KZP-PTCH: Wystrzał ceny w górę w Niemczech

Redakcja
trzoda chlewna ceny-swin-rosna-portal-cenyrolnicze-pl

Po spadku ceny w Niemczech w ostatnim tygodniu o 2 centy, większe polskie ubojnie obniżyły cenę o ok. 10 groszy za kilogram. Pomimo że tuczników jest mało do sprzedaży, to jednak handel nie radzi sobie z lokowaniem produktów wieprzowych na rynku. Liczba ubojów spadła. Utrzymuje się wysoki kurs Euro, co związane jest z referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z UE i niepewnością na rynku.

Wysoki kurs nie sprzyja importowi żywca i wieprzowiny do Polski. Cena w kraju powinna znowu wzrosnąć zwłaszcza po znaczącym wzroście (+6 centów) ceny w Niemczech.

EU: Po tygodniu 22, w którym ubojnie niemieckie nie respektowały uzgodnionej ceny przyszedł tydzień spadku ceny w Niemczech o 2 centy. Jednak w innych krajach cena nie uległa obniżeniu. W Hiszpanii cena wzrosła o 3 centy. Podobne wzrosty odnotowano we Francji, a nawet Holandii, która zwykle podąża za trendem niemieckim. Rynki w Austrii, Belgii i Danii utrzymały ceny osiągnięte tydzień temu. (ISN)

Wszystko wskazuje, że na rynku niemieckim popyt na żywiec wieprzowy przewyższa podaż. Wszyscy już zapomnieli o spadku ceny w ubiegłym tugodniu, który był tylko chwilową zadyszką rynku. Widać to wyraźnie po rosnących cenach na aukcjach internetowych. W dniu 15/6/2016 cena w Niemczech została ustalona na poziomie 1,57 €/kg, co oznacza wzrost o 6 centów w stosunku do ubiegłego tygodnia. (VEZG)

USA: W 2016 planowana jest budowa lub przynajmniej rozpoczęcie budowy 70-100 tys. nowych miejsc dla macior. Nie jest to znacząca liczba, skoro ok. 1% wszystkich ferm macior jest zamykana z różnych powodów, to tak naprawdę potrzeba 60 tys. miejsc, aby utrzymać pogłowie loch na tym samym poziomie.

Dużo dyskutuje się o nowych ubojniach, które są w trakcie budowy. Dotyczy to takich firm jak Triumph, Hedfirld, Pime, Moon Ridge. Brak ekspansji pogłowia wskazuje na to, że surowiec do nowych zakładów będzie pochodził z obecnej produkcji żywca. Popyt na tuczniki znacznie wzrośnie.

Producenci trzody chlewnej zaniepokoili się 10% wzrostem cen kukurydzy i śruty sojowej. Obserwatorzy tegorocznych zasiewów uspokajają, że sytuacja na polach jest dobra, co stanowi zapowiedź zbiorów na poziomie roku ubiegłego.

Źródło: kzp-ptch.pl

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz