Mieszkańcy i władze Olecka nie chcą fermy świń planowanej przez Wesstron

Redakcja
trzoda chlewna nieruchomoci

W pierwszej połowie marca w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Olecku odbyło się spotkanie z osobami zainteresowanymi  sprawą budowy  fermy trzody chlewnej w miejscowości Imionki (woj. warmińsko-mazurskie). Sprawa jest bardzo kontrowersyjna i zainteresowani nią mieszkańcy licznie przybyli na spotkanie.

- Jesteśmy w trakcie procedury związanej z wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji - powiedział burmistrz Wacław Olszewski. 

16 grudnia 2016 r. firma Wesstron sp. z o .o.  zwróciła się z wnioskiem  o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji pod nazwą „Budowa centrum badawczo-rozwojowego hodowli trzody chlewnej, w którego skład wchodzą budynki inwentarskie wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, biogazownia oraz ujęcie wód podziemnych  na działkach nr 178/7 i 178/8 w msc. Imionki obręb 0017 Możne,  gm. Olecko, pow. olecki , woj. warmińsko-mazurskie”.

- W tej chwili czekamy na opinię od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olecku oraz uzgodnienie warunków realizacji inwestycji  od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wiemy, że obie instytucje zwróciły się do inwestora z wnioskiem o uzupełnienie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Po otrzymaniu kompletnej  dokumentacji   podamy ponownie do publicznej wiadomości informację o możliwości zapoznania się ze sprawą oraz do składania uwag i wniosków. Inwestycja jest kontrowersyjna, bo pod długim tytułem ukrywa się przemysłowa ferma trzody chlewnej- powiedział burmistrz. Docelowo ma powstać siedem budynków, biogazownia, ujęcie wód podziemnych.

Z dokumentów wynika, że w odległości 2,17 km od brzegów tzw. „Szyjki” na Jeziorze Oleckim Wielkim, 721,29 m od zabudowań Lipkowa i 816,07 m od zabudowań w Imionkach powstać ma na obszarze 4,5 ha   ferma trzody chlewnej. Planuje się tam hodować  14 440 sztuk warchlaków (do 4 miesiąca) oraz   tuczników  do 110 kg  9360 szt. Razem to  23 760 sztuk. Zwierzęta mają być utrzymywane  w systemie bezściółkowym na pełnych rusztach. Planuje się trzymać gnojowicę  w kanałach gnojowicowych pod rusztami a nieczystości odprowadzać podziemnymi rurami kanalizacyjnymi i rurą zbiorczą do projektowanego zbiornika buforowego na gnojowicę.

- Apeluję do mieszkańców Olecka o pomoc. Musimy wspólnie pokazać, że jesteśmy przeciwko tej inwestycji. Musimy znaleźć i przedstawić takie  argumenty  do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, by mógł nie uzgodnić warunków dla tej inwestycji  bo to w zasadzie zamyka temat - powiedział burmistrz Wacław Olszewski.

Stanowisko RDOŚ jest dla gminy wiążące. Jeśli ta instytucja nie uzgodni warunków to wówczas burmistrz ma podstawy, by nie wydać pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Bez niej inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę. -W przeciwnej sytuacji mamy związane ręce-powiedział burmistrz. Jeśli otrzymamy z RDOŚ  uzgodnienie  i wbrew niemu   wydamy decyzję  negatywną to inwestor ma podstawy, by  wygrać w instancji odwoławczej.

-Inwestor czyli firma Wesstron sp z.o.o. jest z miejscowości Augustowo w woj.kujawsko-pomorskim, a nie z Augustowa jak niektórzy mówią. Spółka kupiła w kwietniu 2016 r. od firmy LEAS-POL 4,5 ha ziemi. Jedynym sąsiadem obecnego właściciela jest firma LEAS –POL -powiedział Mirosław Borowski, Przewodniczący Rady Powiatowej  Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Oleckim.

- Co ciekawe spółka Wesstron zarejestrowana jest jako budowlana, a nie producencka - powiedział Mirosław Borowski. Zwrócił również  uwagę  na przepisy mówiące o konieczności wykorzystywania części gnojowicy  na swoich terenach, których firma nie posiada.

