Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lipca 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7869 EUR EUR - 4,2480 GBP GBP - 4,7205 DKK DKK - 0,5690
Archiwum
22.07.2019 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,90 zł/kg, średnia: 5,46 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Związek zawodowy ostrzega przed ukraińską kukurydzą

Redakcja
Pixabay

Związek Zawodowy Rolników Rzeczypospolitej zwrócił się do ministra rolnictwa ws. zagrożeń, jakie wynikają z realizowanych dostaw ukraińskiej kukurydzy, jakie mają miejsce na wschodzie Polski. Przewodniczący tej organizacji przestrzega, że możemy mieć do czynienia z genetycznie modyfikowaną kukurydzą, zebraną na terenach objętych afrykańskim pomorem świń.

 

W związku z licznymi sygnałami od rolników z Przemyśla zajmujących się produkcją roślinną, w tym uprawą kukurydzy, ZZRR zwrócił się do ministra rolnictwa o pilną interwencję. Jak czytamy w piśmie przewodniczącego Związku, Marcina Bustowskiego, do Zambrowa (gm. Orły) mają być realizowane koleją wahadłowe dostawy kukurydzy zza Buga.

 

- Panie ministrze, polscy rolnicy nie mają możliwości zbytu płodów rolnych w postaci kukurydzy, a firma, która zajmuje się sprowadzaniem jej z Ukrainy, doprowadza polskiego rolnika do bankructwa. Proszę o niezwłoczne podjęcie działań celem zabezpieczenia interesów narodowych oraz wyjaśnienie jak działają polskie służby w zakresie kontroli. Czy aby nie mamy do czynienia z importem niedozwolonej, genetycznie modyfikowanej kukurydzy na teren Polski? - pyta Marcin Bustowski.

 

Szef Związku wzywa w swoim piśmie ministra rolnictwa do niezwłocznego podjęcia działań zapobiegających importowi kukurydzy z terenu Ukrainy i zlecenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustalenia odpowiedzialnych za niebezpieczeństwo rozpowszechniania ASF na terenie Polski.

O podobnym procederze poinformował przed tygodniem misnitra rolnictwa poseł Norbert Kaczmarczyk, o czym pisaliśmy tutaj - kliknij. 

 

ogloszenia zboza

Może zainteresuje Cię również:

Przymrozki w Brazylii. Rolnicy oceniają szkody

W pierwszym tygodniu lipca brazylijskim uprawom zagroziły si

Żarłoczny szkodnik upraw coraz bliżej Europy

Nazywany jest przez niektórych „roślinnym ASF” lub „potworem

Elewarr będzie współpracował z CBA w sprawie zawia

- Zarząd Elewarr Sp z o.o.nie posiada informacji zarządczej