Wolumen wieprzowiny na rynku europejskim większy niż przed rokiem

Joanna Kawka

Jak podają analitycy rynków rolnych w cotygodniowym raporcie publikowanym przez Bank BGŻ BNP Paribas, oczekuje się, że wolumen wieprzowiny który trafi na rynek w 2015 r. będzie większy niż przed rokiem. Mówi o tym również Komisja Europejska w raporcie z lipca br. „Shortterm outlook for EU arable crops, dairy and meat markets“.

- Wskazuje ona, że produkcja wieprzowiny w br. na rynkuwspólnotowym wzrośnie o 2,7% w skali roku do 23,5 mln t. Wzrost produkcji potwierdzają dane Eurostat, które mówią o ubojach trzody chlewnej o 5% wyższych w I poł. br. Jest to zatem wzrost o 560 tys. t w skali roku do poziomu 11,4 mln t. Jeśli porównamy obecny wolumen z I poł. 2013, jest on o 4% wyższy - czytamy w analizie.

Specjaliści podkreślają, że takie wysokie tempo wzrostu było napędzane przez pięć krajów: Hiszpanię, Włochy, Niemcy, Holandię oraz Polskę, które łącznie odpowiadały za 62% ubojów w UE w I poł. br. Największy przyrost, o 164 tys. t (9% w skali roku), miał miejsce na rynku hiszpańskim. Następnie kolejno o 105 tys. t we Włoszech (16%), 70 tys. w Niemczech (3%), 54 tys. w Holandii (8%) oraz 44 tys. t w Polsce (5%).

Równocześnie, jak wskazjują analitycy,  konsumpcja wieprzowiny na rynku UE w br., powinna w ocenie KE zwiększyć si ę o 0,7kg na mieszkańca, czyli o 2,1% w stosunku do 2014 r. Oznacza to lekkie wyhamowanie w odniesieniu do 2014 r., kiedy spadek cen wieprzowiny wpłynął na wzrost spożycia średnio o 1kg na mieszkańca. Na sytuację na rynku duży wpływ ma również eksport wieprzowiny. W okresie pierwszych pięciu miesięcy br. sprzedano 627 tys. t nieprzetworzonego mięsa wieprzowego, czyli o 5% więcej niż przed rokiem.

- Niemniej, biorąc pod uwagę powyżej wspomniane zmiany w konsumpcji, jak i wzrost eksportu, nie były one na tyle duże, by w pełni zagospodarować dodatkowy wolumen wieprzowiny, który trafił na rynek. Wpłynęło to na utrzymanie się cen na rynku UE w I poł. br. na niższym o 13% poziomie niż przed rokiem, tj. 140 EUR/100 kg. W II poł. br. oczekujemy niemniej stopniowego odbicia cen - czytamy w raporcie publikowanym przez Bank BGŻ Paribas.

Jak wskazują specjaliści w analizie,  thePigSite.com wolumen żywca, który jest dostępny obecnie na rynku niemieckim, holenderskim, belgijskim i austriackim wydaje się nie byc´ wystarczający względem wielkości popytu. Wpływa to na obserwowane obecnie kilkuprocentowe wzrosty. Również w Polsce od ostatniego tygodnia sierpnia (24-30.08) obserwowano stopniowe odbicie

- W tygodniu 31.08-6.09.2015 za kg żywca płacono przeciętnie 4,54 zł. Oznacza to 4-procentowy wzrost w okresie dwóch tygodni. Niemniej cały czas jest to niższy poziom niż przed rokiem, kiedy w pierwszym tygodniu września płacono 5,10 zł/kg, czyli 11% więcej niż obecnie. Jeśli dane o ubojach w północnej części UE się potwierdzą, ceny żywca, wspierane również czynnikami sezonowym, powinny wykazywać niewielkie wzrosty na przestrzeni kolejnego miesiąca - informują analitycy rynków rolnych.

 

Autor: Joanna Kawka
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz