Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7610 EUR EUR - 4,4194 GBP GBP - 4,8766 DKK DKK - 0,5938
Archiwum
03.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 180,25 (- 1,37%), kukurydza SIE20 - 182,00 (+ 2,25%), rzepak LIS20 - 384,00 (+ 0,59%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.08.2020 12:47 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Ukraińskie ziarno w magazynach Elewarru?

Paweł Hetnał

- W związku z ważnym interesem publicznym zwracam się z prośbą o przeprowadzenie działań kontrolnych w magazynach Bielsk Podlaski, będących oddziałem Spółki Elewarr w Nowych Proboszczewicach – napisał w zawiadomieniu do Centralnego Biura Antykorupcyjnego szef Federacji Gospodarstw Rodzinnych, Krzysztof Tołwiński. Działacz tej organizacji uważa, iż umowy kontraktowe oraz transakcje zawarte powyżej 500 ton, zarówno rzepaku jak i kukurydzy, są objęte mechanizmem fałszowania dokumentacji ze względu na pochodzenie ziarna, które prawdopodobnie przyjeżdża z Ukrainy.

 

Sprawa dotyczy skupu nasion rzepaku oraz kukurydzy, zbiorów roku 2018 przez magazyny Spółki Elewarr w Bielsku Podlaskim. Wg Tołwińskiego zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż umowy kontraktowe oraz transakcje zawarte powyżej 500 ton, zarówno rzepaku jak i kukurydzy, są objęte mechanizmem fałszowania dokumentacji ze względu na pochodzenie ziarna. W jego opinii przedstawiana dokumentacja w zakresie pochodzenia ziarna, w formie oświadczenia producenta przez dostawców, łącznie z certyfikatem GMP, jest niezgodna ze stanem faktycznym. Szef Federacji zauważa, że dostawcy nie dysponują nawet areałem, który uprawdopodabnia możliwość wyprodukowania takiej ilości nasion rzepaku oraz kukurydzy. - Prawdopodobnie jest to kukurydza ukraińska, która w ten sposób jest legalizowana jako produkt pochodzący z gospodarstw rolnych z obszaru Rzeczpospolitej Polskiej. Istnieje także podejrzenie, iż wymóg pochodzenia ziaren z roślin genetycznie modyfikowanych nie jest respektowany – pisze Tołwiński w zawiadomieniu do CBA.


Działacz Federacji dodaje, iż proceder ten w opinii potocznej ma szeroką skalę, tak iż na 10 dostaw, 4 są to dostawy pochodzące z Ukrainy. - Proceder ten nosi znamiona korupcyjne i prawdopodobnie mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną. Mamy do czynienia tutaj także z zagrożeniem bezpieczeństwa konsumenckiego, ale także ze zjawiskiem rodzącym niepokoje społeczne, w związku z eliminowaniem z możliwości sprzedaży do magazynów Elewarr rzepaku i kukurydzy pochodzenia rodzimego od miejscowych rolników – alarmuje Krzysztof Tołwiński.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Pięć nowych ognisk ASF. Wirus na Podkarpaciu, w Lu

Jeszcze niedawno, w czasie kampanii wyborczej, politycy frak

20. ognisko ASF. Blisko 2 tys. warchlaków do wybic

Trwa szarża wirusa ASF po polskich gospodarstwach utrzymując

Czwarte tegoroczne ognisko ASF w woj. warmińsko-ma

Ledwo co opublikowaliśmy informację o 18. ognisku ASF na ter