Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 kwietnia 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7816 EUR EUR - 4.5474 GBP GBP - 5.2474 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
19.04.2021 13:45 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,50 zł/kg, średnia: 6,21 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++

ASF w Wielkopolsce? Rolnicy mają dość niepewności

Redakcja
trzoda chlewna sprzedaz-targowiskowa-prosiat-zrodlem-roznoszenia-asf-w-polsce-portal-ceny-rolnicze-pl

Zachodnią Polskę zelektryzowała wczoraj krążąca wśród hodowców informacja, że znaleziono pierwsze w tej części kraju ognisko ASF u świń. Z nieoficjalnych informacji, jakie Związek uzyskał wynikało, że było podejrzenie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w rejonie Chodzieży, gdzie na dość sporej fermie liczącej prawdopodobnie około 3 tys. świń znaleziono kilkadziesiąt zwierząt chorych. Pobrano próbki od chorych zwierząt i wysłano je do Instytutu Weterynarii. Przerażeni producenci z tego rejonu oczekiwali wyników badań, które miały się pojawić w nocy z piątku na sobotę.

Ludziom z branży nie trzeba tłumaczyć jak wielkie zagrożenie stanowiłoby pojawienie się ASF w Wielkopolsce. Jeżeli przypuszczenia potwierdziłyby się, to mielibyśmy czarny scenariusz rozwoju wypadków, czyli pojawienie się ASF w rejonie najbardziej zagęszczonej produkcji trzody chlewnej w Polsce, z którego pochodzi 20-25% produkcji całkowitej kraju.

Czy ludziom, którzy bagatelizują problem otworzą się teraz oczy? Oby nie stało się prawdą stwierdzenie, że przysłowiowa "kołdra" działań rządu jest za krótka. Decydenci bowiem obradowali wczoraj w Białymstoku, a tymczasem pogłoski o nowym ognisku pojawiło się w Wielkopolsce.

Producenci trzody chlewnej w Polsce dziś odetchnęli jednak z ulgą. Z informacji uzyskanych z Instytutu Weterynaryjnego w Puławach wynika, że badania próbek pobranych od podejrzanych zwierząt pochodzących z fermy w okolicach Chodzieży nie potwierdziły obecności wirusa ASF.

Tym razem mieliśmy szczęście. Nie wiadomo, na jak długo ono wystarczy. Bez zdecydowanych działań w zakresie eliminowania produkcji świń bez wprowadzonych zasad bioasekuracji, redukcji populacji dzików w kraju, rejestracji wszystkich świń w centralnej bazie IRZ oraz objęcia nadzorem weterynaryjnym całej produkcji i obrotu trzodą chlewną walki z ASF z pewnością nie wygramy. Od pojawienia się pierwszego przypadku ASF u dzików w Polsce minęło 2,5 roku. Mamy głębokie poczucie zmarnowanego czasu.

Rolnicy biorący udział w spotkaniu producentów trzody chlewnej, które odbyło się 22 sierpnia, wystosowali oficjalne pismo do ministra Jurgiela, ponieważ działania rządu i służb odpowiedzialnych za zwalczanie ASF są, ich zdaniem, niewystraczające. Poniżej publikujemy pełną treść listu.

Pismo ze spotkania producentów trzody chlewnej-1

Pismo ze spotkania producentów trzody chlewnej-2

Źródło: kzp-ptch.pl