Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.9016 EUR EUR - 4.5477 GBP GBP - 4.9802 DKK DKK - 0.6108
Archiwum
25.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (0,00%), kukurydza LIS20 - 171,00 (- 0,58%), rzepak LIS20 - 384,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.09.2020 13:28 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Hodowcy świń z kujawsko-pomorskiego chcą zablokować drogi w przyszłą środę

Redakcja

Rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego w sobotę wystosowali list do ministra Jurgiela w związku z dramatyczną sytuacją na rynku trzody chlewnej. Dziś hodowcy z powiatu sępoleńskiego zapowiadają, że wyjdą na drogi w proteście przeciwko złej polityce państwa. Rolnicy mają zablokować za tydzień (w środę, 2 grudnia 2015 r.) główne drogi przebiegające przez Sępólno Krajeńskie.

Poinformował o tym portalkujawski.pl. - Tak źle nie było od wielu lat. Poprzednia władza w sposób niedostateczny zajmowała się rynkiem wieprzowiny i mamy tego efekty – ocenia w rozmowie z redakcja Portalu Kujawskiego Marcin Wroński z Instytutu Rozwoju Rolnictwa - Wierzę, że obecny minister będzie bardziej skuteczny, choć istnieją trzy główne przeszkody w walce z tym niekorzystnym dla rolników zjawiskiem. Przemysł przetwórczy i sieci handlowe kupują bardzo często mięso gorszej jakości pochodzące głównie z Danii i Niemiec. Nie chodzi tu głównie o cenę, ale o to, że właścicielami sklepów wielkopowierzchniowych i zakładów mięsnych są podmioty zagraniczne bardzo często powiązane z hodowcami z tamtych krajów. Jak grupy producentów trzody chlewnej z Danii są właścicielami lub udziałowcami niektórych zakładów mięsnych to jaką wieprzowinę będą wykorzystywać do produkcji? Duńską, czy polską? Już kilka lat temu apelowałem o to, żeby w Polsce podnosić poziom świadomości konsumenckiej i budować tzw. „nacjonalizm konsumencki”. Wielokrotnie mówiłem o tym, że gotowe produkty z zakładów mięsnych i mięso w sklepach, powinno zawierać informację jaki jest kraj pochodzenia mięsa. Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej nie przewiduje interwencji na rynku trzody i jest to duże ograniczenie w skutecznym rozwiązaniu tego problemu - dodał rozmówca portalu.

Treść wystosowanego do ministra Krzysztofa Jurgiela podpisany w imieniu rolników przez Prezesa KPIR Ryszarda Kierzka.