Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Hodowcy świń z kujawsko-pomorskiego chcą zablokować drogi w przyszłą środę

Redakcja

Rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego w sobotę wystosowali list do ministra Jurgiela w związku z dramatyczną sytuacją na rynku trzody chlewnej. Dziś hodowcy z powiatu sępoleńskiego zapowiadają, że wyjdą na drogi w proteście przeciwko złej polityce państwa. Rolnicy mają zablokować za tydzień (w środę, 2 grudnia 2015 r.) główne drogi przebiegające przez Sępólno Krajeńskie.

Poinformował o tym portalkujawski.pl. - Tak źle nie było od wielu lat. Poprzednia władza w sposób niedostateczny zajmowała się rynkiem wieprzowiny i mamy tego efekty – ocenia w rozmowie z redakcja Portalu Kujawskiego Marcin Wroński z Instytutu Rozwoju Rolnictwa - Wierzę, że obecny minister będzie bardziej skuteczny, choć istnieją trzy główne przeszkody w walce z tym niekorzystnym dla rolników zjawiskiem. Przemysł przetwórczy i sieci handlowe kupują bardzo często mięso gorszej jakości pochodzące głównie z Danii i Niemiec. Nie chodzi tu głównie o cenę, ale o to, że właścicielami sklepów wielkopowierzchniowych i zakładów mięsnych są podmioty zagraniczne bardzo często powiązane z hodowcami z tamtych krajów. Jak grupy producentów trzody chlewnej z Danii są właścicielami lub udziałowcami niektórych zakładów mięsnych to jaką wieprzowinę będą wykorzystywać do produkcji? Duńską, czy polską? Już kilka lat temu apelowałem o to, żeby w Polsce podnosić poziom świadomości konsumenckiej i budować tzw. „nacjonalizm konsumencki”. Wielokrotnie mówiłem o tym, że gotowe produkty z zakładów mięsnych i mięso w sklepach, powinno zawierać informację jaki jest kraj pochodzenia mięsa. Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej nie przewiduje interwencji na rynku trzody i jest to duże ograniczenie w skutecznym rozwiązaniu tego problemu - dodał rozmówca portalu.

Treść wystosowanego do ministra Krzysztofa Jurgiela podpisany w imieniu rolników przez Prezesa KPIR Ryszarda Kierzka.