Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 listopada 2018, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,8163 EUR EUR - 4,2962 GBP GBP - 4,9027 DKK DKK - 0,5760
Archiwum
09.11.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 199,50 (- 0,25%), kukurydza STY19 - 171,75 (- 0,58%), rzepak LUT19 - 380,00 (+ 0,93%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.11.2018 13.20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,10 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ +++

Niemcy też cierpią z powodu suszy

Paweł Hetnał
Pixabay

Z powodu suszy i wysokich temperatur jakie panowały do niedawna, zbiory zbóż w Niemczech zaczynają się dużo wcześniej niż zwykle. W Brandenburgii, Meklemburgii i Saksonii, żniwiarze są już na polach i zbierają jęczmień ozimy.

 

 

Na niektórych obszarach Dolnej Saksonii sytuacja zmusza rolników do bardzo wczesnego zbioru. To dwa do trzech tygodni wcześniej niż zwykle. Według mieszkańców tej części Niemiec, tak wczesnych zbiorów nie było od około 60 lat.

 

Jak alarmują rolnicy, tegoroczne zbiory będą najsłabsze od wielu lat. Szczególnie ucierpi centralna część Dolnej Saksonii. Na południu i na wybrzeżu burze przyniosły nieco więcej opadów. Rolnicy nadal mają nadzieję na deszcz. Jeśli się nie pojawi w znacznej ilości, zbiory buraków i ziemniaków prawdopodobnie też będą słabe.

 

Na obecny stan rzeczy, zbiory zbóż mogą stać się jednym z najniższych w ciągu ostatnich 20 lat. Przyczyną tego, oprócz skrajnej suszy, są również zmiany wynikające z wielu silnych opadów jesienią i wiosną.

 

Nawet w Brandenburgii zbiory rozpoczynają się dużo wcześniej niż zwykle. W Uckermark rolnicy zaczęli młócenie dziesięć dni wcześniej niż zwykle. W regionie Prignitz Noternte zbiór jęczmienia rozpoczął się ponad tydzień temu. Zwykle zbiory odbywają się na początku lipca.

 

Rolnicy z Turyngii muszą wcześniej niż zwykle uruchamiać kombajny zbożowe. Oczekuje się, że zbiory zbóż rozpoczną się w ostatnim tygodniu czerwca, od jednego do dwóch tygodni wcześniej niż zwykle. Nadchodzące dni będą kluczowe dla rozwoju ziaren. Jeśli utrzymają się opady deszczu, nadal istnieją szanse na przyzwoite zbiory pszenicy i jęczmienia jarego, ale również w kukurydzy i buraków cukrowych.

 

W niektórych regionach Niemiec straty w zbiorach szacuje się na 50-60 proc. Zbiory pszenicy w Niemczech w 2018 roku prawdopodobnie spadną o 6,5 proc. do poziomu 22,89 milinów ton.

 

Źródło: agrarheute.com 

 

giełda MATIF na żywo po polsku

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

W woj. lubuskim będzie kompleksowy monitoring susz

Województwo lubuskie doświadczyło w tym roku suszy, która ob

Dowiedz się czy w twojej gminie możesz ubiegać się

Każdy rolnik dotknięty klęską suszy może ubiegać się w swoim

W Australii susza objęła blisko połowę powierzchni

Australia zmaga się z najdotkliwszą suszą od 20 lat. Zbiory