Planowane wsparcie dla sektora producentów trzody chlewnej ma znamiona dyskryminacji

Redakcja
trzoda chlewna maciora foto 1

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej zgłosił uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych w ustanowieniem tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach produkcji zwierzęcej zgodnie z pismem z dnia 21 grudnia 2015 roku.

Przepis art. 1 pkt 1 akapit 2 rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej (UE) nr 2015 /1853 z dnia 15 października 2015 r. ustanawiającego tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych, wskazuje, że „państwa członkowskie wykorzystują udostępnione kwoty (..) na podstawie obiektywnych i niedyskryminacyjnych kryteriów, pod warunkiem, że płatności te nie prowadzą do zakłócenia konkurencji”. Ponadto postanowienia preambuły tego rozporządzenia stanowią, że pomoc powinna zostać ukierunkowana na tych rolników, którzy najbardziej odczuwają skutki zakłóceń na rynku. Komisja Europejska w treści ww. rozporządzenia wskazała też przykład obiektywnego kryterium przydzielania pomocy w postaci „spadku cen w danym sektorze”.

Przepisy unijne nie zawierają definicji „rolnika w sektorze hodowlanym”; nie zawierają również wskazań co do zawężającej interpretacji tego pojęcia. Sektor produkcji trzody chlewnej należałoby więc interpretować w sposób szeroki, obejmujący wszystkie ogniwa łańcucha produkcyjnego. Projektowane regulacje prawne, w szczególności kryteria uzależniające przyznanie pomocy należy uznać za jawną dyskryminację ze względu na sposób, rodzaj i wielkość produkcji.

Treść pisma.

Źródło: kzp-ptch.pl

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz