Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Redakcja

Pszenica i kukurydza ze starych zbiorów skorzystały w ubiegłym tygodniu ze wzrostowej końcówki tygodnia za oceanem. Majowa seria pszenicy podrożała w ciągu tygodnia o 1,5 euro, do 185,5 eur/t, podczas gdy najbliższy termin kukurydzy zyskał 0,75 euro i zamknął tydzień ceną 166,75 eur/t. W przeciwieństwie do starych zbiorów, notowania terminów na tegoroczną produkcję pozostawały stabilne.

 

Długo oczekiwane opady przyszły do Europy i zmniejszają obawy o tegoroczne zbiory zbóż w UE. Optymalne warunki pogodowe panują na Ukrainie i w Rosji. Tempo zasiewów zbóż jarych jest szybsze niż zwykle, co w połączeniu z bardzo dobrym stanem ozimin daje nadzieję na ponad przeciętne zbiory.

 

Unijny rzepak stracił na wartości w minionym tygodniu, po zaliczeniu jeszcze 30 kwietnia swoich kilku miesięcznych maksimów. Wsparciem notowań rzepaku były słabe perspektywy zbiorów w UE (głównie przez mniejszy areał) i drożejąca ropa. Przez długi czas kontrakt w Paryżu nie reagował na trend spadkowy w notowaniach canoli, kompleksu sojowego (też oleju palmowego), a różnica w wycenie kanadyjskiej canoli i unijnych nasion rzepaku wzrosła do poziomu największego od lat. Kolejne długoterminowe minima na rynku oleistych i korekta spadkowa w notowaniach ropy musiały w końcu wywołać spadki cen unijnego rzepaku. Seria na nowe zbiory zamknęła tydzień ceną 365,5 euro/t. Oznacza to stratę tygodniową 1,25 euro (-0,34%).

 

Tymczasem w Ameryce Południowej trwają, zapowiadane na rekord, zbiory kukurydzy. Systematycznie podnoszone są oczekiwania produkcji soi na tym kontynencie.

 

Zamknięcie piątkowej sesji w Paryżu (03-05-2019) / zmiana tygodniowa:

  • Kukurydza (czerwiec-19): 166,75 eur/t / +0,75 eur/t (+0,45%);
  • Pszenica (maj-19): 185,5 eur/t / +1,5 eur/t (+0,82%);
  • Rzepak (sierpień-19): 365,5 eur/t / -1,25 eur/t (-0,34%).

 

W tygodniu 28 kwietnia – 3 maja 2019 mocno wzrosły jedynie notowania amerykańskiej kukurydzy na giełdzie w Chicago. Wycena majowej serii na to zboże wzrosła w skali tygodnia o 4,5% w oczekiwaniu, że znaczne opóźnienia zasiewów przełożą się na przesunięcia areału z kukurydzy do soi. Komplikacje pogodowe (nadmierne opady) przychodzą w momencie gdy kapitał spekulacyjny zajmuje rekordowo krótką pozycję w kukurydzy (gra na spadki cen). Stąd niektórzy inwestorzy finansowi przestają wierzyć w kontynuację spadków cen kukurydzy i odkupują kontrakty.

 

W tym samym czasie fundusze hedgingowe sprzedają kontrakty na soję, zwiększając już i tak rekordowe zaangażowanie w grę na spadki cen. W konsekwencji najbliższa seria na soję straciła w minionym tygodniu 3,5% i notowana była najniżej od września ubiegłego roku. Długoterminowe minima notują też pozostałe kontrakty kompleksu sojowego (śruta i olej sojowy). Brak rozstrzygnięć w negocjacjach z Chinami szkodzi nie tylko amerykańskim kontraktom. Jeszcze większym przegranym jest kanadyjska canola w przypadku której Chiny całkowicie zaprzestały importu. Kontrakt na kanadyjki rzepak wyceniany jest teraz na poziomie najniższym od sierpnia 2014 roku.Pszenica w Chicago traciła mocno na początku tygodnia pod wpływem raportów pokazujących doskonałą kondycję upraw ozimych w USA. Fundusze hedgingowe nie przejmują się dużymi opóźnieniami w zasiewach odmian jarych i nadal sprzedają kontrakty na pszenicę. Spekulacyjna pozycja krótka netto w tym kontrakcie jest obecnie największa od stycznia 2018 roku. Końcówka tygodnia przyniosła lekkie odbicie notowań pszenicy i zmniejszenie straty tygodniowej do 1,5%

Zamknięcie piątkowej sesji w Chicago (03-05-2019) / zmiana tygodniowa:

  • Kukurydza (maj-19): 142,9 usd/t / +6,1 usd/t (+4,49%);
  • Pszenica (maj-19): 157,4 usd/t / -2,4 usd/t (-1,52%);
  • Soja (maj-19): 304,9 usd/t / -11,0 usd/t (-3,47%);

 

ogloszenia zboza

 

Źródło: Andrzej Bąk - WGT S.A.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz