Listerioza w mrożonej kukurydzy

Redakcja

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że większość mrożonych warzyw, w tym kukurydzę słodką, należy ugotować przed spożyciem. Dotyczy to również sytuacji, gdy mrożone warzywa są dodawane do sałatek, produktów typu smoothie czy dipów. Należy zawsze przygotowywać żywność zgodnie z instrukcją zawartą na etykiecie produktu.

 

Mrożona kukurydza słodka jest prawdopodobnym źródłem ogniska zatruć listeriozą, które wystąpiło w pięciu europejskich krajach. Listerioza jest rzadką, ale poważną chorobą wywoływaną przez bakterię Listeria monocytogenes, która jest przede wszystkim groźna dla osób o obniżonej odporności, osób starszych, kobiet w ciąży i niemowląt.

 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przygotowały aktualną informację na temat międzynarodowego ogniska listeriozy. Wynika z niej, iż listerioza pojawiła się w mrożonkach w Danii, Austrii, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Eksperci wykorzystali sekwencjonowanie całego genomu, aby zidentyfikować źródło bakterii, które początkowo było ograniczone do mrożonej kukurydzy. Do dnia 15 czerwca 2018 r. zgłoszono 47 przypadków listeriozy, które przyniosły aż 9 zgonów.

 

Te same szczepy L. Monocytogenes zostały wykryte w mrożonych warzywach wyprodukowanych przez jedną z węgierskich firm w latach 2016 - 2018. Sugeruje to, że szczepy przetrwały w zakładzie przetwórczym, pomimo przeprowadzonych procedur czyszczenia i dezynfekcji. Dostępne informacje potwierdzają zanieczyszczenie w węgierskim zakładzie. Konieczne są jednak dalsze badania, w tym dokładne pobieranie próbek i testy, w celu określenia dokładnych punktów skażenia środowiska w węgierskiej fabryce. To samo zalecenie dotyczy innych spółek należących do tej samej grupy handlowej.

 

29 czerwca 2018 r. Węgierski Urząd ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywności zakazał wprowadzania do obrotu wszystkich zamrożonych warzyw i mrożonych produktów mieszanych produkowanych przez dotkniętą roślinę od sierpnia 2016 r. do czerwca 2018 r. i zarządził ich natychmiastowe wycofanie. To prawdopodobnie znacznie zmniejszy ryzyko infekcji u ludzi i powstrzyma wybuch choroby. Cała aktywność zamrażania w zakładzie została zatrzymana.

 

Nowe przypadki wciąż mogą się pojawić z powodu długiego okresu inkubacji listeriozy (do 70 dni); długi okres trwałości mrożonych produktów zbożowych; oraz konsumpcję mrożonej kukurydzy zakupionej przed przywozem i zjedzoną bez ugotowania.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz