Mniej tucznika w Niemczech - chwilowa sytuacja, czy początek dłuższego trendu?

Redakcja

Mniej świń i większy popyt sprawiają, że ceny żywca wieprzowego wreszcie rosną. Średniookresowa prognoza cen nadal zależy jednak od różnych czynników.

Z końcem sierpnia ceny trzody chlewnej wreszcie się podniosły. Z jednej strony przyczyniła się do tego najwyraźniej spowodowana upałami zauważalnie zmniejszona podaż świń.
Z drugiej zaś strony mamy koniec ferii szkolnych w kilku krajach związkowych, a tym samym znaczny wzrost popytu.

Przy wzroście zapotrzebowania na wieprzowinę, zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim tygodniem ilość ubitych (oferowanych) świń, dzięki czemu możliwy stał się niewielki wzrost cen żywca wieprzowego.

Tylko stale utrzymujący się wzrost cen przyciągnąłby na rynek więcej świń. Do tej pory nie jest jednak jasne, czy zmniejszenie podaży wynika wyłącznie ze związanego z upałami wolniejszego wzrostu świń, czy też jednak produkcja w Niemczech, tak jak ostatnio prognozowała Komisja Europejska, znacznie się zmniejszy na koniec roku. Gdyby chodziło o tę druga ewentualność, to pomogłoby to cenom w średniookresowej perspektywie.

 

Cena VEZG wzrosła o 3 centy

W ostatnim tygodniu sierpnia obowiązująca do środy cena VEZG za świnie przeznaczone do uboju podniesiona została o trzy centy do poziomu 1,39 euro za kg wagi ubojowej. Rozpiętość cen w aktualnym notowaniu była stosunkowo niewielka i zawierała się w przedziale 1,36 - 1,39 euro za kg wagi ubojowej. Nie wykazuje ona jeszcze wyraźnej tendencji rosnącej.

Na aukcji internetowej ISN we wtorek świnie były sprzedawane za o jeszcze jeden cent niższą cenę 1,45 euro.

 

Cena żywca wieprzowego o 27 centów niższa niż w roku ubiegłym

W tygodniu do 23 sierpnia płacono za świnie przeznaczone do uboju następujące ceny:

  • klasa handlowa S: 1,41 euro/kg wagi ubojowej
  • klasa handlowa E: 1,37 euro/kg wagi ubojowej

W stosunku do roku ubiegłego ceny żywca wieprzowego były w porównaniu z aktualnym terminem rozliczeniowym o 27 centów niższe.

Za lochy rzeźne (M) rolnicy otrzymywali w tygodniu do 23 sierpnia 0,97 euro za kg wagi ubojowej.  

 

Źródło: na podstawie agrarheute.de

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz