Przewidywania dotyczące rynku wieprzowiny w br.

Joanna Kawka

Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z maja br., w 2014 r. światowa produkcja wieprzowiny zwiększy się w skali roku o 1,1% do rekordowych 115,5 mln ton, kontynuując ekspansję z ostatnich kilku lat.

 

Tegorocznej zwyżce poziomu wytwarzania będą sprzyjały niższe koszty pasz. Wyższa dynamika wzrostu produkcji przewidywana jest w krajach rozwijających się (+1,6%), skąd pochodzi ponad 60% wolumenu wytwarzania.

Kraje rozwinięte zanotują w tym roku jedynie 0,2% wzrost produkcji. Największy producent wieprzowiny na świecie – Chiny, podwyższą poziom wytwarzania o 1,6% do 55,7 mln ton, co będzie stanowiło 48% globalnej produkcji. Będą sprzyjały temu wzrost popytu wewnętrznego w Państwie Środka oraz polityka wsparcia władz krajowych.

Inne kraje azjatyckie – Wietnam, Filipiny, Japonia Tajlandia i Indonezja zanotują również niewielkie wzrostu produkcji. W Korei Płd. spodziewany jest jednak spadek ze względu na niższą liczebność stada zarodowego oraz wprowadzenie nowego systemu klasyfikacji, który zachęca do obniżania wagi świń podczas uboju.

W Unii Europejskiej produkcja wzrośnie nieznacznie (+1% do 22,8 mln ton) z uwagi na ograniczenia wprowadzone po wejściu w życie nowych przepisów z zakresu dobrostanu loch.

Stany Zjednoczone borykają się obecnie z epidemiczną biegunką świń (PED) i związaną z tym zwiększoną śmiertelnością prosiąt, która spowoduje obniżenie poziomu produkcji o ok. 2%.

Niewielki wzrost prognozowany jest dla Kanady, ponieważ drobniejsi hodowcy opuścili branżę.

Czwarty na świecie producent – Brazylia zwiększy natomiast poziom wytwarzania o 2% do rekordowych 3,6 mln ton, dzięki wzrostowi cen żywca i niższym kosztom pasz. Stabilny wzrost spodziewany jest również w Meksyku ze względu na poprawę produktywności oraz postęp genetyczny.

Rosja zwiększy poziom wytwarzania o kolejne 2,9% do 2,7 mln ton, czemu sprzyjają spadek cen pasz i polityka rządu wspierająca gospodarstwa wielkotowarowe.

W 2014 r. światowy handel wieprzowiną obniży się prawdopodobnie już drugi rok z rzędu, tym razem o 2,1%, ze względu na problemy z podażą u największych eksporterów. Wysyłki od trzech czołowych – USA, UE i Kanada, stanowią prawie 80% handlu ogółem. Brazylia i Chiny uzupełniają tą do udziału w wysokości ponad 90%. Stany Zjednoczone obniżą w tym roku wywóz o 2,8%, częściowo ze względu na epidemiczną biegunkę świń (PED), która ogranicza poziom produkcji.

Znaczny spadek eksportu przez UE (-8,2%) będzie rezultatem zakazu wysyłek wprowadzonego przez Rosję pod koniec stycznia br. ze względu na cztery przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików zanotowane w Polsce i na Litwie. Wywóz wieprzowiny przez Kanadę, która w ostatnich latach miała ok. 15% udział w handlu, zwiększy się prawdopodobnie nieznacznie (+0,4%), ze względu na niewielki wzrost produkcji. Wyższy poziom wytwarzania w Brazylii natomiast, wpłynie na zwiększenie wywozu o ponad 5%. Zwiększą wysyłki również Chiny oraz kilku mniej znaczących eksporterów np. Białoruś czy Meksyk.

Kraje azjatyckie, które mają prawie połowę udziału w światowym imporcie wieprzowiny, zmniejszą w tym roku zakupy o 3,3%. Największy importer – Chiny, mogą ograniczyć przywóz aż o 7,5% do 1,3 mln ton. Japonia sprowadzi podobny wolumen wieprzowiny co przed rokiem ze względu na słabnący popyt krajowy.

Rosja zmniejszy import o 4%, kontynuując znaczny spadek w roku ubiegłym. Jest to odzwierciedleniem rosnącej produkcji krajowej, spadku cen oraz wprowadzanych zakazów importu. Obniżą zakupy również Kanada i Meksyk ze względu na ograniczoną podaż u głównego dostawcy – w USA.

 

Źródło: FAMMU/FAPA

 

Autor: Joanna Kawka
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz