Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Burzliwe posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie skupu

Redakcja
trzoda chlewna ceny-swin-tucznikow

W dniu 15.11.2016 odbyło się burzliwe posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone problemom działania specustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy z dnia 23 września 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

W spotkaniu z ramienia rządu udział wzięli: Krzysztof Jurgiel - minister rolnictwa oraz Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Producenci świń z Podlasia byli reprezentowani przez Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej "Podlasie" oraz lokalnych rolników i samorządowców.

Likwidacja produkcji w gospodarstwach bez bioasekuracji wstrzymana
Minister Jurgiel rozpoczął spotkanie informując zgromadzonych o podjętych działaniach legislacyjnych i uchwalonych specustawach z 5 i 23 września br. Po czym oddał głos z-cy GLW Krzysztofowi Jażdżewskiemu, który poinformował, że likwidacja gospodarstw niespełniających bioasekuracji została odroczona do czasu uzyskania decyzji Komisji Europejskiej w sprawie odszkodowań. KE już 3 miesiące rozważa podjęcie takiej decyzji.

Wynagrodzenie za znalezienie padłych dzików
Krzysztof Jażdżewski poinformował, że rząd płaci od 1 września br. 100 zł za każdą sztukę padłego dzika znalezionego w strefie ASF. Płatność przysługuje wyłącznie myśliwym.

Rząd nie płaci odszkodowań
Obecna na posiedzeniu rolniczka, której stado zostało zlikwidowane 4 miesiące temu po stwierdzeniu wirusa ASF oświadczyła, że do tej pory nie dostała od rządu rekompensaty za utratę zwierząt.

Problemy ze skupem
Rolnicy wyrazili swoje rozczarowanie z powodu braku działania specustaw i problemów ze skupem żywca głównie ze strefy niebieskiej. Skarżyli się, świnie są poprzerastane i w związku z brakiem zachowania dobrostanu decyzją PLW są utylizowane (koszt utylizacji 1500 zł/ sztukę). Ci producenci, którym uda się sprzedać poprzerastane sztuki otrzymują od zakładu 3,80 zł/kg (wż). Minister rolnictwa zapewnił, że zrobił wszystko co do niego należało. Jest ustawa, są środki. Problemy mnożą podmioty skupujące, które nie chcą, aby dobre rozwiązania weszły w życie.

Liczenie dzików
Minister Konieczny poinformował, że PZŁ wywiązał się obowiązku likwidacji dzików, gdyż licznie ich populacji wykazało 144 tys. szt., czyli średnio 0,5 dzika na km2. Rolnikom jednak trudno było uwierzyć w przekazane dane.

Brak końcowych ustaleń
Posiedzenie nie doprowadziło do żadnych ustaleń, gdzie i po ile rolnicy będą mogli sprzedawać swoje świnie. Minister ze względu na inne obowiązki opuścił salę.

Źródło: kzp-ptch.pl