Z kolei Dawid Bondarenko  z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwracał uwagę na zagrożenie związane z możliwością skażenia ujęcia wody w Markowskich w związku z tą inwestycją.

Inwestycja budzi ogromne kontrowersje nie tylko wśród gminnych producentów trzody chlewnej, ale także mieszkańców. Olecko, które ma ambicje być miastem  turystycznym, może bezpowrotnie stracić swój urok. Mieszkańcy dosadnie  mówili o uciążliwości takiego sąsiedztwa. By tak się nie stało, ustalono, by  każdy, w ramach swoich kompetencji, włączył się w zastopowanie tej inwestycji. 

Przygotowane zostały listy z możliwością podpisania się pod  protestem. Listy, które wpłyną do urzędu zostaną wysłane do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olecku oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Inicjatorem spotkania była Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza w Olecku.

Obecnie w gmnie Olecko odbywają się spotkania informacyjne w sprawie budowy fermy. 

Na sesji Rady Miejskiej o Olecku w dniu 24.03.2017 r. podjęta została rezolucja w sprawie protestu przeciwko budowie centrum badawczo - rozwojowego hodowli trzody chlewnej w miejscowości Imionki w Gminie Olecko.

W dokumencie czytamy:

"1.Olecko jest niewielkim miastem turystycznym. Społeczność 17-tysięcznego miasta z dużym niepokojem przyjęła informację o tym, że na terenie naszej Gminy ma powstać Centrum badawczo-rozwojowe hodowli trzody chlewnej, z obsadą zwierząt wynoszącą ok. 24000 sztuk wraz z biogazownią. Tak duża koncentracja zwierząt w jednym miejscu stanowić będzie zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz wiązała się będzie z emisją nieprzyjemnych zapachów i hałasu. Planowana inwestycja zlokalizowana będzie w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań wsi Imionki – ok. 800 m oraz Lipkowa - ok. 700 m, a odległośc od jeziora Olecko Wielkie to zaledwie 2000 m. Planowana inwestycja budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców najbliżej położonych wsi jak również mieszkańców Olecka oraz całej gminy

2. Gmina Olecko w 2015 r. uzyskała prestiżowy tytuł Europejskiego Miasta Sportu ustanowiony rzez Komisję Europejską oraz Europejskie Stowarzyszenie Stolic Sportowych - ACES, jako pierwsze miasto w Polsce. Tytuł ten nadawany jest
europejskim miastom m.in. za rozwój sportu, promocję zdrowia oraz za rozwój życia sportowego wśród mieszkańców. Co roku w Olecku odbywa się szereg imprez sportowych. Na zgrupowania przyjeżdżają zawodnicy z drużyn z całego kraju. Od
stycznia br. w Olecku funkcjonuje też ośrodek sanatoryjny. W warunkach nieustającego odoru trudno będzie mówić o zdrowym i komfortowym wypoczynku, rekonwalescencji, czy też czynnym uprawianiu sportu. Ilość gnojowicy, szacowana na ponad 4.000 m3 (około 3 basenów olimpijskich) miesięcznie nie będzie mogła być w żaden sposób bezpiecznie i bezwonnie zagospodarowana. Obecnie na terenie całego powiatu oleckiego hoduje się około 42.000 sztuk trzody chlewnej. Planowana
obsada przekroczy więc ponad 55% całości obsady w powiecie i zostanie skoncentrowana w jednym miejscu. Już dziś, pomimo rozproszenia ferm w okresie wylewania gnojowicy mieszkańcy skarżą się na panujący odór.

3. Teren planowanej inwestycji jest szczególnie cenny przyrodniczo. Z informacji wnoszonych przez mieszkańców wynika, że na przedmiotowym terenie występują chronione gatunki fauny i flory, tj. rzekotka drzewna, bobry, łosie, a nawet
bocian czarny, czy brzoza niska. Teren inwestycji otacza również las wodochronny".

TREŚĆ REZOLUCJI DO POBRANIA

Opracowanie: Ewa Mielnik

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz