Notowania cen tuczników w krajach unijnych w poprzednim tygodniu były stabilne, ale niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji narastała. Jeszcze w ubiegłym tygodniu ceny nie zmieniły się ani w Niemczech, ani też w Holandii, Danii, Belgii i Austrii.
Jednakże sezonowo podaż tuczników stopniowo zwiększa się, a popyt pozostaje na niezmienionym poziomie. Chociaż rynek jeszcze jest w stanie wchłonąć pojawiającą się na rynku ilości tuczników, to jednak mała giełda w Niemczech w dniu 12/09/2017 już zareagowała spadkiem ceny o 4 centy.
W ostatnim tygodniu notowania spadały we Francji i Hiszpanii, ale hiszpańscy producenci utrzymali pozycję lidera w rankingu cenowych krajów unijnych produkujących najwięcej wieprzowiny.
W bieżącym tygodniu na rynku niemieckim jest zauważalny wzrost podaży świń. Sprzedaż tuczników nie odbywa się płynnie, a niepewność wśród producentów żywca narasta. W dniu 13/09/2017 w Niemczech cena została ustalona na poziomie 1,62 €/kg, co oznacza spadek o 8 centów w stosunku do ubiegłego tygodnia.
Dramatyczny spadek ceny w Niemczech jest prawdopodobnie wynikiem niższego importu unijnej wieprzowiny przez Chiny (spadek o 273 tys. ton w I połowie 2017r.). Wzrost eksportu na inne rynki w tym samym okresie o 62 tys. ton m. in. do Korei Południowej, Japonii, Filipin i USA nie rekompensuje niekorzystnej sytuacji na rynku chińskim. Jeżeli eksport do Chin utrzyma się na obecnym poziomie oraz nie nastąpi znaczący wzrost wywozu wieprzowiny poza UE, wówczas nadwyżka pozostająca w krajach unijnych może spowodować presję na cenę żywca wieprzowego.
Wewnętrzy rynek unijny prawdopodobnie nie wchłonie rosnącej podaży produktów wieprzowych, gdyż konsumpcja wieprzowiny w UE spada. Taki scenariusz jest możliwy, gdyż w Chinach następuje stopniowa odbudowa produkcji trzody chlewnej. Ponadto coraz większy udział w rynku chińskim zdobywa tańsza wieprzowina pochodząca z USA. Dla unijnych eksporterów alternatywnym rynkiem może stać się Ukraina, która wykazuje niedobór wieprzowiny w ilości 100 tys. ton rocznie. Niewątpliwie eksport wieprzowiny na Ukrainę może złagodzić skutki rozwoju niekorzystnej sytuacji w Chinach.
Kraj: Notowaniach KZP-PTCH cen tuczników w 37. tygodniu średnia cena za kg wagi żywej tucznika wyniosła 5,61 zł, co oznacza spadek o 6,7 groszy w stosunku do ceny sprzed tygodnia. Należy liczyć się z kolejnymi spadkami cen w związku z niekorzystną sytuacją na rynku niemieckim.
USA: Duży spadek cen wystąpił w USA. Jeszcze miesiąc temu w USA ceny tuczników wynosiły 72₵ za funt. Obecnie ceny spadły do 60₵ za funt. Różnica wynosi więc 12₵ lub ok. $25 dolarów za sztukę. Jest to wynik większej podaży żywca na lokalnym rynku amerykańskim.
Źródło: Aleksander Dargiewicz - KZP-PTCH