Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Nowe rozporządzenie ws. afrykańskiego pomoru świń w Polsce

Joanna Kawka

W dn. 19 marca br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie zmieniające dotychczasowe rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.

Rozporządzenie to wprowadza częściowe zniesienie całkowitego zakazu uboju świń, w tym na użytek własny, na obszarze objętym ograniczeniami. Ubój będzie dopuszczony w gospodarstwie objętym ograniczeniem, jeżeli ograniczenie to zostało wprowadzone w związku z wystąpieniem na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików lub wystąpieniem ASF na terytorium państwa trzeciego lub państwa członkowskiego UE, graniczącego z Polską.

Ubój świń będzie jednak mógł być przeprowadzany wyłącznie w gospodarstwie, w którym zwierzęta były utrzymywane co najmniej przez 30 dni, a pozyskane mięso zostanie obowiązkowo poddane badaniu poubojowemu.

Takie rozwiązanie zapobiegnie rozprzestrzenianiu się tej choroby, a jednocześnie przyczyni się do rozładowania istniejących problemów ze zbytem żywca w Polsce.

W dn. 19 marca br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał również rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń.

Zmiana polega m.in. na umożliwieniu przemieszczenia świń do rzeźni za pośrednictwem miejsc przeznaczonych do prowadzenia działalności nadzorowanej w zakresie

skupu świń oraz miejsc przeznaczonych na targi, które znajdują się na obszarze objętym ograniczeniami.

Pozwoli to na ułatwienie odbioru zwierząt od hodowców utrzymujących mniejszą liczbę zwierząt, do których nieopłacalne byłoby wysłanie specjalistycznego środka transportu.

Ma to też zmniejszyć ryzyko epizootyczne związane z transportem świń na duże odległości, dokonywanym przez rolników wykorzystujących pojazdy rolnicze lub należące do nich środki transportu.

 

Źródło: FAMMU/FAPA