Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 września 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.8359 EUR EUR - 4.5055 GBP GBP - 4.9195 DKK DKK - 0.6055
Archiwum
21.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 193,25 (- 0,64%), kukurydza LIS20 - 170,00 (- 0,87%), rzepak LIS20 - 391,00 (- 1,01%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.09.2020 13:26 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,50 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,88 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

KZP-PTCH: W produkcji trzody chlewnej potrzebna jest pewność jutra

Redakcja
trzoda chlewna prosiaki4

Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej zwraca uwagę na bardzo ważną kwestię w produkcji świń, a mianowicie na stabilizację, jaka jest potrzebna, aby rolnik zdecydował się na hodowlę lub kontynuację produkcji. W obecnej sytuacji jest to głos niezwykle ważny, ponieważ to, co się dzieje z cenami skupu, sprawia, że w Polsce jest coraz mniej gospodarstw produkujących trzodę chlewną.

Poniżej zamieszczamy analizę A. Dargiewicza, która została opublikowana na stronie Związku:

"Aby produkcja trzody chlewnej w Polsce mogła się rozwijać potrzebna jest pewność jutra i to nie w wymiarze kilku lat, tylko kilkunastu lub więcej lat. Budowa nowej fermy to jest inwestycja, która zwraca się w okresie ok. 20 lat. Jeżeli ciągle mamy do czynienia ze zmianą umowy, która kiedyś została zawarta z Państwem, to trudno tu mówić o pewności jutra. Wielokrotnie słyszeliśmy, że z ust rządzących, że rolą Państwa jest stabilizowanie sytuacji na rynkach rolnych. Jest to karkołomne przedsięwzięcie, a ich skutek bardzo niepewny. O wiele bardziej przydałaby się długofalowa polityka rolna, która określiłaby niezmienne zasady i warunki produkcji na przestrzeni najbliższych np. 25 lat.

Państwo jednak działa zupełnie inaczej. Wielokrotnie mamy do czynienia ze zmianami umów dzierżaw, które z Państwem zostały zawarte. Wydzierżawiona ziemia stopniowo jest odbierana dzierżawcom i to w sytuacji kiedy produkcja trzody chlewnej została powiązana z areałem. Przecież 70% wyprodukowanej gnojowicy trzeba zagospodarować na własnych gruntach zgodnie z ustawą o nawozach i nawożeniu. Zabieranie areału wiąże się z redukcją produkcji świń w dzierżawionych gospodarstwach oraz redukcją zatrudnienia. Zmusza się jednocześnie dzierżawców do dalszego dzierżawienia niewykorzystanych do produkcji budynków inwentarskich. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że nie jest to polityka zmierzająca do wspierania i odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce".

Źródło: kzp-ptch.pl