Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 stycznia 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7751 EUR EUR - 4,2928 GBP GBP - 4,8457 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
21.01.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 205,00 (+ 0,49%), kukurydza MAR19 - 181,75 (+ 0,41%), rzepak LUT19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.01.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 4,90 zł/kg, średnia: 4,48 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Niemcy też cierpią z powodu suszy

Paweł Hetnał
Pixabay

Z powodu suszy i wysokich temperatur jakie panowały do niedawna, zbiory zbóż w Niemczech zaczynają się dużo wcześniej niż zwykle. W Brandenburgii, Meklemburgii i Saksonii, żniwiarze są już na polach i zbierają jęczmień ozimy.

 

 

Na niektórych obszarach Dolnej Saksonii sytuacja zmusza rolników do bardzo wczesnego zbioru. To dwa do trzech tygodni wcześniej niż zwykle. Według mieszkańców tej części Niemiec, tak wczesnych zbiorów nie było od około 60 lat.

 

Jak alarmują rolnicy, tegoroczne zbiory będą najsłabsze od wielu lat. Szczególnie ucierpi centralna część Dolnej Saksonii. Na południu i na wybrzeżu burze przyniosły nieco więcej opadów. Rolnicy nadal mają nadzieję na deszcz. Jeśli się nie pojawi w znacznej ilości, zbiory buraków i ziemniaków prawdopodobnie też będą słabe.

 

Na obecny stan rzeczy, zbiory zbóż mogą stać się jednym z najniższych w ciągu ostatnich 20 lat. Przyczyną tego, oprócz skrajnej suszy, są również zmiany wynikające z wielu silnych opadów jesienią i wiosną.

 

Nawet w Brandenburgii zbiory rozpoczynają się dużo wcześniej niż zwykle. W Uckermark rolnicy zaczęli młócenie dziesięć dni wcześniej niż zwykle. W regionie Prignitz Noternte zbiór jęczmienia rozpoczął się ponad tydzień temu. Zwykle zbiory odbywają się na początku lipca.

 

Rolnicy z Turyngii muszą wcześniej niż zwykle uruchamiać kombajny zbożowe. Oczekuje się, że zbiory zbóż rozpoczną się w ostatnim tygodniu czerwca, od jednego do dwóch tygodni wcześniej niż zwykle. Nadchodzące dni będą kluczowe dla rozwoju ziaren. Jeśli utrzymają się opady deszczu, nadal istnieją szanse na przyzwoite zbiory pszenicy i jęczmienia jarego, ale również w kukurydzy i buraków cukrowych.

 

W niektórych regionach Niemiec straty w zbiorach szacuje się na 50-60 proc. Zbiory pszenicy w Niemczech w 2018 roku prawdopodobnie spadną o 6,5 proc. do poziomu 22,89 milinów ton.

 

Źródło: agrarheute.com 

 

giełda MATIF na żywo po polsku

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Jakie są najważniejsze zagrożenia dla produkcji tr

Wg Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

Banki odmawiają udzielania rolnikom kredytów prefe

KRIR poinformował, że zwrócił się do MRiRW z prośbą o interw

Producenci ziemniaków bez pomocy suszowej

W połowie listopada zarząd Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróc