum
28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 27.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 191,50 (- 0,52%), kukurydza MAR20 - 167,50 (- 1,33%), rzepak MAJ20 - 387,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++

Jest sucho, ale wśród producentów zbóż panuje umiarkowany optymizm

Redakcja

Obecnie producenci zbóż wyczekują na dalszy rozwój sytuacji, szczególnie jeśli chodzi o rozwój sytuacji związanej z warunkami atmosferycznymi. Wg relacji jednego z uczestników rynku, wśród rolników panują umiarkowanie optymistyczne nastroje jeśli chodzi o wynik tegorocznych zbiorów, choć jest to uzależnione od regionu kraju i jakości gleb na których prowadzona jest uprawa.

 

Komentarz do aktualnej sytuacji na rynku zbóż przedstawiciela firmy z Wielkopolski zajmującej się przetwórstwem płodów rolnych:

 

- Na rynku trwa wyczekiwanie na rozwój sytuacji. Na pewno pogoda może martwić. Nawet IUNG po raz pierwszy od dawna w swoim ostatnim raporcie przyznał, że jest susza. Widać to gołym okiem w Łódzkiem i w Wielkopolsce. Nie jest to dobra informacja. Jak odbiłem od Kutna na Warszawę, to 20 km od Kutna pola są złote. Widać, że deszczu tam nie było zbyt wiele, a do tego są tam trochę słabsze ziemie. Można to zaobserwować również w okolicach Słupcy czy Koła. Szczególnie oberwały zboża jare. Pozostaje kwestią otwartą co dalej z uprawami zrobi ta wysoka temperatura. Jak za mocno i za długo przygrzeje, to ziarno nam zaschnie bo nie ma transpiracji. Ziarno przestanie się wykształcać i na tę chwilę co ma, to na tym skończy. Co do zwartości białka i gęstości mogą być tutaj pewne obawy. Niemniej dwa dni takiej temperatury nie powinny jeszcze tak nabroić. Pamiętamy okresy, że po tydzień tak paliło. Na lepszej jakości ziemiach wygląda to ładniej. Ostatnio objechałem trzy imprezy związane z „dniami pola” i rolnicy są generalnie optymistycznie nastawieni.

 

Jeśli chodzi o zapytania handlowe, to pojawiają się nawet z Litwy. Proponują też Niemcy. Wszędzie coś zostało i próbują znaleźć jakiś rynek zbytu. Poza tym są zawirowania na giełdach światowych, które są spowodowane przez warunki atmosferyczne w Stanach Zjednoczonych. To jednak nie musi mieć jakiegoś wielkiego wpływu na to co się będzie działo na rynkach światowych. Wystarczy, że Ukraina i Rosja dobrze zbiorą i nikt o tym co się dzieje w USA nie będzie pamiętał. Poza tym. np. Chiny siedzą na potężnych ilościach zboża.

 

Nie ma co jednak dzielić skóry na niedźwiedziu. Prognozy i nastroje są nie najgorsze wśród uczestników rynku, ale może nam powisieć z 2 tygodnie upał i pozamiata nam uprawy. Mogą też później przyjść ulewy. Jak trochę przytrzymają, to zboże porośnie. Scenariuszy jest wiele na dalszy rozwój sytuacji. Pozostaje nam obserwować to co dzieje się w pogodzie.

 

AKTUALNE CENY ZBÓŻ KONSUMPCYJNYCH - kliknij aby sprawdzić  

AKTUALNE CENY ZBÓŻ PASZOWYCH 
- kliknij aby sprawdzić

AKTUALNE CENY RZEPAKU I KUKURYDZY - kliknij aby sprawdzić

AKTUALNE CENY STRĄCZKOWYCH - kliknij aby sprawdzić

 

ogloszenia zboza

Może zainteresuje Cię również:

28.02.2020 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i

Jeszcze 31 stycznia br. skupy oferowały za rzepak ok. 1620 z

Ceny zbóż i rzepaku spadają. Trudności ze sprzedaż

Od tygodnia ceny zbóż i rzepaku na światowych giełdach ostro

W połowie marca zostanie wznowiona wypłata pomocy

- Wypłata pomocy suszowej została wstrzymana z końcem roku,