Spada produkcja wieprzowiny

Redakcja
trzoda chlewna ceny skupu tucznikow

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podała najnowszą prognozę dotyczącą światowej produkcji wieprzowiny w bieżącym roku. Wg omawianego raportu produkcja wieprzowiny zmniejszy się do 116,5mln ton, co oznacza spadek o - 0,6%.

Główną przyczyną, co nikogo nie powinno dziwić, jest spadek produkcji w Chinach. Państwo Środka ma przecież niemal 50-procentowy udział w światowej produkcji wieprzowiny.

Stado loch w Chinach zostało zredukowane, ponieważ ceny paszy w stosunku do cen żywca wzrosły, a dodatkowo niektórzy rolnicy nie byli w stanie sprostać nowym przepisom ochrony środowiska.

I choć unijna produkcja nie zmieni się (symboliczny wzrost o + 0,1% do 23,4 mln ton), a w Stanach Zjednoczonych kolejny raz wzrośnie (o + 1,9% do 11,3 mln ton), to spadek w Chinach o -2,5% do 54 mln ton spowoduje wspomnianą na początku redukcję.

Handel międzynarodowy
FAO prognozuje, że w bieżącym roku eksport wieprzowiny osiągnie rekordowy poziom 8 mln ton, co oznacza 11-procentowy wzrost. I tu także główną przyczyną jest gospodarka chińska. W Państwie Środka, z powodu opisanej wyżej redukcji, rośnie zapotrzebowanie na mięso wieprzowe z innych krajów. Chiny zaimportują jedną trzecią tego rodzaju mięsa więcej niż rok wcześniej.

Wzrośnie także wywóz wieprzowiny do innych głównych importerów, czyli Japonii, Meksyku, Rosji, USA i Wietnamu. Unijni producenci dość sprawnie dostosowali się do rosyjskiego embarga, szukając rynków zbytu w Azji, zwłaszcza w Chinach i dlatego w tym roku eksport unijnej wieprzowiny może wzrosnąć nawet o jedną piątą. Warto podkreślić, że do końca sierpnia kraje unijne wyeksportowały do Chin dwa razy więcej wieprzowiny niż rok wcześniej.

Brazylijski eksport wieprzowiny może wzrosnąć w tym roku o jedną czwartą, głównie do Chin i Hongkongu, a także do Chile, Argentyny i Urugwaju. Wysyłki do Chin zwiększa również Kanada, która w pierwszym półroczu br. skierowała na ten rynek o 150% więcej wieprzowiny niż przed rokiem. Kanadyjski eksport na inne rynki zbytu natomiast zmalał. Podobna sytuacja miała również miejsce w przypadku USA, które w pierwszej połowie roku podwoiły wywóz do Chin, zmniejszając wysyłki do innych odbiorców.

Opracowanie: Ewa Mielnik (na podstawie FAMMU/FAPA)

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz