KZP-PTCH: Unijne rynki zbilansowane i ceny świń stabilne

Redakcja
trzoda chlewna swinki a m

Spadek cen w Polsce powoli wyhamowuje, choć dalej jest zauważalny. Zakłady koncentrują się bardziej na niskiej cenie surowca niż na ilości. Średnio w relacji tydzień do tygodnia wyniósł on 5-10 groszy. Podobnie jak tydzień temu niska podaż żywca nie uzasadnia spadku cen.

Ale spada również liczba ubojów i to w większym stopniu niż spadek podaży żywca. Nawet najwięksi gracze ograniczyli uboje. Przyczyna prawdopodobnie leży po stronie słabszych wyników sprzedaży detalicznej wieprzowiny. W magazynach zalega dużo mięsa drobnego. Pełne magazyny „dołują” ceny żywca i trudno będzie je podnieść dopóki handel nie ruszy. A na to jeszcze trochę trzeba poczekać. Ożywienie spodziewane jest w drugiej połowie miesiąca, kiedy to w całej Europie rozpocznie się sezon grillowy. W Polsce szykowane są duże zamówienia na długi weekend. Będzie to prawdopodobnie okres ponownego wzrostu cen i „oddechu” dla producentów żywca.

W notowaniach KZP-PTCH tygodniu 15 średnia cena żywa tuczników wyniosła 4,23 zł/kg co stanowi spadek o 5 groszy w stosunku do tygodnia ubiegłego.

UE: Rynki zbilansowane i ceny stabilne. Większość państw członkowskich zanotowało niezmienione ceny w stosunku do ubiegłego tygodnia. Nadwyżka podaży żywca powstała w okresie świątecznym została zagospodarowana przez ubojnie. Rynek powrócił do stanu równowagi za wyjątkiem Austrii, gdzie presja na cenę pozostała. Na rynek austriacki dodatkowo wypłynęła wieprzowina z zagranicy wywołując dodatkową presję.(ISN)

Obserwatorzy rynku francuskiego wskazują na jego związek z rynkiem niemieckim, co tłumaczy cenowy trend boczny we Francji. Podobnie jest na rynku hiszpańskim, gdzie nie widać jak do tej pory sezonowego wzrostu cen. Podczas, gdy wzrost eksportu do Chin jest zauważalny, to jednak rynek lokalny nie wykazuje ożywienia.

Od początku tygodnia rynek niemiecki pozostaje w równowadze. Podaż żywca pokrywa zapotrzebowanie ubojni. W dniu 13/4/2016 w Niemczech cenę ustalono na poziomie 1,28 €/kg, czyli na tym samym co tydzień temu.(VEZG)

Źródło: Aleksander Dargiewicz - kzp-ptch.pl

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz