Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 listopada 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8786 EUR EUR - 4,2928 GBP GBP - 5,0238 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
19.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 180,25 (+ 1,26%), kukurydza STY20 - 163,25 (+ 0,15%), rzepak LUT20 - 392,00 (+ 0,51%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.11.2019 12:37 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,95 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++

Związek zawodowy ostrzega przed ukraińską kukurydzą

Redakcja
Pixabay

Związek Zawodowy Rolników Rzeczypospolitej zwrócił się do ministra rolnictwa ws. zagrożeń, jakie wynikają z realizowanych dostaw ukraińskiej kukurydzy, jakie mają miejsce na wschodzie Polski. Przewodniczący tej organizacji przestrzega, że możemy mieć do czynienia z genetycznie modyfikowaną kukurydzą, zebraną na terenach objętych afrykańskim pomorem świń.

 

W związku z licznymi sygnałami od rolników z Przemyśla zajmujących się produkcją roślinną, w tym uprawą kukurydzy, ZZRR zwrócił się do ministra rolnictwa o pilną interwencję. Jak czytamy w piśmie przewodniczącego Związku, Marcina Bustowskiego, do Zambrowa (gm. Orły) mają być realizowane koleją wahadłowe dostawy kukurydzy zza Buga.

 

- Panie ministrze, polscy rolnicy nie mają możliwości zbytu płodów rolnych w postaci kukurydzy, a firma, która zajmuje się sprowadzaniem jej z Ukrainy, doprowadza polskiego rolnika do bankructwa. Proszę o niezwłoczne podjęcie działań celem zabezpieczenia interesów narodowych oraz wyjaśnienie jak działają polskie służby w zakresie kontroli. Czy aby nie mamy do czynienia z importem niedozwolonej, genetycznie modyfikowanej kukurydzy na teren Polski? - pyta Marcin Bustowski.

 

Szef Związku wzywa w swoim piśmie ministra rolnictwa do niezwłocznego podjęcia działań zapobiegających importowi kukurydzy z terenu Ukrainy i zlecenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustalenia odpowiedzialnych za niebezpieczeństwo rozpowszechniania ASF na terenie Polski.

O podobnym procederze poinformował przed tygodniem misnitra rolnictwa poseł Norbert Kaczmarczyk, o czym pisaliśmy tutaj - kliknij. 

 

ogloszenia zboza

Może zainteresuje Cię również:

Polska interweniuje w Brukseli ws. nadmiernego imp

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył wczoraj w pos

Kukurydza z Ukrainy pełna zakazanych pestycydów. Ś

Z informacji uzyskanych od eksporterów wynika, że do Polski

Samorząd rolniczy domaga się kontroli napływu kuku

Krajowa Rada Izb Rolniczych zawnioskowała, aby podmioty spro