Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7572 EUR EUR - 4.5231 GBP GBP - 5.2396 DKK DKK - 0.6083
Archiwum
01.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 250,00 (+ 2,04%), kukurydza MAR21 - 227,50 (+ 0,55%), rzepak MAJ21 - 496,25 (+ 0,97%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Unijne dofinansowania dla producentów trzody chlewnej w Polsce

Joanna Kawka

W dn. 6 marca br. minister rolnictwa Stanisław Kalemba spotkał się w Brukseli z unijnym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacianem Cioloșem.

Celem rozmów było podjęcie odpowiednich działań w związku z trudną sytuacją na rynku wieprzowiny w Polsce po wykryciu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików, w pobliżu granicy z Białorusią.

Minister zwrócił się o pomoc finansową Komisji Europejskiej w postaci rekompensat dla producentów trzody w strefie z ograniczeniami, zawnioskował również o wprowadzenie innych nadzwyczajnych środków dla producentów trzody na pozostałym obszarze Polski, w tym dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz subsydiów eksportowych.

Komisarz Cioloș podjął decyzję o wprowadzeniu na terenie Polski objętym ograniczeniami rekompensat dla producentów trzody chlewnej.

W najbliższych dniach Komisja Europejska we współpracy ze stroną polską, wyda odpowiednie przepisy prawne w tym zakresie.

Program pomocy finansowej dla rolników będzie stosowany od daty wprowadzenia ograniczeń na wyznaczonym przepisami obszarze Polski tj. od dn. 18 lutego br. Producenci trzody z tej wyznaczonej strefy będą otrzymywali rekompensaty na podstawie faktur za sprzedane tuczniki. Połowa pomocy finansowej będzie pochodziła ze strony unijnej, a połowa z budżetu polskiego.

W zakresie wprowadzenia pozostałych instrumentów komisarz zapewnił, że sytuacja sektora wieprzowiny jest przedmiotem stałych analiz i monitorowania ze strony Komisji i w zależności od rozwoju sytuacji na tym rynku będą podejmowane dalsze, odpowiednie działania.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Ministrem Spraw Zagranicznych i Ministrem Gospodarki prowadzą również prace dyplomatyczne w krajach trzecich, m.in. Chińskiej Republice Ludowej, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, ukierunkowane na wznowienie eksportu wieprzowiny z Polski.

Stada świń w Polsce są całkowicie wolne od wirusa ASF. Mięso i przetwory z wieprzowiny są całkowicie bezpieczne dla zdrowia konsumentów.

 

Źródło: FAMMU/FAPA