Kolejne ogniska ASF. Tym razem w gospodarstwach było w sumie 146 świń

Redakcja
trzoda chlewna tuczniki

Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Są to dziesiąte i jedenaste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a siódme i ósme w roku 2016.

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 11 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Na podstawie dodatnich wyników badań zlikwidowano  ogniska ASF utrzymywane w gospodarstwie w gminie Sokoły, w powiecie wysokomazowieckim, w województwie podlaskim oraz w gospodarstwie w gminie Janów Podlaski, powiat bialski, województwo lubelskie. W w/w gospodarstwach, w których wyznaczono administracyjnie ogniska choroby, znajdowało się odpowiednio 110 i 36 sztuk świń.

Powyższe ogniska ASF stwierdzone zostały w gospodarstwach znajdujących się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich posiadaczy świń, którzy w okresie od 11 lipca 2016 r. do dnia 12 sierpnia 2016 r. dokonali zakupu na targowisku w gminie Sokoły (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie), nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt.

Zgłoszenia te zapewnią możliwość zbadania zakupionych świń i mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii wzywa każdego posiadacza świń, który w wyżej wymienionym okresie dokonał zakupu świń bez wymaganego oznakowania oraz świadectwa zdrowia, w jakimkolwiek innym miejscu sprzedaży niepodlegającym nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej, aby również niezwłocznie powiadomił o tym fakcie powiatowych lekarzy weterynarii lub najbliższą lecznicę dla zwierząt.

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii stanowczo podkreśla i przypomina, że zakup zwierząt bez wymaganego oznakowania lub dokumentów albo z niepewnego źródła, może doprowadzić do olbrzymich strat finansowych państwa, a tym samym strat, które zostaną poniesione przez wszystkich hodowców w Polsce.

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz