kps

kojs

CenyRolnicze
18 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7050 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 5.2657 DKK DKK - 0.6088
Archiwum


17.05.2021 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,00 zł/kg, średnia: 6,72 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni)

17.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-214,50 (-1,61%), kukurydza CZE21-250,50 (-0,20%), rzepak SIE21-541,00 (-1,23%) [euro/t]

Dodaj komunikat

agrifirm

ph konrad

Unijne dofinansowania dla producentów trzody chlewnej w Polsce

Joanna Kawka

W dn. 6 marca br. minister rolnictwa Stanisław Kalemba spotkał się w Brukseli z unijnym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacianem Cioloșem.

Celem rozmów było podjęcie odpowiednich działań w związku z trudną sytuacją na rynku wieprzowiny w Polsce po wykryciu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików, w pobliżu granicy z Białorusią.

Minister zwrócił się o pomoc finansową Komisji Europejskiej w postaci rekompensat dla producentów trzody w strefie z ograniczeniami, zawnioskował również o wprowadzenie innych nadzwyczajnych środków dla producentów trzody na pozostałym obszarze Polski, w tym dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz subsydiów eksportowych.

Komisarz Cioloș podjął decyzję o wprowadzeniu na terenie Polski objętym ograniczeniami rekompensat dla producentów trzody chlewnej.

W najbliższych dniach Komisja Europejska we współpracy ze stroną polską, wyda odpowiednie przepisy prawne w tym zakresie.

Program pomocy finansowej dla rolników będzie stosowany od daty wprowadzenia ograniczeń na wyznaczonym przepisami obszarze Polski tj. od dn. 18 lutego br. Producenci trzody z tej wyznaczonej strefy będą otrzymywali rekompensaty na podstawie faktur za sprzedane tuczniki. Połowa pomocy finansowej będzie pochodziła ze strony unijnej, a połowa z budżetu polskiego.

W zakresie wprowadzenia pozostałych instrumentów komisarz zapewnił, że sytuacja sektora wieprzowiny jest przedmiotem stałych analiz i monitorowania ze strony Komisji i w zależności od rozwoju sytuacji na tym rynku będą podejmowane dalsze, odpowiednie działania.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Ministrem Spraw Zagranicznych i Ministrem Gospodarki prowadzą również prace dyplomatyczne w krajach trzecich, m.in. Chińskiej Republice Ludowej, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, ukierunkowane na wznowienie eksportu wieprzowiny z Polski.

Stada świń w Polsce są całkowicie wolne od wirusa ASF. Mięso i przetwory z wieprzowiny są całkowicie bezpieczne dla zdrowia konsumentów.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu