kowalczyk

kowalczyk

CenyRolnicze
12 maja 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7456 EUR EUR - 4.5453 GBP GBP - 5.2969 DKK DKK - 0.6113
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

ph konrad

ph konrad

Kałachem w warmińskie dziki? Przydałoby się, ale wojsko ma tylko szukać padłych zwierząt

Joanna Kawka
trzoda chlewna kalachem w warminskie dziki przydaloby sie ale wojsko bedzie tylko szukac padlych zwierzt portal ceny rolnicze pl

Afrykański pomór świń pojawił się na Warmii i Mazurach. Gminy Prostki, Kalinowo i Biała Piska w województwie warmińsko-mazurskim zostały uznane przez Komisję Europejską za obszar wymagający szczególnej ochrony. O pomoc w walce z ASF wojewodowie zagrożonych regionów proszą... wojsko.

Restrykcjami w zakresie profilaktyki przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń objęta jest znaczna część województwa podlaskiego, a także część mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. 

Komisja Europejska zdecydowała o włączeniu do strefy ochronnej również trzech warmińsko-mazurskich gmin sąsiadujących z Podlasiem. To Prostki, Kalinowo i Biała Piska. 

— Wszystkie dziki strzelone będą musiały być poddane badaniu w kierunku ASF. Dopiero wtedy będą mogły być zagospodarowane. Na to jesteśmy przygotowani, inspekcja weterynaryjna zakupiła cztery chłodnie — mówi Ludwik Bartoszewicz, wojewódzki lekarz weterynarii w Olsztynie.

Do zwalczania ASF włączono wojsko. Spotkanie w tej sprawie za zamkniętymi drzwiami odbyło się w Giżycku, w sztabie 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze mają przeczesywać mazurskie lasy w poszukiwaniu martwych dzików.

— Mają za zadanie współpracować z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, wspierać cywilne służby w poszukiwaniu padłych zwierząt i zaznaczać je za pomocą GPS — mówi mjr Artur Tomaszewski, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana.

Podobnie w podlaskim

Od czwartku w lasach sześciu powiatów województwa podlaskiego prowadzone będą poszukiwania padłych dzików. Zaplanowane na tydzień działania będą prowadzone w ramach walki z ASF; wezmą w nich udział żołnierze, leśnicy, myśliwi i służby weterynaryjne.

Jak wynika z komunikatu na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, chodzi o powiaty: białostocki, bielski, moniecki, siemiatycki, sokólski i hajnowski.

Wojewoda podlaski poinformował o tym podczas ostatniego posiedzenia w Białymstoku wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, gdzie omawiano walkę z afrykańskim pomorem świń - czytamy w komunikacie.

Główny cel akcji to zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Odnalezione szczątki padłych dzików, które są potencjalnym źródłem rozprzestrzeniania się choroby, będą zabezpieczane, po pobraniu próbek do badań - zakopywane, a miejsca znalezienia dzików - oznakowane. Wszystko odbywać się będzie pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii.

Akcja w Podlaskiem potrwa w dniach 3-10 listopada. Wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku Henryk Grabowski powiedział w poniedziałek PAP, że podobne działania - jak to ujął - "w zbliżonych terminach i w różnej skali" mają się odbyć także w innych regionach kraju.

W Podlaskiem w działaniach tych ma wziąć udział m.in. 90 żołnierzy. Będą przeczesywać lasy wspólnie z leśnikami, przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego oraz służbami weterynaryjnymi. Z danych inspekcji weterynaryjnej wynika, że dziennie żołnierze będą mieli do przejścia i przeszukania ok. 10 km leśnego terenu.

Problem globalny 

Tymczasem o ASF w Ministerstwie Rolnictwa rozmawiali przedstawiciele Estonii, Finlandii, Węgier, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Rumunii, Rosji, Ukrainy, Polski oraz Komisji Europejskiej. Uzgodniono, że obok dzików, znaczącą rolę w tej sprawie odgrywają ludzie, skuteczny nadzór i kampania uświadamiająca zagrożenia. W Polsce, na obszarze przygranicznym, dziki powinny być całkowicie wybite, najdalej do końca 2016 roku. 

– Polska bardzo dobrze sobie radzi z afrykańskim pomorem świń – ocenił z kolei unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis. 

Od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od połowy 2014 roku, stwierdzono w sumie 119 przypadków wirusa u dzików i 23 ogniska u świń. Eksperci podkreślają, że choroba nie jest groźna dla ludzi.

Źródło: TVP Info, onet.biznes


Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu